Американците познават добре рака, тъй като самите те са боледували от него или познават някой, който е боледувал. Според данните 42% от мъжете и 40% от жените в САЩ ще заболеят от рак през живота си. Като се има предвид разпространението и човешката загуба от болестта, не е чудно, че един от следващите приоритети в медицината е разработването на ваксини срещу рак, както за лечение, така и за превенция.
В клиниката „Майо“, която е ангажирана в изследванията на ваксините срещу рак, един от основните акценти в тази област е върху индивидуализираните възможности за лечение.
„Знаем, че раковите заболявания при хората са много различни“, казва д-р Кийт Л. Кнутсън, съръководител на Програмата за имунология и имунотерапия на рака на Дейвид Ф. и Маргарет Т. Гроун в Комплексния раков център на клиниката „Майо“ във Флорида и професор в Колежа по медицина и наука на клиниката „Майо“.
„Можем да се насочим към множество антигени и някои от тях се припокриват. Нашето предизвикателство е в разработването на ваксини през забележителните различия между различните видове рак“.
Справяне с болестта на различни фронтове
Раковите ваксини са богати на възможности и могат да се използват по един от трите начина за борба с болестта, казва д-р Кнутсън. Първо, има терапевтична употреба на ваксините, за да се подпомогне лечението на рака на даден човек. Такива ваксини често се прилагат заедно с имунотерапия, за да се постигне максимален ефект.
След това има вторична превенция на рака - използване на ваксини за предотвратяване на повторна поява на рака при пациенти, които са имали рак в ранен стадий (без метастази), но чийто рак е бил доведен до ремисия чрез лечение. В такива случаи ваксините се използват за изграждане на имунитет към специфичния за индивида вид рак.
И третата цел на противораковата ваксина е първичната превенция: да се предотврати ракът изобщо, както ваксините предотвратяват други заболявания. Една такава ваксина, чийто прототип беше одобрен от FDA през 2006 г., днес се използва широко за предотвратяване на най-сериозните форми на рак, причинени от човешкия папиломен вирус.
„Имаме изследователска дейност и в трите области“, казва д-р Кнутсън. „Макар че ваксините срещу рак все още са предимно в етап на изследване, ние постигаме реален напредък към клинично значими ваксини.“
Целенасочени терапии за подобряване на живота и резултатите на пациентите
Ваксините за рак за вторична превенция учат организма да разпознава и атакува неоантигени или протеини, които се появяват на повърхността на раковите клетки, казва д-р Кнутсън. Основната цел на този подход е да се насочи към необичайно изразени антигени: или протеини, които се изразяват в необичайно високи нива, или такива, които са мутирали.
„Теоретично ваксината срещу рак може да бъде по-добра от химиотерапията, тъй като е силно насочена“, казва д-р Кнутсън. „Химиотерапиите и другите видове терапии, които използваме при рак, нямат такова ниво на специфичност и в резултат на това могат да доведат до нежелани ефекти в други тъкани на тялото... например хората да загубят косата си или да имат други проблеми.“
Ракът на гърдата, който представлява 30% от новите случаи на рак, диагностицирани при жените, е една от основните изследователски области на д-р Кнутсън и неговите колеги. В момента в клиниката „Майо“ се провеждат две клинични проучвания във фаза 2. Едното е за ваксина, насочена към протеин, наречен фолатен рецептор алфа, който е силно изразен при тройно негативния рак на гърдата. Другото е за ваксина за HER2-позитивен рак на гърдата, която по подобен начин е насочена към специфичен протеин, който е свръхекспресиран при този рак. И двата вида рак обикновено са по-агресивни от другите видове рак на гърдата.
В ход е и изпитване на терапевтична ваксина за лечение на дуктален карцином in situ - ранна, предракална форма на рак на гърдата.
„Прилагаме я на хора преди нормалната терапия, за да предизвикаме имунен отговор, за да видим дали това ще свие тумора и дали може да осигури трайна защита от повторна поява на рака“, казва д-р Кнутсън.
Съвместно с Националната коалиция за борба с рака на гърдата и Националния институт по рака (NCI) лабораторията на д-р Кнутсън разработва и проучване за съвсем нова ваксина срещу първичен рак на гърдата. В крайна сметка целта е тя да бъде прилагана на хора, които никога не са имали рак на гърдата, за да се предотврати възможността да се разболеят от него, казва той. Клиничните изпитвания на тази ваксина трябва да започнат през следващите няколко години.
„От 18-те пациенти, които могат да бъдат оценени в проучването от фаза 1, при 11 от тях ракът се е върнал, но седем от тях - 40% - са без рак от почти 10 години. Обикновено очакваме при 90% от пациентите в това състояние ракът да се върне.“