Деветата световна среща на българските медии по света търси българските национални каузи тази година. Рекорден брой - 370 журналисти, представители на електронни и печатни издания от целия свят, се събраха, за да дискутират по важни проблеми, свързани със свободата на словото и проблемите на българите по света. Кметът на София Йорданка Фандъкова, министърът на културата Петър Стоянович и генералният директор на БТА Максим Минчев откриха медийната среща, организирана от Българска телеграфна агения в Националния археологически музей в столицата.
Скандирания „Оставка"
при представянето на културния министър нарушиха спокойствието по време на церемонията. Темата на тазгодишната среща е "Медиите и националните каузи". В контекста кметът на София Йорданка Фандъкова си пожела тази кауза да бъде в подкрепа на българските градове, кандидати за европейска столица на културата през 2019 година.
След края на програмата журналиситите отпътуваха за Пловдив, където срещата започна с първите два панела от програмата. Като основна тема бе поставена нуждата на страната от нови национални каузи. Тя бе представена на участниците от бившия външен министър д-р Соломон Паси и директора на БТА Максим Минчев.
„Медиите сме длъжни на България", заяви шефът на БТА Максим Минчев. Той посочи, че готвейки се за форума, е решил да прегледа произволно избрани водещи заглавия в три столични всекидневника, в които е прочел основно негативни текстове за България според различни класации и статистики. „Очевидно е, че днес страната ни има много проблеми и че 24 години след промените продължаваме да търсим нашия път. Неоспорим факт е, че по много показатели наистина сме отстъпили назад и това се чувства в нашия живот", добави Максим Минчев. По думите му това е била и основната причина националните каузи да бъдат избрани като тема на тазгодишния форум. „Имаме ли национална идея и мечта, около които всички да се обединим, и къде сме ние, медиите? Имаме ли готовност да посрещнем това предизвикателство, от което страната ни се нуждае, за да тръгне напред", каза още генералният директор на БТА. Относно случващото се с българските медии извън граница Максим Минчев посочи, че тяхната география се разширява. За първи път на форума участват представители на българската секция на Националното радио в Китай. Той обобщи, че за периода от осмото издание на форума до сега по-голямата част от българските вестници в чужбина са продължили да се издават, като някои от тях са преминали в електронен вариант, създадена е и нова телевизия в Чикаго.
Първият ден не мина и без скандали. Вторият панел на тема „Българи извън България - Новата карта на медиите по света" мина с взаимни нападки относно вината на медиите зад граница за начините на финасиране, българските институции, които отказват информация за емигранстките медии и начина на представяне на новините на българите в чужбина. Четири панела на теми, свързани с бизнеса, социалните мрежи и медийните регулации, представиха лекторите на медиийни конгрес, чийто домакин е кандидатът за Европейска столица на културата - град Пловдив.
За близо половин час вниманието на гостите бе насочено към появилите се представители на дъжавната сирийска телеграфна агенция САНА, които коментираха конфликта в Сирия и проблемите на бежанците у нас. „Сирия призовава своите бежанци да се върнат обратно в родината си", заяви шефът на САНА Ахмад Дауа. По думите на Дауа държавата гарантира сигурността на бежанците в опразнените от терористите територии. Част от тези терористи по нашите земи са от други националности. Тяхната дейност е подкрепена от съседните държави - Турция и Саудитска Арабия, каза Ахмад Дауа.
Срещата прoдължи с дебати на темата за бизнес климата в България, в който се включиха представители на енергийните дружества в страната, които са сред спонсорите на събитието. В отделен панел бяха поставени и важните въпроси в сферата на здравеопазването.
Сериозен интерес и дискусии предизвикаха последните дебати от втория ден на програмата на тема „Медии и регулация. Необходимост от нови регламенти", с представителите на СЕМ доц. Георги Лозанов и Иво Атанасов и депутата Мартин Захариев. Представителят на управляващата партия и член на парламентарната комисия по културата посочи, че в настоящия си вид българското законодателство не третира съдържанието в интернет - сайтовете, социалните мрежи и блоговете, като медии.
Захариев цитира и предложение за нов проектозакон, според който
офшорни компании не могат да имат медии
Това предложение обаче било направено от депутата от ДПС Делян Пеевски, заради когото в България протестите продължават вече четвърти месец. Темата предизвика спорни коментари в социалните мрежи. Дори коалиционният партьор на ДПС в лицето на депутата от „Коалиция за България" Мартин Захариев призна, че Пеевски не е най-подходящият човек, който да внесе такова предложение.
В сряда и четвъртък срещата продължава в старопрестолния град Велико Търново, където ще бъдат представени идете за промени в туризма, образованието и толераността в медийните среди.