Поколението Y – така социолозите наричат родените през 80-те години. Те са независими, с подчертана индивидуалност и ревниво пазена свобода. Израсли са в мрежата и живеят в свят без граници. Българите от авангарда на това поколение изглеждат, сякаш кризата е минала край тях, без да я забележат. Докато родителите им говорят за безработица и безпаричие, те обсъждат нови проекти. Харесват ли ни или не, те са бъдещето и вместо да им налагаме остарели стереотипи на работа и живот, по-добре да се опитаме да ги разберем.

„Останах в Лондон за 3 месеца от ноември до февруари да си отдъхна малко – смее се Мария Елена. – Септември и особено октомври бяха страшно натоварени.“ Актрисата и певица Мария Елена Инфантино продължава да пресича океана в триъгълника Лондон – Лос Анджелис – София и твърди, че и в трите си „локации“ се чувства прекрасно.

„На кинофестивала във Венеция през септември Изабел Юпер много ме хареса, когато пях на сцената с моя моноспектакъл „Едит Пиаф“, снимала ме е. Говорихме си и записа телефонния ми номер“, смее се звънко тя.

„След Венеция октомври беше безумен! Представи си само: пях в Лондон на 8 октомври. На 10–и тръгнах съм София, да организирам снимки с Уилям Болдуин. Оставих екипа за 13 часа.

После пях в Рим, много ме молиха за едно супер ВИП парти, до 1 часа през нощта, в 6 часа бях на летището, защото в 11 в София, в хотел „Балкан“ трябваше да снимаме втората сцена на Болдуин... Шест полета за 3 седмици!“ – звънкият й смях прелива в жизнерадостно кикотене. В края на февруари ще отскочи до Ел Ей за Оскарите, където често пее на събития, съпътстващи церемонията.

Мария Елена Инфантино е  родена със звезда на челото

Дъщерята на две звезди на оперната сцена мечтае да стане актриса, но по ирония на съдбата кариерата й тръгва с музика. Тя е истинска звезда в Холивуд, Лондон, Рим и навсякъде, където се появи. Концертите й винаги са с разпродадени билети, с бурни аплодисменти на крака, желан гост е на всички големи светски партита на знаменитости в Ел Ей.

Полубългарката и полуиталианка, живяла в Швейцария, Италия, Австрия, Великобритания и САЩ, говори чудесно на български. „Като малка с майката на майка ми говорех само на български в Рим“, казва дамата.

Родена е на езерото Комо в Швейцария, където родителите й пеят, и са я кръстили на двете си майки. А нейната майка, оперното сопрано Райна Николова, единствена в рода си изневерява на медицината. Наследница е на прочутата лекарска фамилия Килимови.


Дядото на майка й, д–р Иван Килимов, е откривател на лекарство против базедова болест и гуша. Вуйчо й, проф. д–р Никола Килимов, е откривателят на нивалина, с който сме известни в цял свят. Баща й е анестезиолог, майка й – кардиолог.

Коренът на Райна е от Родопите – с. Хвойна до Пампорово, но живее в Пловдив, където Мария Елена и днес обича да ходи и да се среща с роднини. Райна завършва музикалната академия „Санта Чечилия“ в Рим, на 24 печели наградата за най-добра оперна певица във Венеция.

Италианският корен на Мария Елена

е също бляскав. Баща й, знаменитият тенор и горещ сицилианец Луиджи Инфантино, пее с Мария Калас в „Лучия ди Ламермур“. Той аранжира песента, която Франсис Форд Копола включва в „Кръстника“ II – по стара сицилианска мелодия. Инфантино е с 33 години по-възрастен от Райна и си отива, когато Мария Елена е едва на 7 години, а тя получава солидно музикално образование от двамата.

Семейството живее една година в Милано и после във Виена, където Райна пее в операта. Когато Мария Елена е на 5 години, се местят в Рим, а тя завършва френския лицей „Шатобриан“. През 1997 г. печели престижната награда „Пеещите деца на Италия“. На 14 се записва на курс по актьорско майсторство в театър „Агора“ в Рим и на 16 играе Жулиета.

На 18 постъпва в Лондонската академия за драматично изкуство, (Academy of Live and Recorded Arts – ALRA). Играе в пиеси на Чехов, Лорка, Лопе де Вега, участва в мюзикъли. Снима се в тв филми по Бергман и версии на Крал Лир. „Дори и в академията там се прославих като певица – казва Мария Елена. – На занятията по пеене бях най-добрата.“

През 2010 г. първият й сериозен ангажимент след театралната академия е... отново с пеене: концерт по случай 50-ата годишнина на „Бийтълс“ в „Роял Албърт хол“, с филхармонията към знаменитата зала и със звезди като Шърли Беси и Мишел Пфайфър. На 23 януари 2011 г. тя сама продуцира и води свое шоу, посветено на баща й, в Лондонския Leicester Square theatre.

Тя решава да си  опита късмета в Лос Анджелис

и заминава с приятели. Започва едно непрекъснато пътуване в триъгълника Лондон – Рим – Лос Анджелис. След 2 години получава виза за артист за САЩ и от 2011–а се установява в Лос Анджелис.


Само 3 месеца по-късно вече е с блестящ дебют – моноспектакъл „От Пиаф до Мамбо италиано“, посветен на френската легенда, която обожава. Публиката в елитния салон на Marilyn Monroe Theatre на института „Лий Страсбърг“ в Ел Ей й става на крака. И до днес Едит Пиаф остава емблематичната й „роля“, като се превъплъщава изцяло в образа й.

Няколко месеца по-късно, през юни 2011-а, в Лос Анжелис е номинирана в категорията International artist на 21-те музикални награди „Грами“. Триумфира на фестивала „Аполония“ и в Италия.


Снима се и във филма Job’s daughter с Дорис Робъртс, 5 пъти носителка на „Емми“, с Тао Пинглис от „Мисията невъзможна“ и Ерик Робъртс от „Дните на нашия живот“, с Кларк Гейбъл-младши.

Тя е чест и желан гост на светските партита на холивудските знаменитости. На едно от тях се среща с Рон Мос, известен като Ридж Форестър от сериала „Дързост и красота“. Преди да се снима в сериала, Рон Мос всъщност е влюбен в музиката.

Той е един от създателите, бас китарист и вокал на групата Player, с най-известен хит Baby come back. Мос има издадени и самостоятелни албуми.

Негови песни звучат и в „Дързост и красота“. Раздялата му със сериала, излъчван в над 90 страни в света пред над 300 милиона зрители, идва след впечатляващите 6,388 епизода. Просто той най-накрая се отдава само на голямата си любов – музиката.


Двамата имат обща приятелка – китайската дизайнерка Сю Уонг (Sue Wong). В историческата си къща в Ел Ей, където са живели Чарли Чаплин, Джони Деп, Джими Хендрикс, Уонг организира бляскави партита и кани Рон и Мария Елена да пеят.

Двамата започват да излизат заедно със съпругата на Рон – Девин. „Боливия? Къде е това?“ – пита я Рон, когато му предлага да пее в България. Концертът в Античния театър в Пловдив се отлага няколко пъти заради пандемията и се провежда на 2 септември 2021-ва.

„След концерта Рон ме помоли да се разходим из Пловдив, после из София. Преди това няколко пъти летя до България и беше очарован“, казва Елена.

Пандемията я „закотвя“ за 2 години в София

и живее в апартамент на фамилията на „Витошка“. Казва си, защо да не се захване с организирането на снимки за филми. Тя регистрира в България продуцентската компания Maria Elena Enterprises.

През октомври са снимали сцени с Уилям Болдуин. Предстоят снимки на Рон Мос в новия спагети уестърн с работно заглавие Rejected. „В препродукция съм с друга звезда, лятото ще снимаме, но нищо повече не мога да кажа“, споделя тя.

Във филма, в който ще е копродуцент, се представя любовната история на балерина и артист, които се срещат в изпепеления Чернобил. Подготвят го за Оскарите следващата година.


„В Лондон съм актриса и певица, в София – продуцент и певица, в Лос Анджелис – певица“, смее се тя. Има общо 4 проекта с концерти: „Едит Пиаф“, „От Пиаф до Мамбо италиано“, „Далида“ и „Диско“.

След проекта „От Пиаф до Мамбо италиано“ любовта й към френската песен и култура я подтиква да посвети моноспектакъл и на Далида, с песни на 7 езика – японски, арабски, гръцки, френски, испански, италиански и английски. Сега подготвя и песни на 8-ми език – български. Диско шоуто й е с песни от 70–те години, на 7 езика – АББА, Bee Gees, Шърли Беси, Глория Гейнър с I Will Survive – „силни песни, разпалващи, за танцуване“.

На 9 февруари от фестивала в Сан Ремо са я поканили да получи наградата си като eccellente – за отличното й представяне на италианската музика.

„Да, спечелих си собствена слава, без да съм в сянката на известните си родители – споделя тя. – Но си казвам понякога: ох, защо баща ми не беше жив, с неговото приятелство с Фелини, Дзефирели щеше да ми помогне. А майка ми казва: „Да, така е, но досега да ти е станало скучно“.


Рождения си ден на 20 февруари Мария Елена организира в Ел Ей, в „тесен кръг“ от 40 приятели, които най-много цени. През април ще приеме награда от ЮНЕСКО за баща си – за „Наследство в изкуството“. Отворили са музей на Луиджи Инфантино в неговата Сицилия. През май й предстои концерт на кинофестивала в Кан.

После я очаква вълнуващо лято в България – снимки, многобройни срещи с приятели. „Винаги ми е хубаво там. Има прекрасни професионалисти за кино, обичам да се срещам с приятели. Поддържам топлата връзка с България. Когато с хората там вибрирате на една вълна, няма как да не се случват нещата“, казва тя.