Николай Младенов

Конституционният съд (КС) в България отмени миналата седмица като противоречащи на конституцията промените в Закона за дипломатическата служба, според които агентите на бившите комунистически служби нямат право да заемат определени висши постове в системата на Министерството на външните работи, включително и да бъдат назначавани за посланици, противоречат на основния закон. Основният аргумент е, че негативната обществено-политическа и ценностна оценка за дейността на тайните служби на тоталитарната държава не може да бъде основание за ограничаване на конституционните права на български граждани. Срещу това мнение се обявяват трима конституционни съдии, които мотивирано защитават обратната теза. КС отменя като противоконституционен и текста, според който министърът на външните работи определя външната политика на страната. КС посочва, че външната политика се определя от правителството, от Народното събрание и президента.

Решението за отмяна на ограниченията за сътрудниците и служители на бившата ДС не е изненада, защото в досегашната си практика КС е отхвърлял различни законодателни опити за ограничаване на лица с агентурно минало да заемат публични позиции.

Така на практика се връща досегашното положение - назначението на хора, свързани с ДС, ще зависи от политическата воля на правителството и на президента.

Съдия докладчик по делото в КС е Пламен Киров, бивш съветник на президента Георги Първанов. Трима от съдиите са с особено мнение - Владислав Славов, Благовест Пунев и Румен Ненков. Останалите деветима съдии обаче смятат, че т.нар. лустрация е противоконституционна. Съдът остави без уважение искането за обявяване на целия Закон за изменение и допълнение на Закона за дипломатическата служба за противоконституционен.

Външният министър Николай Младенов, който бе вносител на промените, обаче ги защити с аргумента, че те не представляват лустрация, тъй като не се ограничава ничие право на труд, само достъпа до определени позиции. Той коментира, че решението на КС няма да се отрази на заявената воля да не бъдат изпращани агенти на ДС за посланици. Бъдещите дипломати в чужбина ще преминават през проверка дали са работили за бившите служби. Избраният за президент Росен Плевнелиев също каза, че едно от първите неща, които ще направи като държавен глава, е да подпише указите за отзоваването на посланиците с агентурно минало.

В рамките на проверката си на посланиците, генералните консули и заместник-ръководителите на дипломатическите мисии Комисията по досиетата обяви имената на над 190 дипломати. При проверката на главните секретари, генералните директори, началниците на отдели в МВнР бяха осветени връзките с ДС на още 75 служители на Външното министерство.