Надеждата за намиране на подводницата "Титан", изчезнала по време на експедиция с туристи до останките на Титаник, нарасна, след като спасителните групи съобщиха за "вероятни признаци на живот" и "пукащи звуци".
Канадски самолет, част от огромната мисия за издирване на изчезналия подводен съд, чу "пукане" на интервали от 30 минути в района, в който беше изгубен контакт с подводницата. Той е уведомил с имейли, разменени с Министерството на вътрешната сигурност на САЩ, за почукванията.
Richard Garriot de Cayeux, президент на The Explorers Club, потвърди във вторник вечерта в публикация в социалните медии, че
„има причина за надежда“.
Не е ясно кога са били чути ударите и официални лица не са потвърдили информацията, нито са съобщили, че са локализирали подводницата в дълбоките води на Атлантически океан.
На борда ѝ са милиардерът Хамиш Хардинг, френският изследовател Пол-Анри Наржеоле, главният изпълнителен директор на OceanGate Стоктън Ръш, пакистанският бизнесмен, базиран в Обединеното кралство Шахзада Дауд и 19-годишният му син Сюлейман.
На повърхността на океана продължава мащабната издирвателна операция за намиране на изчезналата подводница Титан, след като загуби контакт с кораба-майка по време на спускането му към останките от корабокрушението в неделя сутринта.
Контраадмирал Джон Маугер, който помага за координирането на търсенето, каза, че тя може да е заседнала.
„Нямаме оборудване на място, което да може да направи проучване на дъното“, каза Маугер във вторник. „Има много отломки, така че локализирането им ще бъде трудно. В момента сме фокусирани върху опитите да я намерим.“
Контраадмиралът от Кралския флот Крис Пари оприличи дъното на Атлантическия океан като „да бъдеш в космоса“, като каза: „Там долу е абсолютно тъмно и също така има много кал и други неща. Можете да видите само около 6-7 метра пред вас с прожектори. Има много силни океански течения, които те тласкат напред.“
Ако миниподводницата загуби захранване, без работещи витла, светлини или отопление, нейните петима пътници ще бъдат
в пълен мрак при температури от около 3C,
докато обреченият съд се търкаля по морското дъно.
Океанографът и експерт по Титаник Дейвид Гало каза: „Къде е? На дъното ли е, плава ли, по средата на водата ли е? Това е нещо, което все още не е определено. — Водата е много дълбока — повече от три километра. Това е като посещение на друга планета. Това е безслънчева, студена среда и високо налягане.“
Основният проблем е, че подводницата Титан, е спряла да предава сигнали, което прави почти невъзможно да бъде локализирана.
Тя обикновено изпраща сонарен „пинг“ на кораба майка Polar Prince на всеки 15 минути, но последният от тях беше в 9:45 сутринта в неделя – час и 45 минути след гмуркането, докато плаваше надясно над Титаник.
По някаква причина, на OceanGate Expeditions, компанията, която организира обиколките на Титаник, отне осем часа, за да се обади на бреговата охрана в неделя. Сигналът е подаден в 17:40 ч., а бреговата охрана на Канада беше предупредена дори по-късно, в 21:13 ч.
Снабдяването с кислород на кораба се оценява на 96 часа, което дава на спасителните екипи до четвъртък сутринта да намерят кораба.
Докато семействата очакват в агония новини, OceanGate, която започна да се гмурка до Титаник през 2021 г., е изправена пред въпроси, след като стана ясно, че Титан е претърпял електрическа повреда и е трябвало да бъде ремонтиран, преди да изчезне.
Майк Райс, писател от Ню Йорк, който пътува с подводницата до останките на Титаник миналата година, каза, че провалите в комуникацията са нещо обичайно. Той заяви пред BBC: „Направих три различни гмуркания с тази компания, едно до Титаник и две други и почти винаги сме губили комуникация.“ Той добави: „Никой не е влиза с каквито и да е илюзии. Подписвате отказ, преди дори да се качите на кораба. Смъртта се споменаава по три различни начина, как можете да умрете, на първа страница. Ако в най-лошия случай са на дъното на океана, не виждам как някой може да стигне до тях, още по-малко да ги спаси.“
Останките на Титаник се намират на 3795 метра дълбочина
и Титан беше една от малкото подводници в света, способна да ги достигне.
Говорейки от щаба за издирване в Бостън, капитан Джейми Фредерик от бреговата охрана на САЩ пък обяви: „Усилията за издирване още не са дали никакви резултати.“ Той призна, че спасителите навлизат в последните часове.
„Получаването на спасително оборудване на местопроизшествието е основен приоритет. Това е много тежко оборудване, много е сложно, но най-добрите експерти са на място. Ако подводницата бъде локализирана, експертите ще потърсят най-добрия курс на действие за изваждането ѝ. Сред оборудването е декомпресионна камера за петимата пътници, ако бъдат изведени на повърхността."