„Лукойл“ поиска правителството да му издейства заобикаляне на европейското ембарго върху руския петрол. В замяна фирмата обеща да плаща данъци. Това е устна договорка и няма гаранция, че „Лукойл“ ще удържи на думата си. Никой не се отказва доброволно от милиарди печалба, предупреждават икономисти. Добри намерения срещу държавен печат, който гарантира печалби от стотици милиони долари. Така изглежда сделката, която служебното правителство приема да сключи с руската „Лукойл“, пише Свободна Европа. Най-голямата компания в България години наред прави милиарди левове оборот, но отчита загуби и не плаща данък печалба в страната. Причината за това е използването на фирма посредник, за да излиза печалбата извън България. Сега "Лукойл" казва, че ще прекрати тази практика, но поставя условия - българското правителството да издейства заобикаляне на европейското ембарго върху вноса на руски петрол.
забраната за износ от България на нефтени продукти, произведени с руски петрол.
Причината "Лукойл" да иска това е, че на 5 декември влиза в сила европейската забрана за внос на руски петрол, която беше въведена заради войната на Русия срещу Украйна. Петролните пари са основен източник за финансиране на руската военна инвазия. Износът на нефт и газ осигурява близо половината от приходите в държавния бюджет на Русия. Министерството на икономиката в Москва очаква приходите от износ на енергия да достигнат 388 млрд. долара през 2022 г. Миналата година те бяха 244 милиарда, въпреки по-големите количества, но пък тогава цените бяха значително по-ниски. По настояване на бившия вицепремиер Асен Василев („Продължаваме промяната“) България издейства изключение (дерогация) от европейската забрана като получи правото да продължи да внася и преработва руски нефт за още две години. Така страната ще остане единственият вход за руски петрол по море в Европа.
Защо "Лукойл" иска това изключение
„С ръководството на „Лукойл“ постигнахме договореност от 1 януари 2023 г. те да прехвърлят цялата си икономическа дейност в България. Цялото производство, всички приходи. Всички данъци от тяхната дейност да бъдат показани, да бъдат плащани в България, а не както беше сега в Холандия (Нидерландия, бел. ред) или Швейцария“, каза служебният вицепремиер Христо Алексиев. По думите му "можем да разчитаме на около 700 милиона лева, които да постъпят в бюджета" през 2023 г., ако "Лукойл" продължи да изнася продукти, произведени от руски нефт. Алексиев каза, че това са разчетите, които е направило служебното правителство "При променената икономическа ситуация, при положителния вече марж, смятаме, че е справедливо да възстановим старата схема на работа, при която значително ще се увеличат постъпленията от данъци в България", каза Илшат Шарафутдинов, председател на Управителния съвет на „Лукойл Нефтохим Бургас“.
Има устна договореност, но не и договор
Така наречената „договореност“ между правителството и „Лукойл“ няма никаква правна стойност. Това показва проверка на Свободна Европа. По време на пресконференцията от страна на „Лукойл“ бяха изказани намерения под условие. До този момент компанията няма решение за прехвърляне на дейността си в България.
Как "Лукойл" става машина за пари
„Лукойл Нефтохим Бургас“ има господстващо положение на пазара на горива в България. От компанията казаха, че към ноември 2022 г. отчитат рекордни количества преработен петрол. Суровината е изцяло руска и е по-евтина, но това не се отразява на крайния български потребител, който плаща по по-високите пазарни цени на неруския петрол. За сметка на това „Лукойл“ генерира огромни печалби, които изнася чрез мрежа от свързани фирми. Цената на руския петрол падна значително след началото на войната срещу Украйна. Отстъпката за руския сорт Уралс се движи между 33 и 20 долара за барел. По тази причина „Лукойл“ премина към преработката изцяло на руски нефт. Преди войната делът му беше около 40 на сто от общото количество. „По консервативни сметки в момента „Лукойл“ прави марж на печалба от 68 ст. при бензин А-95 и над 80 ст. при дизела“, каза за Свободна Европа Мартин Владимиров от Центъра за изследване на демокрацията. По думите му в момента „Лукойл“ генерира печалба от около 3 млрд. долара годишно. „Това означава, че при 10 процента корпоративен данък, в хазната тази година трябва да влязат около 300 млн. долара (близо 570 млн. лева, бел. ред.)“, каза Владимиров. На съвместната пресконференция във вторник служебният вицепремиер Христо Алексиев каза, че очаква „Лукойл“ да плати около 100 млн. лева данък печалба за 2022 г. „Става пределно ясно, че цялата държава и нейните институции в момента се опитват да обслужат един частен интерес. Това е интересът на руската компания „Лукойл“, каза Владимиров. Той допълни, че в момента "Лукойл" произвежда с една трета повече горива от обикновено и ги изнася, като по-голяма част са за пазарите в региона.
Да се откажеш доброволно от милиарди?
Служебното правителство защитава интереса на „Лукойл“ да заобикаля европейското ембарго. Още в началото на ноември служебният премиер Гълъб Донев каза, че предприема действия да осигури възможност на „Лукойл“ да продължи да изнася нефтопродукти. Няколко партии реагираха с предложения. “Демократична България” предлага Министерският съвет да бъде задължен да поеме контрола над дейността на рафинерията. ДПС предлага забрана за износ на руски нефт и горива, получени от преработката му в България. Такава идея има и “Продължаваме промяната”. „Не може да стане доброволно - някой да се откаже от милиарди печалби. Просто трябва да има натиск. Трябва да има обществен натиск. Най-вече от правителството, за да се случи нещо с цените“, каза Георги Ангелов.