Кой избира главния прокурор в България? По формална процедура това става от Пленума на Висшия съдебен съвет. Те откриват процедура за избор на главен прокурор, след което гласуват. Заседанията са няколко. Те включват внасяне на предложения за кандидатури, които са от прокурорската колегия и министъра на правосъдието. Представя се писмена концепция от кандидатите, а след това започват заседанията.

Кандидатите се изслушват от Пленума, с което се провежда избор. Официалното назначаване на одобрената кандидатура обаче става от президента. Но дали всичко е явно, а решенията не се взимат под масата?

От материали по делото за фалита на КТБ изплуваха интересни факти за интересите

около кандидатурата на главен прокурор в България

Банкерът Цветан Василев дал 50 хил. евро на френски лобист, за да помогне с пиар акция при избора на главен прокурор през 2012 г.

Разкритията около Василев, който се укрива в Белград от 2014 г., бе изнесена тогава от основния свидетел по делото „КТБ“ Бисер Лазов. Той бил дългогодишен главен счетоводител на Василев. 

В началото на септември 2012 г. Василев съобщил на Лазов, че „ще го поразходи с личния си самолет“. Счетоводителят запомнил пътуването, защото било единственото му със самолета на банкера.

Вечерта преди полета Василев го повикал в дома си в кв. „Бояна“ и му съобщил, че ще пътуват до Париж на следващата сутрин, но ще носи 50 хил. евро и е „добре да разделят парите за всеки случай при проверка“.

Това направили в помещение до ВИП залата на Летище София на другата сутрин. Василев дал на Лазов пачка от банкноти от по 500 евро, общо 25 хил. евро. Толкова оставил и за себе си. После напъхали парите в джобовете си.

„В Париж ще имам срещи, защото искам да помогна на приятел“, обяснил целта на пътуването банкерът.

По време на полета той говорел, че се подготвя сделка, с която да придобие мажоритарния дял от БТК. Прогнозната стойност

на инвестицията била около 88 млн. евро

а парите щели да се осигурят от КТБ като кредити.

Във френската столица Василев и Лазов отишли в бизнессграда, където ги чакал Димитър Абаджиев. (По онова време той бил адвокат, а след това става посланик в Саудитска Арабия – б. р.) След малко към тях се присъединил и французин. Василев поговорил с него на френски, като не пропуснал да отбележи, че това е любимият му език. После минали на английски.

„По време на разговора на няколко пъти бе споменато името на Бойко Найденов. (Тогава зам. главен прокурор – б.р.). Стана ясно, че французинът се ангажира да проведе лобистки и пиар мероприятия“, добавя Лазов. В една от паузите Василев му казал да даде парите.

„Погледна ме съсредоточено. Сложи пръст на устните си и каза: „Нали разбираш за какво става въпрос, нито дума на никого”, добави Лазов.
После отишли в изискан ресторант в Булонския лес, където останали доста време. „Менюто беше на френски, но с помощта на Василев се справих“, призна Лазов.

По някое време към тях се присъединил и бившият депутат, а след това посланик в Арабските емирства Димитър Абаджиев. Василев поискал да поговорят с него насаме.

Банкерът и Лазов се прибрали в София към 21,30 ч., а на другия ден Василев се държал така,

все едно никога не е ходил със счетоводителя си в Париж

„Свидетелят разказа как Цветан Василев в присъствието на политическо лице плаща 50 хил. евро на лобист, за да направи пиар кампания за един бивш кандидат или може би тогава е бил кандидат за главен прокурор в очите на някого“, каза зам. главният прокурор Иван Гешев извън съдебната зала. Той е първият наблюдаващ прокурор по делото „КТБ“ и затова присъства на заседанията.

Според него това обяснявало всичко, което се изсипало в следващите години върху главния прокурор Сотир Цацаров и Прокуратурата.

„Чухте как политико-икономическата мафия се опитва да си назначи главен прокурор при един предишен избор“, добави Гешев.

Бойко Найденов обаче не бе издигнат като кандидат за главен прокурор през 2012 г.

Тук обаче се появява името на Иван Гешев. Той още тогава е готвен за наследник на Сотир Цацаров. Още тогава той казва, че „ще се купуват магистрати, политици и журналисти за окаляне“.

Кокинов към Борисов за Цацаров: „Ти си го избра“

В края на март 2013 г. бившият тогава министър на земеделието и храните Мирослав Найденов е привлечен като обвиняем за корупция, принуда и злоупотреба със служебно положение. Наложена му е парична гаранция от 10 хил. лева. Той се оказва разследван по досъдебно производство, започнало още през 2009 г. и водено четири години срещу неизвестен извършител.

Резултатът е, че Найденов е обвинен за обещан през 2009 г. подкуп от 200 000 лв. на шефа на Държавен фонд „Земеделие“ Светослав Симеонов.

Прокуратурата обяснява, че целта е била Симеонов да подпише платежни нареждания за неправомерно възстановяване на ДДС на дружествата „В.Д.В. 007“ ЕООД и „Мелком“ ООД.

Обвинението е повдигнато веднага след падането от власт на първия кабинет на Борисов. Впоследствие делото потъва в забрава и държавното обвинение спира да информира обществото по темата.

Кой е свидетелят и как се разбира това

Разследването срещу Мирослав Найденов е част от още един скандал от началото на 2013 г.

Става въпрос за разговор от къщата на Борисов в Банкя. Разговорът е останал в обществените спомени с названието „Ти си го избра“. Участници в разговора това са не само прокурорът Кокинов и Бойко Борисов, но и самият Мирослав Найденов. Кокинов се оплаква от главния прокурор по това време Сотир Цацаров и казва на Борисов: „Не ми се подсмихвай, ти си го избра“.

Изтеклият запис остана в публичното пространство като доказателство за политическото вмешателство в избора за главен прокурор. Точно заради този разговор през 2013 г. Николай Кокинов подаде оставка като градски прокурор на София.

Наред с тази тема обаче в записа става дума и за друг въпрос, който на фона на разкритията за това как се избира главен прокурор остана на заден план. По време на разговора Борисов се обръща към Кокинов с въпрос какво се случва по разследването срещу Мирослав Найденов, а прокурорът обяснява, че свидетелят по делото е променил показанията си.

„А неговото (на Мирослав Найденов) дело, как го виждаш като прокурор?“, пита лидерът на ГЕРБ.