Кабинет на ротация и премиер за 9 месеца – що е то? Ако у нас тази идея е на път да се осъществи за първи път, то в Европа има няколко работещи модела
Нов тип управление - това е ротационният принцип при който министър-председателите ще се сменят на 9 месеца.
По същество ротацията не противоречи на основния закон, но по така предлаганата формула има политически пречки, които могат да доведат до предизвикване на парламентарна криза.
Как ще действа ротацията и къде по света вече е в ход?
Бившият конституционен съдия проф. Пламен Киров е на мнение, че идеята за ротационни премиери не противоречи на Конституцията, но първият министър-председателят трябва да подаде оставка след 9 месеца, а вторият да предложи отново състав на Министерския съвет, като преди това получи от президента проучвателен мандат, съобщава bTV.
Според него това е „класическа парламентарна коалиция“.
Ако у нас тази идея е на път да се осъществи за първи път, то в Европа има няколко работещи модела.
След 6 месеца преговори в Ирландия двете враждуващи формация направиха голяма коалиция в разгара на коронавируса.
„Две години премиер беше лидерът на „Пианапол“ Майкъл Мартин, а в момента премиер е лидерът на партия „Финагел“. Преди подобни големи коалиции в България, това, което може да се постигне като вариант, е нарастване на влиянието на антисистемните сили, защото тези две формации много трудно могат да обяснят на своите избиратели защо правят всъщност тази голяма коалиция“,
коментира пред bTV политологът доц. Милен Любенов.
На ротационен принцип в момента действа правителството и в съседна Румъния, а миналата година в Израел този вариант просъществува само 9 месеца.
По-рано в понеделник стана ясно, че коалицията "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) ще предложи правителство с втория мандат с подкрепата на ГЕРБ.
Премиерът в това правителство ще се сменя на ротационен принцип.
В първите 9 месеца министър-председател ще бъде Николай Денков от ПП, а вицепремиер и министър на външните работи ще е Мария Габриел от ГЕРБ. За следващите 9 месеца премиер ще стане Габриел, а Денков - вицепремиер.
За това са се разбрали ПП-ДБ и ГЕРБ след разговори през последните 48 часа, съобщиха Габриел и Денков на пресконференция. Информацията идва час преди кандидатът за премиер на първата политическа сила ГЕРБ Мария Габриел да върне първия мандат на президента Румен Радев.
Очакваше се тя да представи и състав и структурата на кабинет, като до момента имена на министри не са съобщавани. ГЕРБ обаче успя да получи подкрепа само от ДПС, с която събират общо 105 депутати в парламента, след като късно в неделя партията на Слави Трифонов "Има такъв народ" (ИТН) оттегли заявената си преди това подкрепа. За мнозинство са необходими поне 121 народни представители.
"Невъзможно е да се реализира подкрепа за първия мандат",
каза Денков.
По думите му ПП-ДБ ще предложи правителство, което да реализира конституционна и съдебна реформа, да изпълни всички изисквания, свързани с пълноправното членство на България в ЕС, включително Шенген и еврозоната, да направи съдебна реформа, да внесе редовен бюджет с до 3% дефицит.
Денков изброи шест приоритета на бъдещия кабинет:
- осъществяване на конституционна реформа за промени в структурата на прокуратурата и Висшия съдебен съвет (ВСС);
- приемане на бюджет с до 3% дефицит при запазване на социалните плащания и без увеличение на данъците;
- влизане в Шенген и еврозоната;
- връщане на машинното гласуване и промени в състава на ЦИК;
- създаване на механизъм за избор на състав на регулатори с изтекъл мандат;
- приемане на законодателни промени за освобождаване на ръководствата на българските служби за сигурност от чуждо влияние.
"Това правителство ще работи поне 18 месеца с подкрепата на първата политическа сила в парламента",
каза Денков. Той добави, че ще подаде оставка при неизпълнение на тези условия или при подмяна на приоритетите на правителството.
ГЕРБ и ПП-ДБ ще стъпят на вече договорената между тях законодателна и управленска програма. Двете формации са се договорили промени в първоначалния персонален състав и структурата на Министерския съвет да се правят само със съгласието на двете страни.
ГЕРБ преди се е противопоставяла на част от приоритетите, изброени от Денков. Един от тях е връщането на изцяло машинното гласуване. ГЕРБ, заедно с БСП и ДПС, гласува за отменянето му и връщането на хартиените бюлетини в предишния парламент.
"Не може да оставим финансовата стабилност на хората и бюджета на поредно служебно правителство",
каза малко по-късно на брифинг лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.
"Приели сме като морал за нашата коалиция – прозрачност, чистота, публичност. Не можеше да заченем такова правителство, на което да му се сложи грях"
добави той.
Още след като спечели изборите на 2 април, ГЕРБ търси подкрепата на втората политическа сила за общо управление на страната. ПП-ДБ обаче отказа да подкрепи кабинет с мандат на партията на Бойко Борисов.
Така през последната седмица Мария Габриел, която получи първия мандат за съставяне на правителство от президента Румен Радев, търси подкрепа за кабинет. Тя каза, че ще предложи "експертно правителство със срок от една година", въпреки че не събира мнозинство.
Получи подкрепа само от ДПС и ИТН, като в последните дни представители на ГЕРБ казаха, че ше приемат експерти от двете партии в състава на кабинет с първия мандат. Трите партии нямат достатъчно депутати в парламента за мнзинство.
Късно в неделя обаче лидерът на ИТН Слави Трифонов написа във Фейсбук, че партията му няма да подкрепи правителство с мандат на ГЕРБ. Заявката му дойде след появила се информация, че в неделя е имало разговори между лидера на ГЕРБ Бойко Борисов и част от ръководството на ПП-ДБ - Кирил Петков, Асен Василев и Христо Иванов - за съставяне на съвместно правителство с втория мандат и ротационен премиер.
ПП-ДБ и ГЕРБ имат общо 133 депутати в парламента - достатъчно за мнозинство за съставяне на правителство, но недостатъчно за конституционна реформа.