Ник Мур, сп. „Фор фор ту", Великобритания

Африкански съдия е идентифициран като податлив на корупция. От него се очаква да добута квалификация за Световното първенство до линия над 2.5 гола (да има поне три). Първото полувреме е почти към края си, но резултатът все още е 0:0. Съдията става нервен. Центриране в наказателното поле среща коляно на защитник. Съдията отсъжда дузпа. Въпреки протестите, отсъждането не е променено. Дузпата е вкарана, а крайният резултат от мача е 2:1.

Отбор печели първия мач от квалификация за групите на Шампионската лига с голяма разлика. Продължаването му напред е сигурно, но се урежда да допусне късен гол в реванша. Три минути преди последния съдийски сигнал, защитата спира да играе. Центриране и противников нападател вкарва гол с глава. Вратарят не прави почти никакво усилие да спре удара.

Шефовете на тото мафията уреждат вратар от шестото ниво на английския футбол да бъде трансфериран в тим на другия край на света. Изведнъж, този отбор, който преди това е бил солиден в представянето си, започва да губи, и то тежко.

Млад вратар от Централна Европа се сприятелява с богаташ. Той успява да му уреди трансфери в по-добри отбори, урежда му момичета и се държи с него като с рок звезда. Семейният му дълг съвсем скоро е изчистен. Впоследствие, от него се иска да допусне гол в приятелски мач. Какво толкова... След това постъпката му се използва срещу него, за да могат манипулациите на терена да продължават.

Начините да уредиш мач са много. Някои са лесни и изпитани през годините, докато други - са трудно уловими за феновете, трети - почти невероятни. Как да продължим да се радваме на играта, когато знаем, че във всеки един момент двубоят, който гледаме, може да е с уреден край и резултатът да е известен на шепа хора още преди последния съдийски сигнал?

Може и да не сте чували за „Спортрадар", но това е компанията, която работи усилено, за да спре купуването и продаването на мачове. Компанията има 34 офиса в целия свят, а за нея работят 1900 души. Представители на компанията се съгласиха да разкрият част от работата си с няколко условия - да не се назовават местонахожденията на останалите офиси, извън този в Лондон, където се провежда интервюто, и всички имена на интервюираните да бъдат заменени с фалшиви такива. Ако тези условия ви звучат безпочвени, това е може би защото повечето от нас никога не са получавали смъртни заплахи. А мафията често си служи с тях.

„Спортрадар" е първата компания, която се бори с измами в спортните залагания. А това е един добър начин за пране на пари. Едни от последните смъртни заплахи са отправени към инспектор от УЕФА през февруари, след като гръмна корупционния скандал около албанския „Шкендербеу", а шеф в клуба заплашил екипа на „Спртрадар", след като играчите му бяха изправени пред съда. Не е изненадващо, че подобни хора си служат със заплахи. Купуването и продаването на мачове е бизнес за много, ама много пари. И когато казваме много - около 1.5 трилиона евро (1,500,000,000,000!) биват залагани на спортни събития всяка година, а финалът на Шампионската лига привлича около 1 милиард евро в залози (70% от които биват залагани в Азия, където регулации почти не съществуват, затова и цифрите невинаги са точни).

„Хората не осъзнават колко голям е международният пазар, дори ние не знаем с точност. Но това са купища пари", казва Иън (измислено име) от „Спортрадар". Фирмата е основана през 2001 г. от Карстен Кьорл (истинско име) - германски бизнесмен, който работи по основаването на бетинг компанията „Би уин". Той осъзнава, че бизнесът със залозите ще процъфтява, но не всички ще имат технологията за правилното определяне на коефициентите. Така се появява „Бетрадар" - част от „Спортрадар", чрез който се продава информация за определяне на ставките.

Повишаването и понижаването на коефициентите може да има по много причини. Ако това се случва при един букмейкър, то проблемът може да е у него. Но ако същото става в над 500 букита, тогава „мирише" на уреден мач. Компанията създава и система, която да улавя подобни съмнителни движения в коефициентите. Тя следи над 280,000 мача на година в 17 спорта и търси аномалии. „Алгоритъмът не задава въпроси, просто изпраща предупреждения - продължава Иън. - Тогава идва нашата работа, която се състои в това да проследим колко съмнителен е сигналът. Имаме отдел от 100 експерти, които работят денонощно. Когато и да се получи сигнал, те имат 72 часа да определят дали е налице съмнение за манипулиране на резултата."

Експертите се допитват дори до самите бетинг компании и до журналисти, ако е нужно. „Репортерът на стадиона може да знае дали капитанът е имал рожден ден и всички от отбора са се напили предишната вечер - казва още Иън. - Проверяваме всички възможности. Не може просто да кажем: „Този мач е уреден." Може да разрушим репутацията им. Ние не сме пистолет, а оръжие със снайпер. Когато стреляме, сме прави."

„Спортрадар" съобщава за проблем, когато са сигурни на 100%, че има такъв. Засега са подавали сигнали за общо 3,00 спорти събития. Числата им се покачват от 146 през 2009 г. до 650 през миналата година. Увеличаването е в резултат не толкова в драстичен скок на уговорените мачове, а на следените такива. Резултатите на „Спортрадар" са помогнали за произнасянето на 36 присъди и за налагането на 251 спортни санкции (отстранявания, изхвърляния от футбола и глоби). От компанията заявяват, че между 0.5% и 1% от спортните събития, които следят, са уговорени.

„Никой няма да дойде при теб и да ти каже: „Ето ти 50,000 евро, хайде, загубете с 0:5 - продължава Иън. - Има процес на ухажване и при играчите, и при съдиите. Това отнема време, в което им се правят услуги и се инвестира в забавлението им. И след това идва обаждането за обратна услуга. Веднъж направил нещо за тях, ти казват: „Уреди един мач за мен, сега си моята кучка." В този процес могат да бъдат замесени проститутки и наркотици, докато по-възрастните футболисти са използвани заради влиянието си върху по-младите.

В дъното на уговорените мачове, по принцип, стоят големи мафиотски структури. „Балканската, италианската и азиатската мафия, обичайно, са замесени. Собствениците на клубовете също може да са престъпници (звучи познато, нали? - б.а.). Казват на футболистите си: „За съжаление, момчета, днес ще трябва да загубите." Понякога, играчите дори не задават въпроси. Особено ако искат да запазят капачките си здрави."

Тото мафията дори си създава мачове. Световно известният в средите на черното тото Уилсън Радж Перумал е организирал редица приятелски мачове, за които сам си избирал съдията. „Такива мачове е по-лесно да бъдат уредени, защото играчите няма какво да губят и са по-склонни да участват." Съдиите също са главни действащи лица: „Те контролират резултата. Всичко е в техните ръце особено ако залогът е за крайния изход на броя голове. Тогава не те интересува кой ги вкарва, важното е да са повече - три, четири... Затова свири няколко дузпи и готово." Но има случаи и в много по-важни мачове. Такъв е примерът с ганайския Джоузеф Лампти, който бе уловен в опит да манипулира резултата по време на световната квалификация между Южна Африка и Сенегал. Решението му да надуе свирката за дузпа, след като сенегалският защитник Калиду Кулибали игра с коляно беше уловено именно от алгоритъма на „Спортрадар". Последва разследване на ФИФА, който е партньор на „Спортрадар", и се стигна до решение квалификацията да бъде преиграна, а Лампти бе изхвърлен от футбола доживот.

Иън разказва и за феномена „мачове-фантоми", които са се организирали преди няколко години. Подобни случаи са двубоите на Малдивите до 21 г. срещу Туркменистан до 21 г. през 2012 г. и този на португалския „Фреамунде" срещу испанския „Понферадина" през 2014 г. „Измамниците измислят все нови и нови начини - това е като допинга. На букмейкърите им трябва само статистика, за да следят мачовете. И така, те бяха измисляни от нищото. Пращат известия за измислени голове, на които вече са заложили, и така печелеха."

„Спортрадар" е просто платформа, която улавя подобни измами, но не може да раздава присъди. Строгите санкции са в ръцете на местните Федерации и съдилища. За тях да предприемат действия обаче се нуждае много повече от това да следиш дали един коефициент се е вдигнал или паднал. Вече са създадени звена, които да работят с подобни компании като „Спортрадар" в разследването на черното тото в спорта. А както се оказва, футболът далеч не е най-лесният спорт за манипулиране. „Тенисът е много лесен за уреждане. Мислиш си, че гледаш честен мач, а той - уреден. Двамата тенисисти могат да се уговорят единият да спечели първия сет, а другият - втория, и да изиграят третия като джентълмени. По този начин и двамата залагат и печелят, а накрая - имат шанс и за победата."

Подобни разкрития могат да намалят удоволствието от гледането на спорт и да те карат да се замисляш при всеки шокиращ пропуск или грешка на вратар, но би било глупаво. Както признават от „Спортрадар", манипулираните резултати са между 0,5% и 1%. Така че - продължавайте да се наслаждавате на спорта, а междувременно „Спортрадар" ще продължава да следва парите.