ВЪПРОС: Здравей, Ангел, при една от последните ти статии говориш за разликите между инвестирането в индивидуални акции и взаимни фондове. По този повод бих искал да те помоля да навлезеш малко по-детайлно и да обясниш какви са по-специфичните рискове при инвестиране в индивидуални акции, защото познавам доста хора, които през годините са губили и печелили от такива ходове, но не съм достатъчно запознат с механизмите и динамиката при този вид инвестиране.
ОТГОВОРЪТ НА АНГЕЛ: Здравейте и от мен! Да, наистина и други хора ми се обадиха с подобни въпроси, поради „истории на ужасите“, които са чували от техни познати и приятели през годините.
Но както споменах и в последната статия, по мои лични наблюдения, инвестирането в индивидуални акции на компании определено не е за всеки един от нас, даже бих казал, че е за много малък брой от хората в днешно време.
Причината не е толкова в липсата на генерална информация, точно обратното – ние днес разполагаме с повече информация отколкото е имало някога на разположение, гледайки назад в историята на инвестирането. По-важното тук е обръщането на внимание на важната и значима информация като осъзнаването на всеки един различен бизнес модел на всяка компания, в която искаме да инвестираме; в четенето на обстойните финансови отчети и какво точно означава информацията от тях за нас като инвеститори и наблюдението на всяка друга заплаха, която може да грози развитието на една компания или цяла индустрия.
Още по-важна би била нашата собствена стратегия, свързана със закупуването на всяка една акция – с каква крайна цел я купуваме, за какъв период от време и какви са очакванията ни от нея. Това е най-важното, което трябва да определим, но много малко хора изграждат такава стратегии.
Това са доста комплексни, бих казал дори трудни неща за хора, които са любители на инвестирането и не го правят професионално всеки ден. Дори и тогава хората, които избират да инвестират в акции на компании, могат да загубят всичко или да направят цяло състояние за кратък период от време, особено в динамичните икономически и пазарни времена, в които живеем.
Относно Вашия въпрос, Вие ме попитахте за по-детайлно анализиране и обяснение на различните рискове и в следващите редове ще се опитам да задоволя това Ваше желание, като навляза в малко по-дълбоки води по тази определено интересна тема.
Икономически риск
По време на последната световна рецесия през 2008 година, почти всички отрасли на икономиката и компаниите в тях бяха засегнати драстично, което се отрази на цените на техните акции, независимо тяхното състояние като индивидуални бизнеси. Когато икономическите фактори в една глобална икономика достигнат нивата, които бяха достигнали през 2008-а, почти всички индустрии страдат и голям брой компании фалират. Следователно техните акции губят стойността си и инвеститорите губят вложенията си в тях. Поради тази причина аз инвестирам във фондове и това съветвам да правят и моите клиенти, за да намалим до минимум риска от загуба на вложените от нас пари.
Индустриално-специфичен риск
В определени случаи не е нужна голяма икономическа рецесия, за да се наблюдава огромен спад в определена индустрия. Никоя индустрия не е застрахована от това, дори технологичната. Ако имаме компания, в която сме избрали да инвестираме и на хартия изглежда много стабилна, но попадне в ситуация на спад в нейната индустрия, ние можем да наблюдаваме спад и в нейните акции, въпреки че продажбите и развитието са налице. Това не е много логична ситуация, но доста често срещана при инвестирането в акции. За съжаление хората научават подобни уроци по трудния начин, когато са изправени вече пред тях.
Регулаторен риск
По времето на президента Клинтън бяха създадени две компании, които да подпомагат хора, които трудно биха се класирали по традиционните канали за заем за жилище, за да могат да получат чрез Fannie Mae и Freddie Mac. Истината е, че тези институции са помогнали на много хора да станат собственици, но в същото време се оказаха като лоши инвестиционни опции за инвеститорите, защото за последните 10 години тези компании загубиха повече от 40% от своята пазарна стойност. С други думи – промени в правителството и законите имат силата да променят траекторията на всеки един бизнес.
Растеж при цените на материалите
През 2011 година American Airlines беше принудена да обяви банкрут. Една от основните причини за това бе нарастването на цените на горивата, което е основен разход за компания в такъв вид индустрия.
Растежът на цените на производствените материали във всяка една индустрия, принуждава компаниите да увеличават цените на продуктите си и да намаляват работната ръка, което следователно води до намаляване на продуктивността и евентуален спад на продажбите, което в повечето случаи значи спад и при печалбите. От това определено страдат и инвеститорите във всяка една компания, попаднала в подобна ситуация.
Технологичен риск
В днешно време огромните скокове в технологичния напредък са една от най-често срещаните причини, определени компании и дори индустрии да губят своята популярност и дори да бъдат напълно изместени от нови по-иновативни конкуренти.
Напредъкът на технологиите е навсякъде около нас и ако се замислим за момент, компаниите които най-често използваме в ежедневието си днес са често и най-технологично напредналите. Ако компания, в която сме инвестирали, не е могла да запази своята конкурентна способност, тя може би вече не е и част от нашия живот, а цените на акциите й вероятно са намалели драстично през годините.
Това е от мен за днес, в следващия брой ще разгледаме още пет различни от изброените днес рискове, пред които всяка една компания може да бъде изправена. Може би някои от вас четат тази статия и се плашат още повече да инвестират, но поради постоянната динамика и рисковете, които се крият при промените, аз лично в този етап на моя живот използвам фондове с акции или ценни книжа, които са подбрани от специалисти, които разучават всичко възможно за компаниите, в които инвестират парите на хората от техния фонд.
Това съветвам и повечето от моите клиенти да направят.
Надявам се информацията да е била полезна и интересна за всички читатели и ако имате въпроси или се интересувате от различните аспекти на финансовата част от живота, Вие можете да си запазите час за консултация на директния ми телефон – (224) 522-2413 или на електронната ми поща – [email protected]. Въпросите, които четете, са зададени от клиенти, с които съм работил по време на консултации в моя офис.