До абсурдна политическа ситуация се е стигнало с коалиционното споразумение на бъдещото управление между ГЕРБ, БСП и ИТН, което ще е подкрепяно от ДПС-Доган. Споразумението е до голяма степен подготвено и писано от обединението "Демократична България" (ДБ), с което ГЕРБ първо започна преговори. Когато споразумението бе почти финализирано, към тях се присъединиха БСП и ИТН. Накрая ГЕРБ прекрати преговорите с ДБ и остана само с останалите две партии като страни в коалиционното споразумение. То бе подкрепено и от групата на ДПС-Доган, която ще осигури мнозинството на бъдещото правителство без да участва с министри в него.
В сряда, след като кандидат-премиерът Росен Желязков получи от президента първия мандат за правителство и го върна изпълнен с готов състав, от ГЕРБ публикуваха официалното коалиционно споразумение. В него има една малка, но значима отлика с черновата на споразумението, подготвяна съвместно с ДБ. Изчезнали са всички текстове, които осигуряват изолирането от властта на санкционирания по глобалния закон "Магнитски" Делян Пеевски.
Това показва сравнение между официалния документ, изпратен до медиите, и черновата на документа до 5 януари.
Финалното споразумение е подписано само от ГЕРБ, БСП и ИТН. Формацията на Доган е подписала отделно приложение, с което се съгласява да го спазва.
В дните, докато от ГЕРБ ги убеждаваха да подкрепят трипартийното правителство, хората на Доган твърдяха, че се опитват да договорят гаранции за ограничаване на влиянието на Пеевски.
Сега става ясно, че формацията на Доган се е съгласила да се ангажира писмено с коалиционно споразумение, което всъщност не дава такива гаранции за изтласкването на Пеевски от контролните механизми на властта, каквито са били заложени в предложения от ДБ документ.
Останалите части от споразумението са почти 1 към 1 с подготвяния преди това проект, в който активна роля са имали "Демократична България". Дори обявеното днес от Желязков, че законодателната и управленските програма на мнозинството ще бъдат изготвени до 30 дни, е от споразумението с ДБ.
Така излиза, че бъдещите управляващи са "харесали" всичко извън изолацията на Пеевски, макар ИТН и БСП да подписаха по-рано декларацията на ПП-ДБ за "санитарния кордон".
Междувременно споразумението съдържа нетипични за позициите на БСП и ИТН политики.
Отсъства също текстът, че премиерът е страна по споразумението. Именно въпросът за министър-председателя се превърна в авариен изход на ГЕРБ от преговорите с "Демократична България", защото формацията не беше казала нито "не", нито "да".
Така партията на Борисов прекрати преговорите заради едно конкретно име, преди да са започнали преговори за него. Иронично, защото хората на Борисов провалиха миналогодишните преговори за ротация на Николай Денков с Мария Габриел с аргумента, че от ПП-ДБ искали "власт и постове", макар от обединението да казваха, че причината е настояването им Пеевски да няма гарантирана роля за регулаторите и съдебната власт.
Това подозрение на ПП-ДБ косвено се доказва и сега, след като в коалиционното споразумение между ГЕРБ, ИТН и БСП липсват "спирачките" срещу влиянието на Пеевски във властта.
Ключовите изтрити текстове
След прекратяването на преговорите с ДБ от споразумението са изчезнали и ключови намерения за реформи в съдебната власт, целящи да се ограничи прекомерното подслушване и проследяване.
Един от основните ангажименти, отпаднали от финалното споразумение, е за написването на закон за прилагане на санкциите срещу Русия заради войната срещу Украйна.
В първия вариант ДБ предлага включването на текст за "прекратяване на нелегитимните влияния в съдебната и изпълнителната власт, вкл. тези, концентрирани около "ДПС-Ново начало" и конкретно нейния председател Делян Пеевски".
Това е искането на ДБ за създаване на политически "санитарен кордон" около Пеевски. Очаквано, то не е прието от ГЕРБ по време на преговорите с ДБ, а след това отпада и от подписаното коалиционно споразумение с БСП и ГЕРБ.
В сключеното споразумение на ГЕРБ с БСП и ИТН се говори най-общо за прекратяване на нерегламентираното влияние на политици върху съдебната власт, без да се споменават имена.
С участието на ДБ са договорени промени в наказателния процес с цел ускоряване на досъдебната и съдебната фаза на делата. ГЕРБ, БСП и ИТН се съгласяват за премахване на огромната власт на съдебните шефове да разрешават използване на специални разузнавателни средства (СРС) и мерките за процесуална принуда.
ДБ успява да договори с ГЕРБ реформа в прилагането на специални разузнавателни средства с цел ограничаване на злоупотреби със събраните данни и засилването на контрола.
Всичко това изчезва от договореното коалиционно споразумение между ГЕРБ, БСП и ИТН.
Тези три партии свеждат обещанието буквално до общи приказки – да се приемат промени, които да ускорят наказателния процес. Така написано, обещанието би могло да доведе буквално до всякакви резултати. Включително да се приеме дългогодишното настояване на прокуратурата за въвеждане на опростен съдебен процес в полза на обвинението, за каквото се застъпва Борислав Сарафов, а преди него и Иван Гешев.
Без участието на ДБ във властта отпада и споразумението за въвеждане на съдебен контрол върху прокурорските актове, които засягат основни човешки права.
Изчезналата "изолация на парламентарни групи"
Във варианта на споразумение, в което са участвали от ДБ, частта за парламентарните мнозинства е озаглавена "Обвързано парламентарно мнозинство и изолация на парламентарни групи". То е предвиждало:
"Страните са съгласни заедно да полагат усилия за разширяване на подкрепата за съвместните им политики, като се изключват антисистемни, антиевропейски партии и партии в изолация от европейските политически семейства, поради това че техните действия не съответстват на принципа на върховенство на правото и са уронващи демократичните принципи и политическата стабилност в България."
Този текст би означавал ГЕРБ, БСП и ИТН да се съгласят да не търсят подкрепа от "Възраждане", но и от групата на Делян Пеевски, който е изолиран от АЛДЕ и "Обнови Европа".
В официалното споразумение за кабинета "Желязков" текстът гласи: "Страните са съгласни заедно да полагат усилие за разширяване на подкрепата за съвместните им политики, като се изключват антиевропейски партии". В обхвата на този ангажимент попада само "Възраждане".
След това е добавен и текст за подкрепата от хората на Доган. "С изразената парламентарна подкрепа от ПГ "Демокрация, права и свободи – ДПС" се формира мнозинство за избор на стабилно, редовно управление."