Пиенето на кафе многократно е било свързвано с по-добро сърдечно здраве и по-дълъг живот. Но ползите от консумацията на кафе могат да зависят от това кога го пиете, установиха нови изследвания.
Оказва се, че ограничаването на приема на кафе до сутринта може да е най-добре - и това изглежда е така, независимо от консумираното количество и други потенциално влияещи фактори, според проучване, публикувано в European Heart Journal.
„Това е първото проучване, в което се проверяват моделите на време за пиене на кафе и резултатите за здравето“, заяви водещият автор д-р Лу Ци, председател на HCA Regents Distinguished Chair и професор в училището по обществено здраве и тропическа медицина Celia Scott Weatherhead School of Public Health and Tropical Medicine към университета Tulane в Ню Орлиънс.
Според последното проучване повечето предишни изследвания, изследващи консумацията на кафе от участниците във времето, са установили, че умерените нива на консумация на кафе могат да бъдат свързани с по-нисък риск от диабет тип 2, сърдечносъдови заболявания и преждевременна смърт. Но научните доказателства за това дали фактори като генетика, консумирано количество или добавени подсладители влияят на тези взаимоотношения са непоследователни или понякога противоречиви.
Авторите са проучили данните за храненето и здравето на 40 725 възрастни на 18 и повече години от Националното изследване на здравето и храненето, проведено в периода 1999-2018 г. По време на 10 цикъла през годините тези участници са предоставили подробна информация за хранителния си прием от предходния ден. Авторите са включили и подгрупа от 1 463 възрастни, както от женската, така и от мъжката версия на Проучването за утвърждаване на начина на живот, които са попълнили поне един седмичен хранителен запис.
Включено е както кофеиновото, така и безкофеиновото кафе, а времето на консумация е категоризирано в три периода: сутрешен (от 4:00 до 11:59 ч.), следобеден (от 12:00 до 16:59 ч.) и вечерен (от 17:00 до 03:59 ч.).
Изследователите идентифицират два модела на време на консумация: сутрин и през целия ден. В края на средния период на проследяване от почти 10 години са регистрирани 4295 смъртни случая от всички причини, 1268 от сърдечносъдови заболявания и 934 от рак.
В сравнение с хората, които не са пиели кафе, пиенето на кафе само сутрин е било свързано с 16% по-нисък риск от преждевременна смърт по всякакви причини и 31% по-нисък риск от смърт от сърдечносъдово заболяване. При тези, които са склонни да пият кафе през целия ден, рискът не е намалял. Тези резултати са се запазили дори след като авторите са взели предвид смущаващи фактори като часове сън, възраст, раса, етническа принадлежност, пол, доход на семейството, образование, нива на физическа активност, оценка на хранителния режим и здравословни състояния като диабет, хипертония и висок холестерол.
За любителите на сутрешното кафе няма значение и количеството на консумираното кафе с кофеин или без кофеин - дали пият една или повече от три чаши кафе дневно. Правенето на това сутрин все още било по-добро от други модели по отношение на риска от смъртност.
„Проучването беше наблюдателно, което означава, че не беше в условията на експеримент, което е златният стандарт“, каза Ванеса Кинг, регистриран диетолог и говорител на Академията по хранене и диететика, която не е участвала в проучването.
Естеството на проучването означава също, че то установява само асоциация, а не причинно-следствена връзка между пиенето на сутрешно кафе и риска от ранна смърт. Резултатите обаче са „значими, тъй като водещата причина за смърт в Америка са сърдечносъдовите заболявания“, добави Кинг.
Д-р Дейвид Као, който не е участвал в изследването, смята, че проучването е „завладяващо“ и е едно от най-добрите изследвания по тази тема от години насам.
Проучването обаче има и няколко други недостатъка: От една страна, спомените за приема на храна са обект на неточности или пристрастия и не отчитат дългосрочните навици, казват авторите.
На второ място, въпреки че авторите са взели предвид многобройни смущаващи фактори, възможно е да има и други, които не могат да бъдат напълно изключени.
Според проучването екипът „не е могъл да изключи възможността моделът на сутрешно пиене на кафе да е маркер за цялостен здравословен начин на живот“. „Например, пиещите сутрешен тип кафе може да са по-склонни да спортуват и да се хранят с храни, които не са ултрапреработени“.
Освен това не е била налична генетична информация, така че авторите не са могли да изследват евентуалния ефект на генетично обусловените скорости на метаболизма на кофеина.