По-малко от седмица преди встъпването в длъжност на новоизбрания президент Доналд Тръмп, член на градския съвет на Чикаго предлага мярка, която ще ограничи правилата за градовете-убежища.

Олдермен Реймънд Лопес планира да свика гласуване в сряда по предложеното от него изменение на наредбата за „убежищата“ на Чикаго, което ще уточни, че градските агенции могат да работят с федералните имиграционни власти, когато се занимават с лица, арестувани или осъдени за определени престъпления. Действащите правила не позволяват на полицията на града да

арестува лица въз основа на имиграционния им статут

„Това, което прави тази поправка, е да разграничи лицата без документи, които са избрали да извършват престъпления, от тези, които спазват законите и се опитват да преследват американската мечта, докато чакат да получат документите си“, каза Лопес. „Не можете да слагате добрите и лошите в един кюп.“

Тръмп е обещал да депортира милиони хора, които живеят в САЩ без разрешение. Очаква се администрацията му да издаде укази, свързани с имиграцията, включително планове за премахване на градовете-убежища от федералните закони. Загубата на федерални средства ще бъде нежелан удар за града, който и без това е финансово затруднен.

Граничният министър на Тръмп Том Хоман специално предупреди Чикаго, чиито ръководители, включително кметът Брандън Джонсън

отново се заявиха в защита на имигрантите

Губернаторът на Илинойс Джей Би Прицкер също изрази подкрепа за тези общности, но отбеляза, че не иска в неговия щат да идват лица, които извършват престъпления.

„Осъдените престъпници, които са без документи в тази страна, трябва да бъдат депортирани“, заяви Прицкер.

Поправката, която Лопес предложи за първи път през септември 2023 г., ще направи така, че Чикаго може да работи с федерални агенти, конкретно свързани с лица, които са били арестувани или осъдени за наркотици, проституция и сексуални престъпления, според Лопес, който е яростен противник на кмета. Предложението би помогнало да се избегнат „съпътстващите щети“ за спазващите закона лица, които могат да възникнат, ако федералните агенти претърсват конкретни общности, каза той.

Ще стане ли Чикаго град-убежище за мигрантите

В петък администрацията на Джонсън потвърди ангажимента си към „наредбата за гостоприемния град“.
Според изявлението от 10 януари кметът и неговият съветник комуникират с ръководителите на градските отдели относно насоките, „за да се гарантира, че Чикаго ще

остане гостоприемен град за всички свои жители

Има много противници на предложението на Лопес, което е заседнало в комисията по правилата на градския съвет повече от година.
Предложената от Лопес поправка заплашва да увеличи разходите и отговорностите на града, както и потенциално да доведе до нарушаване на Четвъртата поправка, която защитава от необосновани претърсвания и изземвания от страна на правителството, ако се използват исканията за задържане от ICE, казва съветникът Карлос Рамирес-Роса.

„Когато местните правоприлагащи органи работят като федерални имиграционни служители, това води до смразяващ ефект, при който хората са по-малко склонни да вдигнат телефона и да се обадят на 911 при спешен случай или да работят с полицай при разследване на престъпление“, казва Рамирес-Роса, съюзник на кмета.

Конгресменът Чуй Гарсия, който е работил в администрацията на кмета Харолд Уошингтън, когато той подписва първата в страната заповед през 1985 г. за обявяване на Чикаго за град убежище, заяви, че се противопоставя на усилията за отслабване на защитата.

„Трябва да се противопоставим на тези атаки, които ще доведат до засилване на расовото профилиране, разделяне на семейства и нарушаване на гражданските права както на имигрантите, така и на гражданите на САЩ“, каза Гарсия в изявление, изпратено по електронната поща.