Как да се построи къща, която може да устои на урагани като Катрина, Санди или Ирма, връхлетяла Флорида само преди седмици. Цялата територия на американския щат бе обявена за зона на най-голямо природно бедствие. Архитектите вече дават отговор на този въпрос. Възможно е да се проектират сгради, които да оцелеят при чудовищните ветрове, достигащи до 241 километра в час. Технологиите дотолкова са напреднали, че вече могат да ни защитят от стихиите, когато сме в собствения си дом. Ето и някои от решенията. Архитекти предлагат малки антисеизмични къщички, които приличат на неидентифицирани летящи обекти. Само че тази форма съвсем не е случайна - тя им позволява да оцелеят даже при цунами, тъй като могат да се носят по водата. Площта на всяка от тях е около 50 кв. Метра. Комплексът е съставен от 32 стени от уретан.
Марк и Валъри Сиглер измислиха устойчива на урагани сграда във Флорида. Постройката е с площ 560 кв. метра и се намира на Пенсакола бийч. Създателите й я наричат „Къщата купол", но нейният футуристичен модерен интериор не е само за ефект. Той осигурява и безопасност. При построяването на купола са използвани подобрени циментни и стоманени конструкции, които могат да устоят на ураган. Създадена е и сграда с противорадиационен щит. Съоръжението прилича на кръстоска между пещера и бомбоубежище. Постройката се намира в планината Вита Берг в Стокхолм. Вътре има офис и жилища, осветени с естествена светлина, за да се чувстват уютно жителите на бункера. Укритието е построено през 70-те години за обезопасяване на правителството в случай на радиоактивна заплаха, земетресение или буря.
Фирма от Каролина, наречена „Делтик хоумс", пък е решила да отвърне на удара с ураганоустойчиви домове, които са толкова издръжливи, че и най-мощните ветрища не могат да ги унищожат. „Делтик" е известна с разработката на нулевоенергийни домове, нейният хит са устойчивите кръгли домове, способни да устояват на ураганите. За над 48 години и при наличието на над 5,000 построени домове засега фирмата няма случай на паднала къща поради урагани от какъвто и да е вид. Това, което прави къщите различни, е облата им форма. Къщите са вдъхновени от структурно най-стабилните форми в природата - яйцевидните. Тези къщи имат осем малки ъгли и страни. При липсата на остри ъгли вятърът - и вълните - могат да се плъзгат по повърхността, така че да не се натрупва налягане, което да доведе до структурни повреди.
Кръглите домове се изграждат чрез голям брой взаимосвързани точки, което прави свръзките едновременно по-гъвкави и по-яки от праволинейните конструкции. По същите причини (малко ъгли, обтекаема форма) и кръглите покриви на тези домове доста успешно се справят с устояването на ветрищата. Те са по-малко податливи на вдигане по време на буря. Радиални подови и покривни ферми, които се срещат в центъра на пръстена подобно на спици на колело, заключват всяка сграда в постоянно състояние на компресия, което допълнително засилва силата на сградата. С акцент върху отговорността към околната среда тези енергоспестяващи къщи имат възможност да бъдат покрити със светлоотразяващ покрив, което да минимизира топлинните натрупвания. Херметичната обвивка заедно с интелигентно позиционираните прозорци следват пасивен слънчев дизайн, което помага за поддържане на балансирана вътрешна температура в дома. Голямото разнообразие от добавки и конфигурации в тези домове позволява на купувачите да включват модули за слънчева енергия, тройни стъклопакети, както и други мерки, които да направят домовете им нулевоенергийни.
Въпреки опасното местоположение в морето къщата върху сякаш самотен остров от снимката успява да оцелее повече от сто години. През които е устояла на атмосферни влияния, безброй бури и урагани. Триетажното имение се намира в района на Джеймстаун, Род Айлънд, и е построено през 1905 г. Идеята е на Джоузеф Ловеринг Уортън от филаделфийския хайлайф, който строи дома като отмъщение към правителството, иззело негови имоти. Решил да го построи на място, където никой няма да го притеснява. Сегашният й собственик Хенри Ууд, далечен братовчед на Уортън, често излиза на терасата с тримата си пораснали синове, за да гледа морските бури.
И накрая - японска фирма, която ползва стиропора, за да преборва земетръс. „Доум хаус" е сглобяема къща, произведена в Япония и одобрена от японското министерство по земята и транспорта. Но освен това тя има претенциите да е нещо много повече, а именно - дом на XXI век. Изградена е изцяло от сглобяеми елементи от експандиран полистирен, „материал от четвърто поколение" след дървото, желязото и бетона. Материалът е покрит с антиоксидантен разтвор, който се свързва по химичен път със свободния кислород и възпрепятства стареенето, потиска астма, ринит и други проявления от подобен тип, също така спомага за поддържане на хранителните продукти по-дълго свежи.
Експандираният полистирен сам по себе си е с отлични изолационни характеристики, същевременно формата на къщите позволява циркулация на въздуха и проветряване чрез конвекция, което спестява разходите за климатизация и спомага за висока енергоефективност. Този стиропор не гние, не хваща ръжда, не привлича термити, не гори. Получаването му по химичен път от водород и въглерод е изключително екологично и не вреди на околната среда. „Доум хаус" е изключително устойчива на земетръс поради самата си форма и лекотата на материала - всеки елемент тежи само 80 кг. Друго предимство на куполоподобната форма е нейната добра обтекаемост, което при подобна лекота на материала е важно, за да се осигури необходимата устойчивост на ветрови натоварвания. Липсата на всякакви конструктивни елементи във вътрешността позволява свободно и индивидуално разпределение. Куполовидната форма създава усещане за простор във височина. В най-простия си вид „Доум хаус" е куполовидна, с диаметър 7.7 м, височина 3.85 м и застроена площ 44.2 кв. м. Чрез различни комбинации на градивните елементи са възможни разнообразни индивидуални решения.