Години наред Георги Иванов от София събира марки. На пръв поглед това е едно самотно и дори скучно занимание, но именно такива са и времената – от 50-те години на миналия век. 

Тогава социализмът постепенно се мултиплицира, всъщност се изражда, за да достигне до неговата висша (или по-скоро нисша) форма – комунизма. Това са времената, когато няма интернет, няма мобилни телефони, няма съвременни комуникации. Единственото занимание на един интелигентен човек е да чете книги от библиотеката, при това – предимно такива, които са „идеологически здравословни“, тоест – проверени и одобрени от специализираните партийни структури. 


Георги работи в „Софжилфонд“ – държавната структура, която осигурява жилища под наем на нуждаещите се. Той, разбира се, е обикновен служител. Вечер се прибира и събира, подрежда и класира… марки. 

Особеността се състои в това, че Георги събира пощенски марки от кореспонденцията си със своите роднини в САЩ. Той подържа изключително 


богата епистоларна кореспонденция 


с много приятели в Америка в продължение на десетилетия. През 1971 г. дори успява с хиляди трудности да замине за САЩ и да прекара там, заедно със съпругата си Елена, цели 11 месеца. По това време той също купува марки и допълва колекцията си. 

Интересът му, разбира се, не е само към марки от САЩ, той събира марки от всички континенти и държави. Постепенно събира внушителна колекция, която може да се мери с колекциите на известни филателисти в онези години. 
Всъщност, интересът на Георги се подклажда и от факта, че има роднини в Америка, но и от това, че хобито му постепенно се превръща в страст, която може да бъде и доходоносна, но в едни други, далеч по-нормални времена. 
Георги рискува, той рискува по няколко причини, най-основните сред които са, че властите не толерират интерес към САЩ, бил той и само в областта на… филателията! Георги е обект на разследване в продължение на години от тогавашната тайна полиция, наричана милиция. Срещу него е открита „Лична предварителна разработка“ – ЛПР, с псевдоним „Инкасатор“. Двама агенти на службата „Държавна сигурност“ го следят и докладват за негови изказвания почти на всяка стъпка. 

Всичко това създава условия Георги сериозно да пострада от комунистическата власт, ако тя достигне до неговите класьори с пощенски марки. А той вече има една впечатляваща колекция. Събрал е марки с 

ликовете на почти всички американски президенти


Те са подредени по цвят, клеймо и по нюанси. Надписани са указателни бележки за всеки от американските президенти. 

За властта в онези години това се класифицира поне като „опит за идеологическа диверсия“. Още повече, Георги крие на тавана в дома си и един фотоалбум, където има снимки, на които е и той, само че в албума има и снимки с Н.В. Цар Борис ІІІ, от времената, когато Георги е школник в Школата за запасни офицери в София. Ако властите достигнат до марките му и до албума с фотографиите на царя, той със сигурност е щял да бъде изпратен в 

лагер, за „превъзпитаване“

Това обаче не става и именно така марките и албумът се съхраняват до наши дни. 

Георги обяснява интереса си към Америка и живота на Запад с… филателията! Така той се спасява от репресиите на властта, като заявява единствено филателен интерес. Да, в онези години, колкото и това днес да ни се струва безумно, е било необходимо буквално да лъжеш, за да имаш поне мъничко право да си свободен. 


Георги събира съвестно марките от всеки пощенски плик, който получава от Америка и от други места по света. Той ги обработва по специален начин. Има и необходимите инструменти и пособия за това. Така постепенно, с годините, той попълва колекцията си и днес тя има не само висока филателна стойност, но и още по-висока историческа стойност. 


Америка успява да заживее свой живот в ежедневието на един обикновен българин, чрез пощенските марки, в годините, когато само думата „Америка“ е била опасна в България. 

Георги се докосва до свободния свят по един нестандартен начин. Така той намира и пътя към сближаване със своя зет, който също се казва Георги, но е партиен член, дори става заместник партиен секретар в София. Оказва се, че зетят също е човек, който търси истината и така двамата я намират в новините от „вражеските“ радиостанции. 

Филателната колекция на Георги Иванов от София днес 

е една от най-богатите частни такива

В нея почетно място заемат пощенските марки от САЩ. Там са представени почти всички важни събития от историята на Америка в годините на издаване на съответните марки. Това са исторически личности, събития, олимпиади, годишнини и чествания, юбилеи, паметни дати и напомняния. 


Така едно опасно хоби от годините на „Студената война“ днес придобива нова, допълнителна, „принадена стойност“, която му отрежда почетно място в конкретната историческа епоха.