Изборът на главен прокурор бе отложен. По план в четвъртък Висшият съдебен съвет (ВСС) трябваше да изслуша единствения кандидат за Борислав Сарафов. Заради приетите ден по-рано поправки в Закона за съдебната власт обаче процедурата бе отложена. Следващо заседание ще бъде свикано, когато поправките бъдат публикувани в "Държавен вестник" и влязат в сила. И тогава обаче вероятно няма да се стигне до избор, защото според новите текстове този съвет няма право да гласува, тъй като е с изтекъл мандат.
Протест
За пореден път изборът на главен прокурор протича в условията на протест. За разлика от миналия път обаче, когато в подкрепа на Иван Гешев бе събрана шумна масовка, сега недоволството е насочено против кандидата.
Гражданското движение БОЕЦ организира протест срещу избора на Сарафов. Недоволни от номинацията му се събраха пред сграда на ВСС часове преди началото на процедурата.
Какво прие парламентът
Според гласуваните окончателно в сряда текстове процедурата, в която участва Сарафов, би следвало да се прекрати, ако към момента на влизане в сила на поправките тя не е приключила. Иначе казано – президентът Румен Радев не би следвало да е издал указ за назначаването му, което последната стъпка в избора на главен прокурор. Ето защо оттук насетне неговите действия са от изключителна важност. Ако президентът не подпише указ до публикуването на промените в "Държавен вестник", Сарафов няма да стане главен прокурор дори да е бил одобрен от ВСС.
Ако обаче има подписан указ, дори с отказ за назначаване, се влиза в много по-сложна хипотеза. Тогава кандидатурата може да бъде прегласувана, но тук се появява следващата пречка. Според приетите поправки членовете на ВСС с изтекъл мандат, няма да могат да участват. Тъй като това са 22 души, това ще означава, че следващото гласуване става невъзможно.
Това обаче не пречи на Сарафов да остане начело на държавното обвинение за още шест месеца. Ограничението бе наложено от парламента, но новите текстове действат занапред. Което означава, че срокът тепърва започва да тече.
Освен това няма пречка той да се кандидатира отново. От ПП-ДБ искаха тази възможност да се ликвидира, но не събраха достатъчно подкрепа за такова ограничение.
Може да има, а може и да няма
Засега ВСС не е решил какво ще се случи с висящата процедура по избор. В сряда представляващият съвета Боян Магдалинчев заяви, че избор "може и да има, може и да няма".
"Имаме готовност за всичко – да продължим процедурата, до момента, в който промените бъдат обнародвани в "Държавен вестник" и да следим това, което днес Народното събрание ще приеме. Ако нормативната уредба бъде публикувана, тя има императивен характер към една персона – на и.ф. главен прокурор", каза Магдалинчев, цитиран от БТА.
Друг член на съвета, Даниела Марчева, също допусна, че изборът може да бъде провален. Двамата говориха преди окончателното приемане на поправките.