Нона Йотова (на преден план) изневери на политическите пристрастия на съпруга си Богомил Бонев (зад нея) и пристана на БСП
Политиката се оказа привлекателно място за актьори, певци, спортисти, журналисти и генерали. Хора на изкуството, спорта, перото и армията са голяма част от новите лица в кандидатдепутатските листи, с които партии и коалиции ще се явят на изборите на 26 март. В същото време политици, минали вече през парламента, загърбиха идеите на собствените си партии и изведнъж прелетяха в противниковия отбор.
Групата на актьорите се оказва най-голяма. Любимецът на поколения българи Стефан Данаилов единствен ще води две листи като кандидат за депутат на „БСП за България" в 24 многомандатен избирателен район (МИР) в София и във Варна. Ламбо отдавна мина в отбора на парламентаристите, а преди години на два пъти беше водач на листи в Пловдив. В 24 МИР на избираемо място е включена и певицата и актриса Нона Йотова. „Прави са хората да казват, че им е омръзнало от едни и същи лица, едни и същи неща. На мен това ми харесва, че тук наистина може да се случи промяна, аз съм за тази промяна. Нямам намерение да напускам сцената", коментира решението си да влезе в политиката съпругата на Богомил Бонев, който беше министър в правителството на Костов.
Кандидат за депутат от „БСП за България" бе и актьорът Любомир Ковачев - младежът, участвал в сериала „Забранена любов", филма „Чужденецът" и рекламите за цифровизацията („Как да го свържа, бе!"). Преди дни обаче написа в профила си във фейсбук, че се отказва. „От два дни вече не съм в листите на БСП в 23 МИР в София. Подадох заявление за отказ поради лични причини! Нека повече не се спряга моето име по тази тема. Благодаря!" Причините остават неясни, а на въпрос, защо изобщо е бил в листите, актьорът отговаря: „Недоразумение."
Колегата му, актьорът Веселин Калановски, който е участвал в сериалите „Хотел България", „Домашен арест" и „Людмил и Руслана", е водач на листата на „Да, България" в Благоевград. Смяташе се, че кандидат за депутат от партията на Христо Иванов ще бъде и Луиза Григорова. Ала заявката за участие в политиката на младата звезда, нашумяла от „Стъклен дом", предизвика много критики. Тя използва фейсбук, за да се откаже и да изрази разочарованието си от негативните коментари, че е твърде млада (27 г.) и неопитна, за да влиза в парламента. Даде пример с Фидел Кастро и Че Гевара, които станали революционери на тези години, което още повече отпуши негативната реакция срещу нея, доколкото Христо Иванов позиционира партията си идеологически в рамките на „Протестна мрежа", които, макар и кресливи, мразят комунизма и крайнолевите революционери. Актьорът Ивайло Захариев също се кандидатира за депутат в листа на „Да, България", като вместо с лошите в „Под прикритие" ще се бори за гласа на софиянци. „Един актьор може да прави политика, защото политиката не е нещо, което е запазено за някакви политолози", каза преди дни той. Колегата му Калин Сърменов пък пристана на Веселин Марешки и „Воля".
В партийните листи не липсват и музиканти. Към „Да, България" се присъединиха Васил Гюров от „Ревю" и Свилен Ноев от „Остава". Барабанистът и перкусионист Калин Вельов стана пък кандидат-депутат на ГЕРБ. В листите на партията на Бойко Борисов е и актьорът Евгени Будинов, който през 2015 г. влезе в сблъсък с лидера на „Атака" Волен Сидеров пред НАТФИЗ. И успешно изигра симпатичния срамежливец Кирчо - научен сътрудник от БАН и виден охлювъд в „Етажна собственост". Водач на листата на коалиция „АБВ - Движение 21" в Смолян е бившият ректор на НАТФИЗ професор Любомир Халачев.
Светльо Витков от „Хиподил" също се включи в изборната надпревара - партията му „Глас народен" се коалира с Реформаторския блок, което мнозина привърженици на блока нарекоха безпринципна коалиция с едничката цел да се попадне в парламента. Г-н Витков ще бъде водач в „лидерския" 25 МИР в София. В редиците на „Да, България" при учредяването й станаха ясни и имената на още известни личности - Пламен Медаров, нашумял от „ВИП брадър", и тенисистката Мануела Малеева.
Партиите привлякоха и немалко спортисти. Състезателката по стрелба Весела Лечева води листата на „БСП за България" във Велико Търново. Параолимпиецът Михаил Христов е втори в червената листа в 25 МИР в София. Четвъртото място при левицата в Русе е за олимпийския шампион по стрелба и бивш депутат Таню Киряков. Единадесети в листата на ГЕРБ във Варна е световният шампион по кикбокс Владимир Вълев-Питбула.
ГЕРБ и БСП включиха в надпреварата и известни генерали. ГЕРБ заложи на пилота на изтребител, бивш шеф на ВВС и началник на отбраната генерал Константин Попов, който води листата в Пловдив-област. В БСП избраха генерал Боян Ставрев да попълни редиците. През последните осем години той е бил командир на Националната гвардейска част.
Известни журналисти също пожелаха да се включат в парламентарния живот. Водачи на листите на „БСП за България" са Елена Йончева (Хасково) и Тома Томов (Благоевград). В отбора на ГЕРБ пък е бургаската журналистка и поетеса Диана Саватева, която получи избираемото второ място. Мнозина коментираха, че това е истинска оценка за работата й - очевидно е била толкова полезна на ГЕРБ с перото си, че сега й се отблагодаряват.
В партията на Борисов е бившият конституционен съдия Георги Марков, осветлен като агент на ДС. В Пловдив листата на левицата води професорът по социология Иво Христов, който е преподавател в ПУ „Паисий Хилендарски" и активен противник на Европейския съюз. При червените са още Христо Монов - преподавател по психология, Александър Илиев, професор по пантомима, Боян Ставрев - ръководител на Гвардейския духов оркестър, Валери Миленков - зам.-директор на Драматичния театър в Благоевград.