сн. Архив BG VOICE

Когато на власт в някоя страна дойдат религиозни сили, обикновено глупостите не закъсняват. В Турция в момента управлява ислямистката Партия на справедливостта и развитието (ПСР). Тя не се отличава в разбиранията си от останалите ортодоксални организации, които посягат към властта в целия ислямски свят, но е принудена да се съобразява с ред обстоятелства. Турция е светска държава, където от много десетилетия религията не е водеща сила за обществото. Хората там са свикнали да живеят освободено, жените - да се обличат модно, а телевизиите - да се радват на свобода, каквато имат медиите в цивилизования свят. Поради всичко това ислямистите там действат бавно, подмолно, с крайна цел да завземат всички светски институции и да ги унищожат отвътре. Поредната крачка към изпълнението на тази задача бе въвеждането на цензура за медиите. Но всичко трябва да е направено така, че да не изглежда като потъпкване на свободите, а като уж загриженост за националните традиции и семейството. Точно това направиха ислямистите в Турция - те обявиха, че подготвят закон, който ще забрани на телевизиите да заснемат сериали, които да показват свободно и разюздано поведение. Всъщност конкретната причина за този закон бе поредицата "Великолепният век", която в момента се излъчва и по ТВ 7. „От началото на 2013 г. ще забраним излъчването на сериала", закани се депутатът ислямист Октай Сарал.

Той и неговите колеги от ПСР са внесли въпросния законопроект във Великото национално събрание, който предвижда спиране и забрана на сериали, които „нанасят вреда на националните ценности на Турция и дегероизират важни исторически личности". „Законопроектът има подкрепата и на опозиционната Партия на националистическото действие (крайната десница - б.р.) и очакваме да бъде гласуван през януари. Оттам нататък думата ще има Националната комисия за радио и телевизия. Мисля, че още през януари идната година сериалът ще бъде спрян", каза турският депутат.

По думите му целта е да се съдейства за създаването на художествени произведения, които са в духа на традициите на турското семейство, на уважение към възрастните, възпитаване на морални ценности и достойнства у младите поколения. Всъщност още щом бе разпространено това изявление, различни институции и фирми взеха предварителни мерки, за да не бъдат обвинени, че вършат нещо в разрез с мнението на ислямистите. Националните турски авиолинии например анулираха договора си с фирмата - продуцент на сериала, за безплатно пътуване на участници в продукцията в самолетите на компанията.

Както BG VOICE вече писа, преди две седмици премиерът Реджеп Ердоган отправи унищожителна критика към сериала. Министър-председателят заяви: „Ние не познавахме такъв законодател, такъв султан Сюлейман. Тридесет години от живота на този султан са преминали на гърба на коня, а не в двореца, както е показан на екрана. Аз порицавам пред народа режисьорите на този сериал, както и собствениците на телевизията, която го излъчва." Ердоган призова правосъдието да се намеси, за да бъде спрян много харесваният и сред българите сериал.

„Великолепният век - историята на една любов", както е пълното му наименование, е посветен на любовта между султан Сюлейман І Великолепни (1494-1566) и украинската робиня Александра, която успява да измести вековните традиции в двореца, да отчужди султана от официалната му съпруга и семейството му. Изкусителната украинка става причина за противоречия в живота на султана и начина, по който управлява империята. Според продуцентите „любовната история, която предопределя съдбата на една цяла империя, повдига завесата на изпълнения с тайни и интриги живот в султанския харем през най-величествения период на Османската империя".

Засега не е ясно дали бъдещият закон ще забрани и производството на подобни сериали или само излъчването им в Турция. Продуцентите на „Великолепният век" обявиха, че внимателно ще изучат закона, за да преценят дали да не продължат със снимките и продажбата на сериала в чужбина, без новите серии да се показват в самата Турция. Поредицата вече е продадена в 41 държави, включително и Украйна, и е донесла десетки милиони турски лири приходи. Като член на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа Турция е подсъдна като държава и в Европейския съд по правата на човека в Страсбург и всеки държавен акт, за който има съмнение, че нарушава човешките права, може да бъде атакуван там. Европейският съд има правомощия да отменя дори закони. Проблемът е, че самите дела се точат бавно и решенията по тях идват с десетгодишна давност.