Ако винаги сте искали да видите полярното сияние, 2024 г. може да е вашата година.

Според Ерика Гроу Сей, метеоролог в Центъра за прогнозиране на космическото време на Националната администрация за океаните и атмосферата, се очаква Северното сияние да бъде особено силно до 2025 г.

„Ние навлизаме в период на очаквана повишена активност на слънцето. Някои видове космическо време, като например короналните изхвърляния на маса, могат да накарат Aurora Borealis да достигне по на юг и да изглежда по-зрелищно“, обясни тя. „Този период на по-висока активност вероятно ще продължи през тази година до 2025 г., но все още не съществува технология, която да предвиди точно кога ще се случи силна геомагнитна буря.“

Но полярното сияние освен непредвидимо, може да бъде и трудно забележимо.

Да го видите невинаги е въпрос на това просто да отидете някъде на север и да се взирате в небето, така че ако планирате пътуване за наблюдение на Северното сияние, поинтересувайте се за места, които предлагат и други вълнуващи дейности, в случай че не извадите късмет, препоръчват туристическите агенции.

Съвети за наблюдение на полярното сияние

Винаги е по-добре да отидете с професионален водач. „Когато полярното сияние се появи за първи път, в началото всъщност е бяло на цвят с невъоръжено око и за някои хора е трудно да го  различат от облак, поради което ви насърчаваме да отидете с водачи“, каза Трейси Териен, собственик на агенция в Йелоунайф, Канада, едно от популярните места за наблюдение на Aurora. „Те трябва да знаят в началото, че може да е само бяло на цвят, но когато светлината започне да става все по-силна и по-силна, тогава виждаме цвета с просто око.“

Териен обяснява, че е най-добре да избягвате пълнолуние, когато планирате пътуването си, защото тази небесна ярка светлина може да засенчи полярното сияние.


„Колкото по-дълъг е престоят, толкова по-добри са шансовете ви“, каза още тя. „Престоят от пет нощувки гарантира много повече шанс да го видите.“

Съветите за наблюдение на Северното сияние на Expedia включват и предложение да отидете на отдалечено място, далеч от светлинното замърсяване на градовете, да носите подходящи зимни дрехи за излагане на продължителни периоди при температури под нулата и да използвате статив за най-добро заснемане на вашите снимки.

Има много места на Земята, където полярното сияние се вижда, но според канадската космическа агенция Йелоунайф е особено добро място за наблюдение.


„Градът се намира под ауроралния овал, огромен овал, центриран върху северния магнитен полюс на Земята, където често се появява Северното сияние“, обясни говорител на агенцията. „Йелоунайф преживява по-чести и по-силни сияния напоследък, защото магнитното поле на Земята е удряно от по-чести и по-силни бури на слънчевия вятър. Подобно на Земята, Слънцето има сезони и Слънцето в момента е в неговия бурен сезон, с прогноза пикът да настъпи по-късно тази година.“

Джо Бъфало Чайлд от North Star Adventure добави: „Тук нямаме планини или океани близо до Йелоунайф, което ни дава стабилна метеорологична система, която осигурява много ясни нощи. На езика дене казваме yaké nagas, което означава „небето се вълнува“ – няма нищо друго на Земята като него.“

Как да планирате пътуването си

Много туристически агенции организират резервации за наблюдение на Северното сияние не само за Йелоунайф, но и в други глобални дестинации, включително във Финландия, Норвегия, Швеция, Исландия и Аляска.
Някои круизни линии също предлагат експедиции за наблюдение на полярното сияние, така че е най-добре да проучите и да определите коя дестинация или опция отговаря най-добре на вашите очаквания.

Където и да отидете, бъдете сигурни, че не го правите само за Instagram, съветват експертите.

„Търпението е от ключово значение и експериментирането с настройките на вашия фотоапарат е тайният сос за улавяне на Северното сияние“, обясни професионалният фотограф Дейв Сандфорд. „Въпреки това, не забравяйте да се насладите на момента. Няма значение колко пъти съм имал късмета да го видя лично. Винаги оставям камерата и се загубвам в необикновеното изживяване на Северното сияние.“