Родена е на 10 януари 1971 г. в Чипровци. Първият й музикален дебют е на 11 г. като солист на училищния хор. В София завършва техникум по кожени изделия със специалност „Моделиерство". През 1994 г. става Мис Чипровци и Мис Монтана. Участва на финала на „Мис България", където се класира сред първите шест. През 1997 г. с подкрепата на майка си и композитора Пламен Велинов отива на кастинг в музикална компания „Пайнер". Продуцентите я харесват и Камелия подписва договор. Била е водеща на свое предаване, а сега е отново на екран като основно лице на ,,Марс и Венера" по Нова телевизия.
Камелия, успя ли това лято да намериш време за почивка сред натоварената си програма?
- Никога не остава време за почивка. Но, както се казва - ако човек не си открадне някой друг ден, няма как да се получи.
Тази година ти беше водеща на конкурса „Мис България", а сега се изявяваш и като лице на новото шоу ,,Марс и Венера" по Нова телевизия. Как оценяваш своето представяне?
- За мен ,,Мис България" беше предизвикателство, защото не водех сама. В началото ми беше странно и доста некомфортно. Но пък Киро (Кирил Ефремов - бел. ред.) е душица човек, така че бързо си паснахме. Понякога, когато направим гаф, се бъзикахме със самите нас.
Какво ти е мнението за самия конкурс за най-красива българка?
- Хареса ми, защото съм участвала в „Мис България". Не ми харесва обаче това, че ние ходихме по кастинги, репетиции и подготовки, а победителката дойде на галавечерта, взе короната и си тръгна. Сега се радвам, че зрителите имаха възможност да опознаят момичетата и от другата страна. Да видят коя как изглежда без грим, как се държи във всекидневието, как говори, как бива провокирана и е готова да реагира в дадена ситуация. За мен това беше хубаво, защото сега зрители като майка ми и баба ми могат да поогледат момичетата, да ги поопознаят за един месец. Хубав беше и силният завършек на галавечерта, в която участваха Жени Калканджиева, Антония Петрова, Венета Харизанова. Те дадоха професионалната оценка, а хората решиха.
Много от ограниченията (пластични операции, силикон, татуировки и др.) отпаднаха за „Мис България", но са фактор за „Мис Свят". Това ще попречи ли в бъдеще на българските момичета?
- Не знам изобщо в някой формат да разрешени корекции на бюста. Доколкото съм запозната и съм гледала по „Дискавъри", венецуелките ги подготвят от малки - оперират им носовете и им правят процедури, за да могат на 18 г. да изглеждат перфектно. Мисля, че лека-полека тези граници ще паднат, но е важно да има някакво ограничение, за да не минат в другата индустрия. Да се пази естетиката и да не се минава в порнографията. Смятам, че когато момичето е пипнато естетически, за да се подсили естествената му красота, а не да се изгаврят с визията му, е съвсем нормално.
За новата Мис България Нанси усилено се коментира, че има татуировка на гърба и това може да й попречи за участието в „Мис Свят".
- Не съм я оглеждала чак толкова подробно. Но знам, че хората масово харесват Нанси.
Зрителите на конкурса коментираха, че Камелия е по-хубава от претендентките за короната. Как приемаш тези комплименти?
- Ами аз мога да бъда майка на някои от момичетата. Зрителите са свикнали с моя образ и с това, че съм популярна. Провокативна съм, известна съм като човек с позиция и не се притеснявам да се изразявам. Може би това допълва моя чар. Но младостта си е младост и не обичам да правя такива сравнения. В крайна сметка аз не съм кандидатка за мис. Естествено ме ласкае, но пак е субективно.
Мечта ли ти беше да се завърнеш като телевизионна водеща?
- Това е прекрасен момент. И се радвам, че през следващите няколко месеца ще бъда част от най-новото риалити предаване ,,Марс и Венера"! В единствената реалност - любовта.
Означава ли това, че музикалната ти кариера е останала на втори план?
- Работя, имам записани песни и не съм спирала. Със сигурност напролет ще издам нов албум. Работя с нови автори - и като текстове, и като музика. Ще е нещо различно от всичко досега. Смятам, че това е стъпка нагоре в моето музикално развитие. В албума ще има полфолк, поп, арендби, хаус, кючек и духова музика.
Колежките ти не ти ли завиждат, че не правиш нови песни, а постоянно си търсена за участия?
- Ами трябва те да се замислят за себе си какво правят. Аз рядко се срещам с колеги, за да кажа дали съм усещала завист. Просто съм много ангажирана и може само да се засечем на някой общ концерт. Сигурно е много болезнено, когато харчиш много пари и правиш много продукция, а нямаш работа. И когато накрая теглиш чертата, резултатите са малки. Това, което аз съм правила досега, не е много количество, но пък държи във времето и това за мен е по-ценно. Когато правя нещо, го правя с мисълта да ми хареса, а не просто да сложа някакъв ритъм и да пея за кюфтета, сепарета и салати.
Какво е бъдещето на попфолка?
- То зависи от самите изпълнители и продуценти. Аз се виждам добре. Но като цяло много скърца мотрисата на попфолка. Винаги съм го казвала - когато водеща е музиката, а не дрехите с етикети и обувките, тогава има развитие. Затова евала на поп изпълнителите. В един момент бяха в застой, но сега им дойде времето. Те се развиват, докато попфолкът започна да се свива. Даже той спря - сега се изцеждат едни моментни песнички. Все по-малко хора ги слушат.
Това краят ли е?
- Не. Само изпълнителите могат да кажат кога е краят. Има такива примери - певци, които са били на върха, спират да се развиват и краят идва. Но никой не може да зачеркне попфолка и да го спре насила.
Какво мислиш за протестите в цялата страна и как виждаш развитието на политическата обстановка?
- Мен ме вълнуват дотолкова, че съм част от това общество. Прави ми впечатление, че има едни и същи хора на протестите и в платената публика на някои предавания. Това ме обърква. Почвам да се двоумя - дали това наистина са протестиращи, или са хора, които са там, наредени от някого. Това ме обърква, факт е, че нов бардак със стари участници трудно се прави. Нужна ни е тотална промяна и измитане. Трябва глобално да се променят нещата, а не знам дали хората са готови за това. Никой политик не желае промяна на статуквото. Обществото ни години наред е толкова потискано и ограничавано и затова е толкова болезнено, че се плаша дали въобще е възможна промяна. Народът е тотално объркан - иска изведнъж промяна, а пътят трябва да се извърви и да се положат усилия. Не може само да се иска и да се казва „трябва", фундаментът си стои и всичко се базира на старото. Ситуацията е „ха-хо-хи-хи" и „тумба-лумба". Схемата е дъвкана години наред. Няма движение - поне да тръгнем напред, а ние от години се въртим в кръг. Аз остарях в този преход - от тийнейджър станах голям зрял човек.
Има ли светлина в тунела?
- Искам да кажа - на фона на всичко останало България си е добра държава. Хората, дори да нямат пари, ще хапнат и ще пийнат, па и на кръчмичка ще отидат. Някъде дълбоко има надеждичка и може би затова ни е трудно да се променим.
Иво Ангелов