Мън Хунвей

Световната полицейска организация Интерпол изпадна в нелицеприятно положение, след като близо десет дни нямаше информация къде е изчезнал нейният шеф Мън Хунвей. Френската полиция започна разследване доста след като от него вече нямаше никакви следи, и то по сигнал на съпругата му, а не от самата Интерпол. Седалището на организацията е в Лион. Съпругата на Хунвей обяви, че телефонът му е спрял да отговаря в момента, в който той е отлетял за Пекин. Освен директор в Интерпол той бе и зам.-министър на обществената безопасност на Китай.

Интерпол се опита да се оправдае, че въпросът с изчезването на шефа й бил от компетенцията на френските и китайските власти. Освен това международната полицейска организация принизи значението на случката, понеже Хунвей не бил оперативното лице на Интерпол, а генералният секретар отговарял за всекидневното управление там.

Цели десет дни китайските власти отричаха да знаят какво се е случило с Хунвей. Те дори твърдяха, че извършват собствено разследване на изчезването му. В страна, където има еднопартийно управление на Китайската комунистическа партия и цялата държава се намира под зоркото й око, нищо не може да изчезне, без правителството в Пекин да е информирано. Това се доказа в понеделник, когато вътрешното министерство на Китай все пак процеди, че Хунвей бил разследван за нарушаване на китайските закони. Така се разбра, че той е бил арестуван още в деня на кацането си в Пекин, а китайците просто са разигравали на пръста си целия свят.

Мън Хунвей е вземал подкупи, стана ясно от съобщението на китайците. То буквално гласи: Мън Хунвей е приемал подкупи и е заподозрян в закононарушения.

Преди китайците да проговорят, в неделя в централата на Интерпол по електронната поща пристигна оставка, подписана от Мън Хунвей. Начинът, по който тя е подадена, усъмни служители в организацията, че шефът им е бил заставен да я подпише от китайските власти, за да не може той да се ползва с международната подкрепа, която Интерпол би му дала. Излязъл веднъж от структурите на тази организация, Хунвей може да бъде осъден дори и на смърт - често наказание за хора, обвинени във вземане на подкупи в Китай.

Китайците не съобщиха дали обвиненията срещу Мън имат връзка със задълженията му в министерството, или с функциите, изпълнявани от него в Интерпол. Те така и не уточниха дали той е в ареста. Китайското министерство заяви, че специална работна група ще разследва заподозрени в корупция съучастници на Мън Хунвей, от което се разбира, че положението му е твърде сериозно и вероятно ще го обвинят като участник или лидер в престъпна група. При такова обвинение смъртната присъда е много вероятна. „За да бъдат спазени изцяло изискванията на ЦК на Компартията на Китай, ще се формира специална работна група, която според законово установената процедура ще проведе разследване на служителите, заподозрени в получаване на подкупи заедно с Мън Хунвей", се казва в китайското заявление.

Случката с Мън Хунвей отприщи подигравки с Интерпол из социалните мрежи. Една от най-често споделяните в българското интернет пространство бе: Те не знаят къде е изчезнал шефът им, а ние чакаме да ни открият къде са се скрили Братя Галеви.