BG VOICE Графика
Десетки хиляди българи – имигранти и студенти на бригада, попаднаха в окото на урагана Irene, който потопи с вода североизточните щати миналия уикенд. Милиони хора бяха все още без ток във вторник когато приключвахме броя, стотици къщи, пътища, мостове и инфраструктура бяха разрушени, а буряга уби 40 души в 11 щата. Няма данни за пострадали българи.
Нашят сайт www.BG-NewYork.com даваше последна информация в дните преди и по време на бурята за сънародниците ни, попаднали под ударите на Irene.
Градът, който никога не спи опустя в очакване на сблъсъка си с първия голям ураган от 70 години насам..Над 370 000 души напуснаха домовете си в безпрецедентна евакуация. Улиците бяха празни, а кметът на града Майкъл Блумбърг нареди метрото и влаковете да спрат в събота на обед. „Хората тук пазаруват вода, хляб, консерви. Вчера се опитах да си купя батерии..но батерии и фенерчете няма от два дена – sold out...и съм си купила свещи лично аз.”, разказа по телефона актрисата Боряна Павлова, която от години живее в Голямата ябълка. Кеворк Зенопян ни изпрати снимки от квартала Рего парк в Куинс, които покзваха дълги опашки пред бензиностанциите там. Хиляди хора напуснаха града преди идванетона урагана.
Когато стигна до Ню Йорк в неделя сутрин, Irene беше понижен до тропическа буря с вятър от около 100 км/ч, който не сбъдна прогнозите за опасност за небостъргачите в Манхатън. Там бяха избегнати и по-сериозните наводнения. Районът около Уолстрийт е наводнен от прииждащата река Хъдсън. Ванина Цонева от нашия нюзрум в Ню Йорк рискува и обиколи районите близо до водата в неделя сутринт и разказа, че там е имало много любопитни хора, силен вятър и дори смелчаци, които се къпели във водите на Кони айлънд. Дъжд и сериозни наводнения обаче няма, каза Ванина.
Малко по- на запад – във Филаделфия стотици дървета повалени върху улиците, превърнати в реки от високата вода. Някои от покритите исторически мостове във Вермонт бяха погълнати от прииждащата вода, драматични кадри от Ню Джърси показваха горяща къща след газова експлозия в резултат на наводнението. В тези два щата стотици малки градчета бяха откъснати от света след бурята, а ток и комуникации няма да има с дни.
В Северна Каролина Irene отлепи покриви, разруши бизнеси и повали дървета.
Сред жертвите там 11-годишно момче,
което загина пред очите на майка си. Повалено от бурята дървото сряза като с трион стената и покрива на къщата им, затискайки детето.
В този щат хиляди български студенти, дошли за лятото по програмата Work&Travel трябваше да търсят убежище. „Страх ни е да не ни отнесе бурята”, разказа 20-годишният Стоян Беров. Момчето е от Габрово и учи финанси в Лондон, но лятото решил да работи на островите Аутър банкс в Северна Каролина, които бяха точно на пътя на урагана. Там имаше още около 300 български студенти, които разчитаха на работодателите си и на познати, за да се евакуират понеже нямат коли. „Познавам българи, които ще останат и просто нямат избор.”, каза Стоян.
Едни от тях обаче остана там заради тръпката. „Все пак не всеки ден се отдава на един българин да види ураган.”, каза по скайп 24-годишният Стефан Иванов. За негов късмет Irene промени леко курса си в последния момент и неговото градче на Аутър бенкс не беше сред засегнатите. Път 12 обаче, който свързва други острови в региона беше напълно разрушен.
Във вторник поне 1000 души бяха все още в убежища в Северна Каролина защото няма как да стигнат до домовете си заради разрушената инфраструктура.
Десетина български студенти на Аутър банкс се оплакаха пред БНТ,че техния работодател не им е осигурил въможност за евакуация. „Постоянно ни лъже - казва един път - ще ви евакуираме, друг път - няма да ви евакуираме, защото ще излезе прекалено много скъпо на фирмата”, разказа Мирела Тодорова. Според нея фирмата "Аутър Бийчес Риалти" е намерила за достатъчно да транспортира групата от служителите си в центъра на острова, но не и да ги отдалечи напълно от опасността, както между другото са направили повечето други работодатели.
Мирела е в Съединените щати от май. В понеделник трябваше да лети към България, но заради природната стихия полетите бяха отменени.