сн. blogspot.com

Никога не е твърде рано да започнете да учите вашите деца на добри навици за личните им финанси. За съжаление училищата почти никога не предлагат уроци за лични финанси и липсата на подобни познания вкарва много хора в сериозни парични проблеми още докато са младежи. Няколко основни прости уроци за парите в ранна възраст ще създадат здрава основа от добри финансови навици, които ще са в полза на детето ви цял живот. Ето някои бързи съвети за лесни финансови уроци на всяка възраст:

Предучилищна

Храната не се появява магически на домашната трапеза. Вземете децата си с вас, докато пазарувате в хранителния магазин, и им покажете надписите с цени на различните продукти. Обяснете им, че имате определена сума, заделена за храна, и купувате само това, което можете да си позволите.

Започнете събирането на пари в спестовна касичка - не е нужно да закупувате такава, може да организирате един весел следобед у дома, като направите заедно касичка от подръчни материали (кутия,буркан) и я украсите с любимите цветове/лепенки/картинки на чедото си. Кажете на детето си, че ако иска нещо ново, трябва първо да събере пари, за да си го купи. В касичката могат да се събират пари, които чедото ви получава за празници и рождени дни. Също така е добре да го научите, че сто разпилени играчки из цялата къща, които са отдавна забравени и никой не си играе с тях, са нищо повече от пари, хвърлени на вятъра. Накарайте детето си да избере няколко любими играчки и продайте останалите на гаражна разпродажба или по интернет. Събраните пари могат да отидат в касичката. Така чедото ви ще се научи, че първо трябва да имаш събраните пари, преди да си купиш нещо ново.

 Начално училище

Парите трябва да се заслужат. Започнете да давате „заплата" на детето си в замяна на извършена домакинска работа. Направете ценоразпис с описание на всяко домашно задължение, кога трябва да се свърши, колко време отнема да се свърши и определете тарифа за всяка свършена задача от списъка. Помогнете на децата си да решат как да харчат джобните си пари и ги насърчавайте да правят интелигентни покупки (нова раница е много по-разумна покупка от дъвки и бонбонки).

Седнете с чедото си и му покажете колко пари могат да се натрупат до края на годината, ако се спестяват 50% от джобните пари, вместо всяка седмица да се харчат 100% от събраните пари. Обяснете, че ако детето ви иска нещо много скъпо (колело, компютърни игри, таблет), то е нужно да започне да спестява сериозно и че човек не може да купи нещо, преди да е събрал парите за него, дори ако се наложи да спестява в продължение на година или повече.

Прогимназия

Научете отрочето си да бъде пестеливо. Обикновено 11-12-годишните деца започват да забелязват какви са най-новите модни тенденции и започват да  искат дизайнерски дрехи/обувки/аксесоари, за да не се различават от съучениците си. Обяснете им, че трябва да си направят личен бюджет и да харчат според възможностите си: „Може да си купиш тези дънки, ако не ходиш на кино в следващите десет седмици." 

Отворете спестовна сметка на чедото си. Почти всяка банка има специална програма за деца над 12 г., където те могат да правят депозити и да видят как лихвите увеличават спестяванията им всеки месец. (Не се тревожете, само вие ще можете да изтегляте пари от сметката.) Още по-добре би било, ако подпишете специален договор с чедото си - за всеки долар, който синът/дъщеря ви сложат в банката, вие ще депозирате 10 цента. Така наистина ще ги мотивирате да спестяват и отрано те ще научат стойността на пенсионните сметки, предлагани от работодателите в САЩ - като например 401(k).

 Гимназия

 Научете тийнейджъра си как да пазарува, за да намери най-добрата сделка. Вземете една голяма покупка, която семейството ви планира (телевизор, системата за видеоигри, камера, компютър), и дайте задача на юношата да направи сравненително пазаруване. Насърчете го да прочетете отзиви онлайн и да избере най-качествения и харесван продукт за най-конкурентната цена. 

Сега е времето да обясните на тийнейджъра си, че колежът струва повече от таксата за обучение. Говорете за жилище, храна, учебници, превозно средство, както и за всички други разходи. Бъдете реалисти за това, което вие като родители можете да си позволите, и колко се очаква от юношата да допринася. Уверете се, че доходите на тийнейджъра от сезонната му работа през лятото отиват към фонда за висше образование в банката и не биват изхарчвани за дреболии.

 Колеж

 Научете младежа да използва кредитните си карти като пари в брой. Подчертайте изключителната важност на отговорното използване на кредитните карти и посочете какво точно ще се случи с вашия син или дъщеря, ако не изплащат целия баланс по кредитните си карти всеки месец.

 Проследявайте разходите на младежа. Уверете се, че децата ви са наясно колко харчат всяка седмица и как разходите им започват неусетно да се увеличават с течение на времето. Помогнете им да направят личен бюджет въз основа на своите приходи и разходи. Уверете се, че те знаят, че фондът за спешни случаи е нещо, което всеки трябва да изгради за себе си  и че мама и тате не са Бърза финансова помощ на денонощно повикване.