Сушата в Тексас, наводненията в Тайланд и горещите вълни в Русия - само част от екстремното време през последните месеци. Сега обаче учени предупреждават, че тези отклонения скоро може да се превърнат в норма за големи части на земното кълбо.

Специалисти и метеоролози от Междуправителствената група от експерти за промяната на климата (МГЕПК) към ООН се събраха в Кампала, Уганда, и за пръв път фокусираха дискусията си върху екстремните капризи на времето - наводнения, суши, бури и др. Според техния доклад топлинните вълни, които досега се случват веднъж на едно поколение, ще станат много по-чести  - на всеки 5 години до средата на века и на всеки 2 до края. На места като Латинска  Америка, Африка и голяма част от Азия топлинният удар ще е всяка година.

Пороите пък, които се случват веднъж на 20 години, сега ще идват 3-4 пъти по-често, особено в САЩ  и Канада, ако не се намали използването на химически горива.

Уязвимостта на хората към природните бедствия също така се увеличава, заради нарастващото население по крайбрежията и лошото планиране на използването на земята.

"Бързата урбанизация и растежът на мегаградовете особено в развиващите се държави доведе до създаването на много уязвими градски общности най-вече заради неофициалните строежи (т.е. създаването на гета) и неадекватното използване на земята", пише също така в доклада.

Поне няколко от екстремните природни бедствия в последно време са предизвикани от причиненото от хората глобално затопляне, е друга от тезите в доклада на МГЕПК. Много е вероятно точно парниковите газове, свързани с човешка дейност, да са причината за екстремни атмосферни условия като огромното количество валежи и наводнения по крайбрежията, пише в доклада.

Дали наводненията във вътрешността на континентите са свързани с дейността на човека не е толкова ясно. Експертите не могат и да твърдят със сигурност, че хората са виновни за ураганите, тайфуните, виелиците и торнадата.

През тази година светът стана свидетел на нетипични природни бедствия като катастрофалните наводнения в Азия и Австралия и снежните бури, виелиците, горските пожари и горещите вълни в САЩ. Следващият голям доклад на МГЕКП се очаква през 2013 г.