Върховният административен съд (ВАС) в България окончателно потвърди законността на 30-годишната концесия, която дъщерното дружество на канадската "Дънди Прешъс Металс" - "Болкан Минерал енд Майнинг", получи за добив на златосъдържащи руди от находището "Хан Крум" в община Крумовград, съобщи изданието Canadian Business. Петчленен състав на ВАС потвърди определението на предходната тричленна инстанция, която остави без разглеждане жалбите на община Крумовград и няколко екоорганизации - "Сдружение за дива природа - Балкани" и Информационен и учебен център по екология, срещу решението на Министерския съвет от февруари 2011 г. за предоставяне на концесията. Определението на втората инстанция е окончателно и не подлежи на обжалване.
"Изключително сме доволни от заключенията на съда", посочи Джонатан Гудман, президент и главен изпълнителен директор на "Дънди Прешъс Метал" в официално съобщение. По думите му това е следващата стъпка към разработването на проекта, който ще бъде в полза на местната общност и България, както и на акционерите на компанията. В момента той очаква съдът да определи дата за разглеждане на жалбите срещу доклада по оценката за въздействието върху околната среда (ОВОС), който беше одобрен от министъра на околната среда и водите Нона Караджова през ноември 2011 г. Добивните работи не могат да започнат, преди въпросът да бъде окончателно разрешен, казаха от "Дънди".
Мотивите, с които ВАС отхвърли жалбите, са, че ги намира за неоснователни, тъй като решението на кабинета за концесията не засяга правата и законните интереси нито на общината, нито на екоорганизациите. Магистратите заключиха, че индивидуален административен акт може да се оспорва в обществен интерес единствено от прокурора. Липсва правен интерес и за кмета на общината, тъй като предметът на концесията, т.е. находището, е изключителна държавна собственост. По отношение на решението за ОВОС ВАС определи, че то подлежи на самостоятелно оспорване, което впрочем е направено от жалбоподателите. Административните актове, свързани с околната среда, са с различен предмет и там действително има множество процедури, в които участието на обществеността е широко застъпено, но това не се отнася за настоящото производство, посочват съдиите.
Междувременно стана ясно, че тричленен състав на ВАС е потвърдил разпореждането на министъра на околната среда и водите за предварително изпълнение на решението, с което се одобрява осъществяването на инвестиционното предложение на "Болкан Минерал енд Майнинг" за добив и преработка на златосъдържащи руди от участък "Ада тепе" на находище "Хан Крум". Разпореждането беше обжалвано от община Крумовград и четири екологични организации. Според съда предварителното изпълнение е допуснато в обществен интерес, тъй като това ще ускори инвестиционния процес и съответните постъпления от концесионни плащания. Според последните промени в Закона за природните богатства на България приходите от концесионни такси се поделят поравно между общинския и държавния бюджет. Освен това проектът ще има положителен фискален ефект, тъй като ще осигури постъпления от корпоративен данък, социални осигуровки и данък върху доходите. Съдиите посочват, че инвестиционното предложение ще даде тласък и на местната икономика и ще доведе до създаване на работни места в регион, където безработицата е с около 20% по-висока от средната за страната. Това определение обаче подлежи на обжалване пред по-горна инстанция - петчленен състав на ВАС.
Златна мина 2,3% на сто годишна концесионна такса ще плаща "Дънди Прешъс Металс" на българската държава за златото в Крумовград. Информацията е поместена в технически доклад на канадската компания, публикуван през януари, след като съдът разчисти пътя пред отварянето на рудника на Ада тепе. Миналия февруари правителството предостави 35-годишна концесия на дъщерната фирма на "Дънди" - "Болкан Минерал енд Майнинг", а през ноември екологичният министър Нона Караджова одобри и оценката за въздействие върху околната среда. Фирмата планира рудникът да бъде открит най-късно през юни 2014 г. За 9-годишния период на експлоатация на мината "Дънди" ще внесе в бюджета $22,7 млн. При годишна такса от 2,3% това означава, че ще бъде добит жълт метал на стойност $987 млн. Изчисленията на златотърсачите са правени при цена от $1250 за тройунция злато. В момента на световните борси обаче благородният метал върви по $1723 и според повечето прогнози ще поскъпва още в разгара на икономическата криза. Отделно "Дънди" се сдоби от правителството и с право да проучва за златни залежи край Гълъбово и Тополовград за следващите три години. По-конкретно ще се дълбае в площ от 17 кв. км, разположена в землищата на селата Владимирово, Светлина и Орлов дол, община Тополовград, и край село Мъдрец, община Гълъбово. Очакваният минимален размер на тази инвестиция е $167,700 долара. Стойността на мероприятията по опазване на околната среда за срока на договора е $5,000. |