„Ало, чувате ли ме добре?“ – Звездомир дава интервю от яхтата, закотвена някъде на Карибите – Вирджинските острови. Звукът е кристално чист, има сателитна връзка на борда и винаги сигурен WiFi. На почивка е, с жена си Ким и компания. „Викат ме за обяд, но ще почакат“ – смее се Звездомир. Поканил е 5 приятелски семейства на платноходния катамаран с 6 спални, на който е съсобственик. Казва, че някак е успял да се измъкне за броени дни от претоварения си график.
Доктор Звездомир Замфиров може да си позволи малки ваканции като тази, защото е
един от най-успешните български лекари в Америка
Доктор Зед, както с любов го наричат пациентите и екипът му, е собственик на 3 клиники – в Анаполис, Мериленд, в Балтимор и в периферията на Вашингтон.
Там ортопедът твори чудеса – снема болката от ръце, крака, тазобедрени стави, колена, рамене, гръбнак, дископатии... Вместо с болезнени травмиращи операции, лекува болни от цяла Америка, като им присажда от собствените им стволови клетки – революционно откритие. За да бъдат отново звезди – като състезатели или просто в живота си.
Така е нарекъл и веригата си клиники за регенеративна медицина, в които по уникален начин лекува болката – All Star Pain Management – Regenerative Medicine. Бил е иноватор в България, като един от първите, въвели артроскопските операции в ортопедията.
Иноватор е и в Съединените щати
с лечението със стволови клетки.
Не може да се каже, че е от типичните емигранти. Добре си е бил и в Пловдив – успешен лекар, тежал си е на мястото, със собствена частна практика и със славата на един от най-добрите ортопеди не само в Града под тепетата. „Тя тая история със заминаването е дълга... В Америка отидох, за да осъществя мечтата на предишната ми съпруга и да осигуря по-добро бъдеще за дъщеря си Петя“, започва разказа за живота си той.
Роден е в Лом, където родителите му работят като ветеринарни лекари, израства в Стара Загора, там учи в спортното училище с футбол. Бил е футболист на юношеския национален отбор и при мъжете на „Берое“ и на „Ботев“ (Пловдив). „Всичко в живота ми беше футбол, и училище от време на време“, шегува се Звездомир... До един животопроменящ разговор с лекаря на отбора д-р Бояджиев – негов идол, излекувал няколко негови травми, и който вече си е отишъл.
Лекарят го пита какво смята да следва, нали Звездомир е пълен отличник.
„Ще бъда футболист и треньор“
казва той. А защо да не учи спортна медицина, му подхвърля д-р Бояджиев. „Нещо ми прещрака и викам: а, това не е лоша идея. Започнах да живея с тая мисъл“, споделя Звездомир.
„После, като ме питаха по каква специалност съм приет, казвах: ортопедия, дотолкова бях погълнат от идеята, а нали в началото учим обща медицина“, обяснява през смях докторът. Той завършва Медицинския университет в Пловдив, там специализира и ортопедия, после минава и през няколко други специализации, за една от които – в Барселона, малко помага и Христо Стоичков.
Преди да замине за Щатите, доктор Замфиров трупа 13 години опит като специалист ортопед. През 1998-а прави в Пловдив първата частна многопрофилна хирургична клиника – „Тримонциум“. Събира няколко колеги – очен лекар, коремен хирург, пластичен хирург, зъболекар, а той прави операции като ортопед.
Доктор Замфиров е сред пионерите, въвели в България артроскопската хирургия на коляното. Развиват я учениците на доайена проф. Димитър Шойлев. „Това беше революция в колянната хирургия, да не говорим когато ставаше дума за възстановяването на спортисти при скъсване на менискус, на кръстна връзка“, споделя той.
Преди това са правени болезнени операции, като възстановяването на спортистите се проточва 3 – 4 месеца. А с артроскопията възстановяването е в рамките на 4 – 5 дни. Връщат се да тренират и до 2 седмици са вече на терена, което е изключително важно за кариерата на всеки професионален спортист, подчертава докторът.
Когато бившата му жена, анестезиолог, заявява, че иска да замине за Америка, Звездомир отказва – та той има суперкариера. Тя кандидатства за Зелена карта, не я одобряват. На следващата година някак го убеждава да кандидатства и Звездомир се съгласява. По ирония на съдбата
Зелена карта печели той
Първо завежда в Щатите жена си с децата, а той се връща в Пловдив, където пациенти го чакат за планирани операции по 2 – 3 месеца напред. След 2 години жена му се връща разочарована от Америка. Това пък разстройва дъщеря му Петя, която вече е свикнала с живота там. Тогава заминава и той – заради бъдещето на детето си.
Установява се в Анаполис, Мериленд. Началото е трудно – не му признават дипломата по медицина и се налага да държи отново изпити, да мине пак през специализация. „Бях на 40 години, някои от лекарите, при които специализирахме, бяха по-млади от мен, даже често им давах съвети какво да правят“, споделя д-р Замфиров.
Първо започва работа с партньори в една ортопедична група. След десетина години решава да продължи сам, по свои проекти и през 2017-а си създава своя собствена практика и клиника. „Как успях? Никак не беше лесно, но човек има ли ясна цел и следва ли я неотклонно, рано или късно успява“, казва той. Започва да прилага стволови клетки в ортопедията за артритни и дискови заболявания, травми в коляното.
Клиниката му е специализирана за ортопедични заболявания и голяма част от патологията са гръбначни заболявания, което е новост в кариерата му. Прави минимално инвазивни операции. Специализира се в мускулно-скелетни и ортопедични проблеми предимно на хора с хронични заболявания.
Има общо 3 клиники
В офиса в Анаполис практикува лечение със стволови клетки. Другите две клиники са в радиус от 20 – 30 мили. Едната е в периферията на Вашингтон, там ходят пациенти от Вирджиния, Вашингтон и от цяла Америка. Другата клиника е към Балтимор. Отделно има участие като партньор с други хирурзи в 3 мултипрофилни центъра. „Мои придобивки, за които съм се преборил“, подчертава лекарят. В тези центрове се правят амбулаторни операции – ортопедични, гръбначни, коремни, ставни, пластични. Пациентите престояват не повече от 23 часа и се изписват.
Това, с което д-р Зед става хит не само в тези щати, е лечението със стволови клетки. Изтегля ги от гръбнака или от мазнините в тялото на пациента, също много богати на стволови клетки, които имат невероятната способност да се преобразяват и да се трансформират във всякакви други клетки.
Въвежда ги там, където има хронични травми, увреждания, износвания на места в тялото. Например при артрозата се износва хрущялът, а болката се лекува с инжекции, физикална терапия, обзболяващи. Когато към хрущяла се инжектират стволови клетки, те се превръщат постепенно в хрущял и така той се възстановява, разбира се, частично, но вече няма болка. Сложат ли се около сухожилия – се превръщат в сухожилни клетки. Сложат ли се върху мускул – ще се превърнат в мускулни клетки, обяснява докторът.
Лечението със стволови клетки не е толкова разпространено и в Щатите, така че българският лекар е абсолютен хит и там. Но понеже е иновативно, трябва да мине доста време на изследвания, за да се одобри от федералните агенции и да се покрие от здравната каса. Не е прекалено скъпо, много хора със средни доходи могат да си го позволят, уточнява докторът.
„Мисията на нас, хората, които се занимаваме с регенеративна медицина, е да покажем колко е безопасно, сравнително безболезнено и полезно, и че в един момент това ще бъде бъдещето на медицината. А когато започне да се прави масово, ние като пионери, ще сме доста по-напред“, казва д-р Замфиров.
Вдъхновяват го резултатите
как хората могат отново да се движат без болка, да тичат и да тренират скоро след лечението.
„Имах алпинист, мечтата му беше да изкатери най-високия връх в Северна Америка, обаче беше с артроза в коляното. Лекувах го със стволови клетки и той ми изпрати снимка – качен на върха, стои на болното си коляно и вдигнал другия крак. Показа ми и снимки как се е катерил нагоре“, вълнува се докторът.
Самият д-р Замфиров изглежда много по-млад за годините си – 59. Въпрос на ген, но и на дух, уточнява той. С втората си жена – американката Ким, живее в къща с 4 спални в Анаполис, Мериленд. Двамата имат по две деца. В дома си българинът често посреща гости от Родината – артисти на турне в Америка.
Гостували са му Кирил Маричков и група „Фондацията“, БТР, Кристина Димитрова и Орлин Горанов, „Комиците“, Теодоси Спасов. Всяка година д-р Замфиров събира българската общност в района на фолклорно парти, на което присъства и посланикът на България във Вашингтон Георги Панайотов. В концерта американки, облечени в български носии, пеят и играят българско хоро. Води ги Татяна Сърбинска от ансамбъл „Пирин“.
„Обичам си България, обичам да се връщам и го правя по 2-3 пъти в годината, да видя майка си. Събираме се с приятели, със съученици и това са любимите ми моменти. Но няма за какво да съжалявам, че останах в Щатите. Постигнал съм мечтата в живота си“, казва лекарят.