Заявленията за гласуване в чужбина за предстоящите на 9 юни избори 2 в 1 могат да се подават до 14 май.
Това може да става по няколко начина. Сайтът на ЦИК дава възможност това да става онлайн, но тази опция ще заработи от 23 април.
Вече могат да се подават заявления в дипломатическото или консулското представителство на България в съответната държава. Те трябва да са подписани саморъчно и подадени лично. Могат да се изпратят и по пощата до дипломатическото или консулското представителство, като в едно писмо може да има повече от едно заявление.
В заявлението избирателят трябва да впише на кирилица имената си по паспорт, военна карта или по лична карта, ЕГН и постоянния си адрес в България. Трябва да бъдат посочени и настоящият адрес или адресът на пребиваване, както и мястото извън страната, в което желае да гласува.
Ако даден избирател има право да гласува в изборите за народни представители, но няма избирателни права да гласува в изборите за членове на Европейския парламент, то заявлението му ще бъде потвърдено
само за изборите за народни представители
Дори и някой да е подал заявление за гласуване в чужбина, но в деня на вота се намира в България, той ще може да гласува. Той трябва да го направи в избирателна секция по постоянния си адрес, като подаде и декларация по образец, че не е гласувал и няма да гласува на друго място.
Ако пък някой е в чужбина в деня на вота но не е подал заявление за гласуване, отново ще може да гласува, като в избирателната секция също ще трябва да подаде декларация, че не е упражнил вота си на друго място.
В предсрочните избори могат да гласуват български граждани, навършили 18 години към изборния ден, които не са поставени под запрещение и не изтърпяват наказание „лишаване от свобода“. За евровота важи същото, но освен това, те трябва да са живели най-малко през последните три месеца в България или в друга държава членка на Европейския съюз.
За евродепутати могат да гласуват и граждани на друга държава членка на ЕС, които отговарят на същите условия.
ЦИК сформира 43 автоматични избирателни секции в САЩ и 15 в Канада
ЦИК обяви автоматичните секции в чужбина. В САЩ те са 43, а в Канада 15.
Съгласно чл. 14, т. 3 ИК Централната избирателна комисия обявява списъка на местата, в които на произведени избори до пет години преди изборния ден е имало образувана избирателна секция, в която са гласували не по-малко от 100 избиратели.
Искат сериозно поскъпване на таксите за лични документи
Сериозно поскъпване на таксите за издаване на лична карта, предлагат от Министерството на вътрешните работи. Ако стане факт – документът за самоличност на тийнейджърите от 14 до 18-годишна възраст ще струва 21 лева, вместо досегашните 13. За пълнолетните и тези до 70 години – таксата става 30 лева срещу 18 в момента. Увеличение има и за хората с ТЕЛК над 50%. Идеята все още се обсъжда.
Таксите за бърза и експресна услуга остават съответно тройно или петорно на цената за обикновена поръчка. Така, пълнолетните ще плащат 60 лева за издаване на лична карта до 3 дни и 150 за 8 часа. От Министерството на вътрешните работи обясняват, че причината за увеличението е предстоящата смяна на формата на личната карта с такъв, който е съдържа чип с биометрични данни. В размера на таксите за издаване са включени разходите за материално-технически и програмни средства и за услуги, необходими за издаване на новата. Издаването на първа лична карта остава безплатно. Хората над 70 г. също няма да плащат за документа за самоличност.
От МВР обясняват още, че новите карти ще започнат да се издават след влизането на предложенията в сила и при техническа възможност, но трябва да е още тази година. След стартирането на издаването на лични карти от новия образец ще бъде преустановено издаването на лични карти от сегашния образец. Новите такси ще се събират само за издаване на лична карта от новия образец. С предложените промени ще се сложи край и на безсрочните документи. Ако те се приемат – валидността за хората над 70 ще е 30 години.