Илияна Караланова

Където и да живееш по света, само един спечелен медал ще те направи звезда. А 10-годишният Александър Мишинков има цели 14. И то само през 2017-а. На държавното първенство на България в Боровец по спортна аеробика през април печели три златни отличия. Още две му присъждат на международно състезание, кръг от Световната купа, в Португалия. На „Пловдив кап" през октомври печели  бронз, в Унгария - два златни медала и един сребърен, а в Асеновград - още 3 златни. Останалите отличия, завоювани от него назад във времето, са толкова много, че дори не знае точния им брой. Първия си златен медал печели още преди да тръгне на училище, по време на второто състезание, на което се явява - държавното в Боровец.

Четвъртокласникът от ОУ „Райна Княгиня" в Пловдив се занимава със спортна аеробика от 4 години. Прави първите си стъпки в този изключително труден спорт, когато е едва на 6 г. „Треньорите казват, че имам потенциал и мога да се развия", признава скромно Алекс. Целите му за бъдещето обаче звучат амбициозно. Пожелава си като стане голям, да влезе минимум в топ 10 на света. Баща му Иван Мишинков обяснява как от малък Алекс обичал да танцува. „В семейството винаги сме наблюдавали детето си. Една вечер забелязахме, че танцът му включва доста акробатични елементи - кълбета, подскоци. И още на другия ден го записахме на аеробика при Димитрина Къндева. Така той сам направи избора си, ние само го подкрепихме", разказва Мишинков.

Талантливото му момче тренира по 2-3 часа всеки ден. „В началото ми беше по-трудно, но с повече тренировки започнах да ставам все по-добър", обяснява Алекс. И признава, че спортът никак не му пречи на ученето, дори напротив - направил го е по-организиран. „Ето сега е 14 ч. Часовете свършиха в 13, а вече съм си написал домашните за утре", хвали се младият шампион. Тези дни в училище го наградили като най-добър четец. „Задачата беше да представим текст, избран от нас, по най-хубавия начин. Аз го прочетох най-изразително и гладко", радва се младият шампион.

Ако приемем, че талантът в спорта се предава генетично, то със сигурност Алекс го е наследил от баща си, който е тренирал хандбал в спортен клуб „Тракия". „Времената тогава бяха други. Треньори обикаляха по училищата и си избираха деца", спомня си Мишинков, който се занимава с частен бизнес. Според него винаги си заслужава да дадеш шанс на детето си да се развива, особено когато можеш да си го позволиш финансово. И след като най-добрите треньори в спортната аеробика твърдят, че Алекс има огромен талант, семейството няма как да остане безучастно към този процес. Не от болна амбиция, а защото чувстваме отговорност към неговия талант", казва бащата. И заявява, че учениците трябва да бъдат ангажирани, за да стоят далеч от вредните навици, характерни за младото поколение. Благодарение на спорта децата израстват не само физически, а и се учат на борбеност, стават по-организирани. Вкъщи например нямаме компютър. Алекс не прекалява с телефона и игрите. Като всяко дете, разбира се, намира удоволствие в тях, но липсва елементът на пристрастяване", посочва Мишинков. Може би затова синът му е истински вундеркинд. Отдавна е изчел книгите от училищния списък плюс бестселърите, по които си пада неговото поколение, и с лекота захванал Омировата „Одисея". Четенето обаче далеч не изчерпва интересите на талантливото момче. Алекс свири на акустична китара, на морето заедно с баща си кара кайт сърф, а през зимата - сноуборд. Когато му остане малко свободно време, обича да пише стихове, които публикува в училищния вестник.

За да е още по-добър на състезания, се упражнява и у дома. Прави загрявка, разтягане, шпагати. „Много хора не си дават сметка, че спортната аеробика не е Джейн Фонда, а наземна гимнастика, комбинирана с музика и танц. Дори е по-трудно от гимнастиката, тъй като координацията на движенията е по-сложна, трябва да си музикален. Освен да си добър гимнастик е нужно да имаш усет за ритъм и естетика", убеден е бащата на шампиона. По думите му резултатите на „Аеробика" АМД, където тренира Алекс, се постигат не само благодарение на големия труд, който полагат децата, но и на целия треньорски екип. А той е изключително силен. Димитрина Къндева е председател на Федерацията по спортна аеробика и доказано име в света на спорта. Биляна Титюкова е възпитаничка на Нешка Робева и световен шампион в ансамбъла. Мария Карталова пък е европейски шампион по гимнастика. Треньорките се занимават както с т.нар. бебешки групи, така и с вече утвърдени имена. В клуба тренират от 5-6- до над 18-годишни състезатели. „Аеробика" АМД е сред най-титулуваните в света. А има държави, в които спортната аеробика е доста по-популярна. В Унгария имат 14 клуба. За сравнение в момента в България те са 5. „И въпреки това отидохме тази година и им прибрахме медалите", гордее се бащата на Алекс.

Но за самия малък шампион най-голямото вълнение не е свързано с наградите, а с момента, когато светлините на прожекторите угаснат. „Най ми харесва, когато свърши състезанието и започнем да учим по-трудните упражнения", признава 10-годишният талант, който най-много от всичко обича предизвикателствата.