Калифорнийците са призовани във вторник да се произнесат на референдум дали да отстранят губернатора си и кой да бъде негов заместник. Подобна процедура е предвидена в 20 американски щата, но е малко позната, съобщава Асошиейтед прес. Ето как протича тя: На референдума във вторник са поставени два въпроса. Първият е: "Трябва ли губернаторът Гавин Нюсъм да бъде отстранен от длъжност?". Ако на този въпрос над 50 процента от гласувалите са отговорили с "Не", то нещата продължават както обичайно и демократът Нюсъм продължава останалата част от мандата си, изтичащ след 18 месеца. В противен случай обаче, ако надделее отговорът "Да", то тогава идва в ход втори въпрос: "Кой трябва да замени на поста Гавин Нюсъм?"

В този случай кандидатът, събрал най-много подкрепа на вота, печели.

Ако отбележат „да“, проследява се кой от всичките 46 кандидати е събрал най-много подкрепа на втория въпрос. Той/ тя ще бъде новият губернатор на Калифорния. Сред изявилите желание за губернаторския пост се открояват интересни кандидатури: бивш редактор на списанието за възрастни „Хъслър“, рапър, екскурзовод, фризьорка, „инфлуенсър“ с канал в YouTube и други. Победителят почти сигурно ще бъде републиканец, тъй като от предизборния щаб на Нюсъм призоваха избирателите да отговарят само на първия въпрос с „не“ и да пращат по пощата бюлетината. Президентът Джо Байдън, вицепрезидентката Камала Харис, сенаторите Елизабет Уорън и Бърни Сандърс, както и цяла камара демократически сенатори и конгресмени изявиха твърда подкрепа за Нюсъм. Малко са сериозните кандидати сред демократите, които биха рискували да си съсипят кариерата с необмислено впускане в надпревара срещу губернатор, който има толкова влиятелни съюзници зад себе си. Ироничното на този изборен формат е, че е напълно възможно Нюсъм да получи най-много бюлетини и пак да загуби. Такъв би бил случаят, ако 49 процента от гласоподавателите го подкрепят на първия въпрос, а на втория републиканец спечели с 28 процента от вота. Точно толкова е подкрепата за най-популярния републикански кандидат – чернокожия радиоводещ Лари Елдър, според проучване на социологическата агенция „538“.

Самият Гавин Нюсъм естествено няма право да се кандидатира

А неговата Демократическа партия отказва да посочи официален кандидат за негов заместник. Повечето от 46-те кандидатите са иначе от Републиканската партия. Фаворит е Лари Елдър, афроамериканец, адвокат, радио звезда, отличаващ се с консервативния си популизъм. Сред аутсайдерите са бившият кмет на Сан Диего Кевин Фалконър, бизнесменът Джон Кокс, който се бореше за губернаторския пост преди три години, Кейтлин Дженър, златна медалистка от Олимпийските игри в Монреал през 1976 г. и член на клана Кардашиян. Сред по-странните кандидати са влиятелният влогър в ЮТюб Кевин Парфрат и "кралицата на рекламните билбордове" Анджелин. Гавин Нюсъм спечели изборите за губернатор на Калифорния с категорична преднина пред опонента си Джон Кокс през 2018 г. Той получи 62 процента, а републиканецът Кокс едва 38 процента. Мандатът на Нюсъм би трябвало да свърши през 2023 г.

Тогава защо се налага днешният вот?

Калифорния разрешава на недоволните от работата на губернатора избиратели да организират подобен референдум, известен още и като "вот за отзоваване" с цел смяна на губернатора. През последните петдесет години всеки губернатор е преживял поне един подобен опит за отстраняване, който редовно се е провалял. За да се стигне до днешното гласуване, трябваше да има петиция, под която да се подпишат 12 процента от избирателите - тоест трябваше да бъдат събрани 1,5 милиона подписа, което е доста нисък праг.

Общественото настроение спрямо Нюсъм коренно се обърна, след като той посети рожден ден през ноември 2020 г. – докато в Калифорния и цялата страна се наблюдаваше ръст на заразяванията. Губернаторът бе нарушил някои от мерките, които преди това сам бе наложил в борбата с COVID-19. Вместо да се извини, той започна да се аргументира, че това му е първата публична поява на събитие от старта на пандемията насам и че тържеството е било на открито. Поведението на Нюсъм предизвика остри критики от видни републиканци от цялата страна, мнозина от които не пропуснаха момента да обърнат внимание на двойния стандарт между Нюсъм и средния калифорниец спрямо COVID мерките. От февруари до октомври 2020 г. подписката бе събрала имената на малко под 50 000 души. До началото на декември около половин милион калифорнийци се присъединяват към инициативата, чийто краен срок е своевременно удължен от ноември 2020 г. до март 2021 г. Местен съд преценява, че епидемията ограничава възможността на недоволните американци да се подпишат. През март 2021 г. републиканците представят 2 117 730 подписа, от които за валидни са приети 1 719 943. Те представляват 13,8 процента от гласовете на последните губернаторски избори. Условието да се свикат предсрочни избори е да са над 12 на сто.

Но по един въпрос всички са на едно мнение - организирането на референдума излиза много скъпо - близо 280 милиона долара.

В предизборната кампания за вота във вторник беше засегната и горещата тема за пожарите. На около 200 километра западно от столицата на Калифорния Сакраменто бушува пожарът Калдор, заради който населението на цял курорт на брега на езерото Тахо беше принудено да се евакуира. Малко по на север пожарът Дикси е напът да стане най-големият в историята на щата. Той избухна на 14 юли, прекоси вече над 3750 квадратни километра и продължава да се разширява. Според критици на Нюсъм тези пожари са резултат от неспособността на калифорнийските власти да направят нещо много просто - да се грижат за горите си. Извън сериозната част на кампанията се позиционира кандидатката Анджелин, който се прочу като знаменитост още преди Парис Хилтън и Ким Кардашиян. Пищни деколтета, кичозни прически и тоалети, силен - това отличават Анджелин от останалите кандидати. Нейната предизборна кампания предвижда въвеждане на специален ден за купонясване. В миналото Анджелин е обиколила конкурсите за красота, после е била в рок група. Според изданието "Холивуд рипортър" Анджелин всъщност се казва Роня Голдбърг. Родена е в Полша през 1950 г. и родителите ѝ са евреи, оцелели от нацистките концентрационни лагери. Израснала е в ултраортодоксална среда в Израел, после като тийнейджърка се озовава в банално предградие на Лос Анджелис. Решила е да се утвърди в живота просто като стане известна.