Не успяхме днес да постигнем споразумение за приемане на нови санкции срещу Русия, съобщи върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Кая Калас на пресконференция след края на заседанието на европейските външни министри в Брюксел. По нейните думи скоро може да се очаква претенциите на Словакия, която засега не дава съгласие за санкциите, да бъдат удовлетворени.
Много сме близо до това да убедим Словакия, сега топката е в полето на Братислава, посочи Калас. Тя допусна, че съпротивата на Словакия може да е свързана с вътрешнополитически причини. Не бих искала да давам оценка дали исканията на Братислава са оправдани, добави тя.
Имах надежда днес да се вземе решение. Утре има разговори на техническо равнище, все още се надявам утре да бъде взето решение, оставам оптимист, обобщи Калас. Санкциите са необходими, за да се ограничат способностите на Русия да води война, поясни тя. По нейните думи Русия не иска мир.
САЩ и Европа работят заедно и това може да окаже натиск над (руския президент Владимир) Путин да преговаря сериозно. Единственият начин да накараме Путин да прекрати войната, е да го принудим, каза Калас.
Приветстваме съобщенията на президента на САЩ Доналд Тръмп за изпращане на повече оръжия за Украйна, но бихме искали САЩ да споделят тежестта, добави тя по повод думите на Тръмп, че НАТО ще плати за доставките на американско военно оборудване за силите на Киев. Калас поясни, че ако друг плаща за оръжието, САЩ не могат да твърдят, че те са го дали.
Очевидно ни трябват все повече средства, за да помогнем Украйна да се отбранява и да спрем войната. Държавите от ЕС са на различни мнения как да се използва запорираното руско имущество. Европейските данъкоплатци задават въпроса защо Русия да не плати за щетите, които нанася, посочи тя и уточни, че разговорите по този въпрос ще продължат през август.
Калас съобщи, че ЕС обсъжда премахване на безвизовия режим и въвеждане на санкции срещу Грузия заради последните политически развития в страната.
По повод Молдова тя отбеляза, че ЕС повишава подкрепата за Кишинев в навечерието на предстоящите наесен парламентарни избори. По нейните думи Молдова е станала първостепенна цел за хибридната война на Москва. Решихме днес да санкционираме хора и организации, които се стремят да дестабилизират Молдова. ЕС е готов да защити от външно влияние демократичния процес в страната, допълни върховният представител.