Британският бегач Фауджа Сингх, смятан за най-възрастния в света, завършил маратон, загина при пътнотранспортно произшествие на 114-годишна възраст. Той пресичал пътя в родното си село Беас Пинд в Индия, когато го блъснала кола.

Новината за смъртта му беше потвърдена от клуба по бягане и благотворителната организация Sikhs In The City, базирани в Лондон.

Сингх живял в Илфорд от 1992 г. Той се превърна в вдъхновение за безброй спортисти, като участва в маратони и след навършването на 100-годишна възраст, пише "Скай нюз". 

Неговите спортни постижения са още по-забележителни, като се има предвид, че като дете е страдал от слаби и кльощави крака и не можел да ходи до петгодишна възраст, пише "24 часа".

Първият маратон на Сингх в Лондон беше през 2000 г., когато постигна време от шест часа и 54 минути – с 58 минути по-бързо от другите бегачи на същата възраст.

Личният му рекорд е постигнат в Торонто през 2003 г. с време 5 часа и 40 минути, а осем години по-късно се смята, че той е станал първият столетник, избягал маратон.

След като беше факелоносец на Олимпийските игри в Лондон през 2012 г. на 101-годишна възраст, той се оттегли от спорта.

Неговият треньор в Sikhs In The City Хармандер Сингх го описва като икона на човечността и генератор на позитивизъм.Фауджа, който тежи 52 килограма при ръст от 172 сантиметра, е вегетарианец, който през целия си живот стои далеч от цигари и алкохол, ляга си рано без да се разсейва с негативни мисли, и се храни скромно, залагайки на едни и същи шест-седем храни, сред които чапати (тънък пшеничен хляб, приготвен без мая), зеленчуци и кисело мляко. Пие доста вода, често и чай.

Запитан как успява да издържи маратонското бягане, Сингх отговаряше: "Първите 20-ина мили не са трудни. В останалите просто си говоря с Бог. И бягам!"