Близо три четвърти от населението на Европейския съюз е напълно ваксинирано срещу COVID-19, което прави съюза световен лидер. Въпреки това ваксинирането не е равномерно в страните от ЕС, пише CNN.
Някои държави, като Ирландия, Малта, Португалия и Дания, са постигнали почти пълна ваксинация и са имунизирали около 90% от населението си. От другата страна обаче се нареждат Румъния и България, които са ваксинирали напълно едва 33% и 22%.
Проблемът обаче не е в недостига на ваксини, защото всички държави от ЕС имат достъп до всички разрешени от Европейска агенция по лекарствата препарати - Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca и Johnson & Johnson.
"Те имат ваксините. Всеки, който иска да се ваксинира, може да го направи", каза за CNN Иван Кръстев, български политолог и член на Управителния съвет на Европейския съвет по външни работи.
Според него причините за това явление в България са политическата нестабилност, конспиративните теории и липсата на вяра във властите.
И Румъния, и България се борят със скокове на нови случаи на коронавирус от началото на септември. Румъния е съобщила за над 45 000 нови случая и повече от 800 смъртни случая за една седмица, което е приблизително същото ниво, от втората вълна през април.
България пък провежда третите си парламентарни избори тази година през ноември. И двете предишни гласувания, през април и юли, се оказаха недостатъчни за сформирането на редовен кабинет. В резултат на това страната е съпътствана с вечната предизборна кампания.
Според него ниското ниво на ваксинация не е заради разделението на българското общество на политически фракции, а самото недоверие в политическата класа.
"САЩ имат голямо ниво на поляризация, но тук не става въпрос толкова за това, а по-скоро за объркване и отвращение от всичко политическо, което много вреди на успеха на кампанията с ваксинацията", каза той.
Твърденията за корупция в правителството предизвикаха масови протести в цяла България миналата година. Полицията реагира с насилие, което шокира народа и направи хората още по-подозрителни към властите.
Според Кръстев медиите също са изиграли голяма роля за този проблем. "За да направят дебата по-интересен, те (медиите - б.р.) представиха мненията относно ваксината и анти-ваксината като еднакво ценни, така че хората се объркаха", каза той.
Румъния обяви, че лошата ваксинация е заради фалшивите новини и конспирациите, които се разпространяват онлайн.