И днес по стените на великотърновската болница висят оцветени детски рисунки с призиви за ваксинация и лозунги като „Вие сте нашите супергерои“. За жалост, обаче, бъдещето не изглежда толкова шарено и решението на тази ситуация в момента е неясно.
Това пише в своя репортаж за ситуацията в България „Associated Press” със заглавие „Най-слабо ваксинираните в ЕС се подготвят за нова смъртоносна вълна“.
„Те не вярват във ваксините“, коментира за сънародниците си пред агенцията началникът на екипа по ваксинирането в старопрестолния град. В текста се отбелязва, че България е с едно от най-високите нива на смъртност в рамките на Европейския съюз и в момента е налице ново рязко повишение на бройката на хоспитализираните заради вариант „делта“ на коронавируса. „въпреки това, хората в тази балканска държава са най-колебливи в съюза за ваксинирането срещу COVID-19“, отбелязва агенцията.
АП подкрепя твърдението и с конкретни данни – само 20% от възрастното население е напълно ваксинирано, като средният процент за останалите страни в ЕС е 69%.
Болниците и пунктовете са отворени всеки ден за желаещите да се ваксинират, но за жалост те не много. Според едни причината е страхът, съмненията във ваксините, а според други тя се крие в липсата на реална информационна кампания и политическата нестабилност.
В контраст на това много от интензивните отделения в страната са пълни, като по-голямата част от хората там не са ваксинирани. В отговор именно на това тревожно положение правителството въведе и по-строги мерки, които влязоха в сила вчера.
Според Мария Шаркова, специалист по обществено здраве, ниските нива на ваксинация са резултата от ниското доверие на хората в официалните институции, политическата нестабилност и слабата информационна кампания. Тя допълва, че известна вина трябва да се носи от правителствената програма за ваксинация. Решение на ситуацията за нея е въвеждането на задължителна ваксинация.
„Правителството няма изградена стратегия как да се борят с колебанията при ваксините. Министерството на здравеопазването разчита главно на съобщения на уебсайта на министерството и не мисля, че някой всъщност продължава и го чете. Най-добрата политика за такива колебливи страни и население, като нашето, са задължителните ваксини. Но превръщането на ваксините срещу COVID-19 в задължителни може да рискува допълнително поляризиране на проблема“, коментира Шаркова пред АП.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.