Българите в Чикаго ще изпратят в петък инж. Александър Дърводелски – един от най-старите български имигранти в САЩ. Той

почина в неделя

през нощта на 95-годишна възраст. В последния му час до него са били племенниците му Алекс и Марк Дърводелски*, д-р Севделин Панев и болногледачката му Грейс. Опелото ще е в храма „Света София“ в чикагското предградие Дес Плейнс от 6 РМ в петък. Тялото на Дърводелски ще бъде кремирано, а прахът му погребан в България до брат му.

Роден е през 1927 г. в монтанското село Мърчево в заможно търговско семейство. Когато е 12-годишен, семейството му се мести в София, където го заварва комунистическата узурпация на България през 1944 г. Три години по-късно Александър и брат му Стефан успяват да избягат в Чехословакия. Там започва да следва строително инженерство. През следващата година комунистите завземат властта и в тази страна. Братята Дърводелски са арестувани в лагер край Прага, но за техен късмет успяват да убедят охраната да избягат. Стефан заминава за Австралия, а Александър се установява в Австрия, където успява да завърши строително инженерство и да се ожени за българката Жени Радева. През 1957 г. двамата заминават за Чикаго. „Тук тогава не бяха толкова много на брой, но бяхме по-сплотени и повече работа се вършеше. Имаше повече ентусиазъм. Сега тези хора, които са в Чикаго, са стотици хиляди може би, но не се интересуват от българските неща. Всеки се интересува от своя живот, да се подреди, да се нареди и да си гледа семейството“, казва инж. Дърводелски. Той започва най-напред работа в една строителна фирма, а след това и самостоятелна дейност като проектант.

Под негово ръководство в САЩ израстват редица небостъргачи

някои от които се нареждат сред 200 от най-високи сгради в света до края на 60-те години. Александър Дърводелски е дългогодишен участник в антикомунистическата организация Български национален фронт. Съидейник на основателите д-р Иван Дочев и д-р Георги Паприков и редактор за дълги години на списанието на БНФ – „Борба“. По тяхна инициатива през 1960 г. за първи път в Чикаго се чества българският национален празник 3 март. „Тогава ние искахме да изтъкнем по някакъв начин да се чува името на България, тук, в Чикаго, както се чуваше името на поляците, на литванците, на другите националности. Д-р Паприков и инж. Овчаров решиха, и нашата група реши, да влезе във връзка с кметството“, разказва инж. Дърводелски в интервю за Галина Петрова. Делегация от няколко българи посещава кмета на града – Ричард Дейли, а той със своя прокламация

обявява 3 март за Български ден в Чикаго

Първоначално празник не е провеждан, а трибагреникът бил спускан наред с националния флаг на Съединените щати и знамето на щата Илинойс. „Имаше един проблем при първото поставяне на знамето, че те от общината имаха знамето на НРБ, което имаше някакви комунистически знаци по него. И ние веднага се обадихме там, те трябваше да сменят знамето, за да поставят традиционното бг знаме – бяло, зелено, червено“, спомня си инж. Дърводелски.

След това България е представяна и на фестивала в Нейви пиър в Чикаго, където лично президентът Хари Труман се спира да поговори със сънародниците ни. „Там се събираха доста българи. Идваха да видят изложените неща, излагаха се стари книги, кой каквото има. Показваха се български, различни предмети. Дори тогава и президентът Труман идва и той се спря на нашата изложба“, разказва Дърводелски. Макар и на преклонна възраст, Александър

Дърводелски до последните си мигове остана ангажиран с България.

През лятото на 2020 година той беше сред протестиращите българи в Чикаго срещу третия кабинет на Бойко Борисов. Той пристига със знамето, с което са увивали ковчезите на българските емигранти, когато са умирали в Чикаго – да се почувстват българи за последно. В едно от последните си интервюта по онова време, със сълзи на очи, той каза, че комунизмът в България е все още на власт, режим, за който твърди, че ако не е успял да избяга, е щял да го убие в Белене. Съболезнования към семейството и близките на инж. Дърводелски поднесе генералният консул в Чикаго Светослав Станков. „Той ще остане в съзнанието на българската общност в Чикаго като голям патриот, отдаден на каузата да види една свободна, демократична и просперираща България. Част от неговия завет към България и общността ще бъде продължена всяка година с церемонията по издигане на българския флаг по случай националния ни празник на Дейли Плаза. Не трябва да забравяме, че тази високо патриотична традиция води своето начало именно от делото на г-н Дърводелски и неговите съратници“, каза Станков.