Часове преди крайния срок за подаване на заявления за разкриване на избирателни секции в чужби в САЩ са събрани достатъчно бройки за да се гласува на 27 места плюс петте, които автоматично се разкриват в дипломатическите ни представителства. В  Канада са събрани заявления за 5 секции плюс две автоматични.

Изборният кодекс дава възможност за разкриването на 35 секции в държави, извън ЕС.

За сравнение - в Турция, заради която беше променен и законът, са подадени близо 16 хиляди заявления, а в САЩ и Канада по-малко от 3,000.

Заявления могат да се подават онлайн и на хартия до края на деня, 28 февруари. Писменото заявление трябва да бъде подписано саморъчно и подадено лично или изпратено по пощата/куриерска компания до посолството във Вашингтон или до генералните консулства в Ню Йорк, Чикаго и Лос Анджелис. В едно писмо може да има повече от едно заявления, като във всяко заявление може да бъде вписано само едно лице. В заявлението избирателят вписва на български език имената си по паспорт или лична карта, ЕГН и постоянен адрес в България. На кирилица или латиница вписва също населеното място в САЩ, в което желае да гласува, и настоящ адрес в САЩ. Не се приемат изпратени по електронна поща сканирани заявления.

На последните президентски избори в САЩ бяха разкрити максимално допустимите 35 секции, а в Канада - 7. На първия тур в САЩ бюлетини пуснаха 4,749 българи, а на втория - 4,890. В Канада гласуваха 2,075, а на балотажа 1,247.

Заради референдума на Слави обаче на първия тур в много от секциите се образуваха големи опашки, особено в Чикаго и Торонто. Там хората чакаха с часове, за да пуснат своя глас.