От Страната на неограничените възможности обратно в Бургас, така започва историята на Димитър Ташев. Определя себе си като служител на обществото. 
Едва 18-годишен заминава за САЩ, където през 2003 г. създава първата мобилна версия на страницата на щатските сенатори-републиканци. Освен това Ташев изработва официалните страници на 33-ма от 100-те сенатори на САЩ и присъства на молитвените закуски, дадени от президентите Джордж Уокър Буш, Барак Обама и Доналд Тръмп.

„Бях поканен за първи път 2003 г. на националната молитвена закуска с президента Буш по това време и лятото на същата година бях на специализация в Сената, пак по тази линия“, споделя Димитър.

Работил в най-голямата фирма за домейни в света, сега разработва свой стартъп за профилирани имейл-адреси. В момента е и консултант на софтуерна компания в областта на дигиталната трансформация за Европа, Близкия Изток и Африка.

Паралелно с всичко това  се стреми да развива предприемаческата среда в Бургас,

за да не напускат младите не само града, но и страната.  

Нека да припомним, че именно Бургас е един от градовете, които по традиция печелят приза за най-добър град за живеене в България. Най-близо до него като конкурент стои Стара Загора. 


Примерът, който Димитър Ташев дава с отношението си към родния си град Бургас е изключително показателен, защото много са рядко хората, които са успели навън и не забравят и родината си, а и градът, от който са тръгнали.

Именно този положителен пример и по същество една добра практика трябва да бъдат популяризирани винаги и навсякъде, когато и където това е възможно и допустимо, защото така се създава усещането и реалното възприемане на пълноценния успех на един човек в дадена професионална или научна сфера. 

Това е начинът човек не просто да успее само за себе си, но да успее и за своите сънародници. Всъщност примерите далеч не са толкова малко в това отношение, дори напротив. Не е случаен и фактът, че най-големият формално външен инвеститор на парични средства за страната ни са именно емигрантите, които печелят парите си с тежък труд в чужда среда и отделят от своя залък в буквалния смисъл, за да подпомагат колкото и с каквото могат своите близки и приятели в България. Така те не просто внасят свежи пари в икономиката ни, но и

подобряват индивидуалното икономическо благосъстояние

на отделни хора, което пък има особено силен морален и не по-малко социален ефект върху цялостната схема у нас. 

Грижата за ближния се превръща не просто в грижа за „своите хора“, а когато хора като Димитър Ташев направят нещо за града си, те подобряват благосъстоянието на цели региони. Да, вероятно това е малко, вероятно не е чак толкова много, но е нещо и е начало на нещо, което показва пътя, трасира посоката и указва целите. А в крайна сметка целите са важни – това е подобряването на личното социално положение на отделни хора и оттам подобряване на социалната среда в региона, града, държавата като цяло. Това са стъпките – малки, вероятно понякога дори и колебливи, но – в правилната посока. 


А когато един реално успял българин, който е работил в най-голямата фирма за домейни в света, сега разработва и свой стартъп за профилирани имейл-адреси, покаже, че го може, останалите ще го последват. Примерът е ясен, примерът е високо морален, примерът е заразителен и именно на това се разчита – да се тръгне отнякъде, но непременно да се стигне до там, докъдето трябва да се стигне – добрата практика и добрият пример, нещо, което всеки може да види и от което да се възползва, да черпи сили, вдъхновение и дръзновение за собствените си планове един ден, когато ги има, когато ги подреди и когато те се превърнат в неговата лична „американска мечта“, която може да осъществи сам и отново чрез нея да подпомогне своята Родина, роден град и регион в България!