сн. Дневник
Около коледните и новогодишните празници България може да се окаже блокирана от национални протести и стачки срещу решението на управляващите да вдигат пенсионната възраст с 4 месеца от 1 януари. Във вторник двата синдиката - КНСБ и КТ "Подкрепа", имаха общ консултативен съвет, на който обсъждаха как да изразят недоволството си срещу ускоряването на пенсионната реформа, но идеите се въртят около варианти недоволството да не е еднодневно, а продължително. Профсъюзите ще обсъждат протестни акции по региони, преграждане на пътища и дори организиране на национална стачка. Преди още да са взели окончателно решение за формата на недоволството, синдикатите вече бяха изпреварени от масите със стачки и протести в отделните браншове. Първи се вдигнаха работещите в БДЖ, които вече втора седмица блокират движението на влаковете. Всеки ден около две трети от композициите не се движат и това доведе до тотален отлив от желаещи да ползват услугите на компанията. Недоволството на железничарите е срещу идеите на новия транспортен министър Ивайло Московски да прокара поредните реформи в многострадалната държавна компания (четете анализ за положението в БДЖ на стр. 22). Той смята да съкрати огромен брой работещи, както и почти една трета от влаковете, с което БДЖ ще се превърне в подобие на албанската железница, която разполага само с три линии. От началото на тази седмица няколко служители в БДЖ започнаха и гладна стачка. Видяло се в безпътица, ръководството на компанията сама ще спира всички влакове от 8 до 16 ч. всеки ден. "Сигурно това ще затрудни гражданите, които са се надявали да ползват нашите услуги по празниците, но от друга гледна точка, реално почти не се движат влакове като брой пътуващи... Хората вече знаят за тази стачка и не си купуват билети или пък се пренасочват към друг вид транспорт", обобщи генералният директор на БДЖ Методи Христов. Така щели да се спестят загуби за 300,000 лв. на ден. От своя страна транспортният министър Московски продължи да настоява, че стачката ще доведе до ликвидация на БДЖ.
Зърнопроизводителите пък нахлуха с трактори на площад "Александър Невски" в София и поискаха оставките на земеделския министър Мирослав Найденов и финансовия Симеон Дянков. Първоначално те имаха подкрепата и на останалите работещи в земеделието. На среща при Найденов обаче пет от шестте асоциации в сектора се отметнаха от протеста и застанаха на страната на министъра. Националните асоциации на земеделските производители, фермерите, тютюнопроизводителите, свиневъдите, собствениците на земеделски земи и асоциацията на земеделските кооперации изведнъж смениха това и започнаха да твърдят, че "подаването на оставки е абдикация от проблемите, а те искали Найденов да ги реши". Иначе около 1000 земеделци и десетки трактори са в София от понеделник вечерта. Само споменаването на Дянков предизвикваше бурни скандирания на иначе мълчаливия протест. Шествието от площада до Министерския съвет бе поведено от три гайди и два тъпана, а под прозорците на кабинета най-често се чуваше "оставки". Земеделците протестират срещу намалената субсидия.
Недоволството в сектора започна, когато в бюджета за догодина бяха предвидени 230 млн. лв. по-малко от обещаното през септември. Всички, които обработват земя, получават европейска субсидия за единица площ. За 2012 г. сумата е над 830 млн. лв., а в държавния бюджет са заложени още 110 млн. лв. за национално доплащане. По-голямата част от тези пари отиват при зърнопроизводители, защото с такива култури са засети 80% от площите у нас.