На 2 май Православната църква почита Св. цар Борис-Михаил Покръстител.

Св. Борис, който с покръстването на българите и с въвеждането на славянската писменост обединява българския народ и полага трайни основи на българската държава, е в сонма на българските светци.

Разпокъсан верски и разединен етнически, българският народ, заобиколен от силни и културни християнски народи, е изложен пред опасността да бъде погълнат от околните народи.

Притежаващ държавническа мъдрост и политическа далновидност, светителят преценява, че единствено християнството може да премахне различията и да запази държавата от посегателствата на съседите.

В неговия род християнството навлиза още по времето на хан Омуртаг чрез сина му Енврота – Боян, първият български мъченик за правата вяра, повлиян от византийския пленник Кинам.

След смъртта на светите Кирил и Методий учениците им намерили прием в България и така подпомагали Борис в религиозно-просветната и книжовна дейност. С тяхната помощ той успява да наложи славянската писменост по българските земи. През 889 година цар Борис поставил на престола по-големия си син Владимир и се оттеглил в манастир.

Недоволните боляри обаче подтикнали Владимир към преврат, за да възвърне езическата религия. Узнал това, Борис се върнал в столицата Плиска и потушил метежа. Владимир бил свален и на негово място бил поставен по-малкия син Симеон.

Впоследстие цар Борис се върнал в манастира и продължил живота си като монах, докато не починал през 906 година на 2 май. Заради покръстването на българите на Балканския полуостров цар Борис е наречен “равноапостолен светец”, тъй като делото му може да се равнява единствено на апостолите на Иисус Христос.

Там завършва и земния си път, след като дава всичко от себе си за просперитета на Българската църква и държава. Той напуска този свят отдал се в трудове на старобългарската писменост, пост и молитва, на 2 май 907 г. 

Това е и денят в календара, когато Църквата чества неговата памет.

На Борисовден имен ден празнуват  Борис, Бориса, Боряна, Борислав, Борислава, Борил, Борко и производните им имена.