Руският сериал „Бригада“ със сигурност показва една малко по-различна московска реалност на организираната престъпност. Алексей Сидоров прави истински шедьовър и макар на моменти да забелязваме, че самата „Бригада“ не блести с огромни ефекти, можем да признаем, че голяма част от актьорите ще успеят да създадат една добра и качествена история, показваща реализъм и доста актуални сцени – сериалът продължава да е актуален и до днес и ясно да представя развитието на руската мафия по време на 90-те години на миналия век.
Да, по някакъв начин откриваме и някаква по-възвишена романтизация и представянето на злодеите като ангели, но както вече сме чували, няма ангели в ада. И това ни кара да обърнем внимание на главния герой, който критиците описват като неофициалния Саша Белов. Възможно е Алексей Сидоров да е
грабил с пълни шепи от неговия живот
и като цяло да се е постарал да го направи много точно. Все пак нека видим и кой точно е истинският архетип на Саша Белов – Сергей Иванович Тимофеев.
Същият е роден на 18 юли 1955 г. в село Клин. Руснак по националност, Сергей учи и работи като шофьор на трактор в местното ТКЗС. Неговата истинска страст се оказва спортът, като още в училище се занимава с вдигане на тежести и гимнастика. През 1973 г. получава повиквателна за армията и служи в така наречения елитен Кремълски полк. През 1875 г. Тимофеев заминава за Москва със свой съученик и се настанява в общежитие в Орехово-Борисова зона. Там работи в департамента по механика, пише chr.bg.
Москва дава много повече възможности и след като има физика, Сергей се насочва към ръкопашния бой и западните бойни изкуства. Освен тази страст, открива и първата си съпруга, с която заживява веднага след сватбата. Освен работа като механик, започва да се занимава с частни таксита, които обаче
не носят някакви сериозни приходи
В средата на 80-те години се среща със своята потенциална бригада – местните пънкари от Орехово, които започват да правят фалшификати на всичко, което могат да намерят.
Новият бизнес носи средства, но и врагове. Полицията стига по стъпките на Тимофеев и през 1989 г. е задържан от властите. Причината е, че има конфликт с бригада дърводелци и представители на азербайджанската диаспора в Москва.
Въпреки всички настоявания за задържането и изпращането в затвор, разследващият Владимир Новиков отказва да започне дело, тъй като използва само доказателствата за този случай.
Освобождаването позволява на Сергей да сложи ръка на всички таксита в града, частни шофьори на камиони, автокрадци и други специални кадри в покрайнините на Москва. Влиянието му и реномето сред местните пънкари продължава да се повишава, неговият по-малък брат Иванич
поема контрола на част от групите
и помага за по-добрата работа.
Москва се променя бързо, а с нея и управниците. Горбачов пуска специален закон за коопериране и Тимофеев бърза да създаде своя група за помощ на властта, изградена изцяло от бивши млади спортисти. Крайният резултат е, че властта ще получи само проблеми – Тимофеев ще се занимава изцяло с рекет, а той самият ще се радва на нов прякор – „Силвестър“. Кръщават го така, защото по онова време се интересува от холивудски филми и оценява филмите на Сталоун.
Американската връзка
През 1992 г. се жени за Олга Жлобинская и получава израелски паспорт. Олга ще стане директор на Московска търговска банка и Борис Березовски ще вкара цялата търговска структура на всички автомобилни руски фондове. Банката забавя плащанията на Березовски. През 1994 г. Силвестър вече е в конфликт с доста други играчи на бойното поле в Москва, включително и с етническите. Поема контрола на почти всяка една банка, премахвайки пречките пред себе си.
Тимофеев започва да се вълнува и от петролния бизнес, защото там се появяват конфликти с лидера на Партията на атлетите на Русия. Отари Квантрисшвили отказва да предостави своята рафинерия и на 5 април 1994 г. е застрелян в главата от снайпер. Всички посоки водят към Силвестър, който по това време има способностите да намира правилните хора за тази операция.
През лятото на 1993 г. Силвестър лети до САЩ и се среща с Япончика. Твърди се, че тогава получава благословията да ръководи всичко в Москва. Мнозина отричат тази история, но журналистът Андрей Константинов посочва, че през юли 1994 г. Иванков е имал разногласия с Тимофеев, което води до проблеми в Ореховската групировка за контрола на наркотиците в Москва. Същото посочват и някои други вестници, които потвърждават, че Силвестър трябва да поеме контрола на наркобизнеса в Москва.
Леонид Ройтман – кадър на американска, украинска и руска групировка – дава интервю и признава, че Тимофеев е бил в САЩ. Там е имал лоша среща с Иванков, която завършва с решението му за убийство. Срещата се случва във Филаделфия и за щастие на жертвата, някой успява да вразуми Иванков, преди да се премине към действия.
Московската търговска банка и връзката й с мафията
На 7 юни 1994 г. избухва кола-бомба до автомобила на Березовски. Експлозията убива шофьора му, а той самият е в болница. Скандалът се позиционира в медиите и скоро Елцин издава заповед за разследване на Московската търговска банка, която връща обратно фондовете му. На 14 юни 1994 г. Олга Жлобинская и няколко човека от групата на Тимофеев са задържани. На 17 юни избухва бомба пред офиса на Обединена банка, чийто главен акционер е и участник в ЛогоВаз. По това време се твърди, че преди септември 1994 г. Силвестър разполага с бригада от поне 80 бойци и убийци.
На 13 септември 1994 г. в 7 часа Тимофеев умира от експлозия в личния си Mercedes-Benz. Возилото официално било собственост на бизнесмена Андрей Бокарев, а самата кола не е била бронирана. Твърди се, че е взривен с бомба, поставена на радиото на автомобила (още една сцена от „Бригада“). Някои от приближените на мафиота остават на мнение, че бомбата е поставена на автомивката. Според информация на ФБС, някой поставя с магнит допълнителни 400 грама тротил. Експлозията става веднага след като Тимофеев вдига телефона. Останките от мобилния апарат са открити на около 11 метра от ударната вълна.
Първите проблеми с чеченците
Организацията се разраства и с нея идват първите проблеми с чеченците. Пазарът на южното пристанище е апетитна хапка и често се стига до сблъсъци. Кавказците също имат своите претенции и Силвестър ще бъде принуден да се срещне с чеченците и да преговаря за коопериране и установяване на контрол. Ако си спомняте историята на „Бригада“, същото се случваше и в този сериал, поне в първите няколко епизода на сериала.
Съюзът с друга група на Сергей Михайлов (Мика) позволява на Тимофеев да работи и диша малко по-спокойно.
Веднъж след като е на свобода, Тимофеев създава своя собствена криминална структура. Научил е урока за орташкото месо и започва да избира само специално проверени кадри. Отново за кратко време успява да навлезе в пазара на своите съперници в Южна Москва. Неговите обекти включват кафенета, ресторанти, нощни клубове и закрила на някои от по-крупните бизнесмени. Впоследствие много от тях ще признаят, че са били затворници на мафиота.