Жестовият превод на Риана по време на Super Bowl стана хит в социалните мрежи, но и вдъхнови две момчета от България. 

Както и срещата със Злати Ричева, видео продуцент, която също мечтае жестовия език да се представи по артистичен начин.

Те правят все повече материали за глухите, но следващата им цел е да превеждат и концерти.

Борис и Алекс правят жестовия език достъпен за всички, включително и за чуващи хора.

„Културата, музиката, изкуството е най-добрият начин да сплотиш двете общности“,

казва Борис в интервю за BG VOICE. Двамата с Алекс са основатели на Stray Sheep.

„Правим видеа на тази тема и курсове, които са много интересни и са за всички.“
Курсовете, които провеждат, са онлайн и са изцяло за чуващи хора, на които по една или друга причина им се е наложило да навлязат в света на глухите.
„Било то, познават глух човек, имат глухо дете или глухи родители или просто ще им е полезно в работата, защото са педагози, логопеди, учители, адвокати или просто имат интерес да се предизвикат“, разказва Алекс, който попада в света на глухите в ученическите си години в момента, в който става приятел с Борис.

„Още оттогава знам за жестовия език. Тогава за пръв път се срещнах с него, с баща му, който е глух. И като чуващ човек първо ме беше страх да комуникирам с баща му.“
Родителите на Борис са глухи, оказва се, че той обаче не е. Така първият език, който Борис научава, е жестовият.


Владеейки двата езика, той прави и паралел между тях.

За него комуникацията на жестовия език е много по-пълноценна.


„В комуникацията на жестов език това, което е много ценно и това, на което те учи, за разлика от вербалния език е, че не можеш да обърнеш гръб, не можеш да си разсеян в комуникацията. Когато общуваш на жестов език, постоянно фокусът ти трябва да пада върху отсрещния човек. И трябва да имаш постоянно контакт очи в очи.“


Борис си спомня, че като малък му се е налагало често да превежда на родителите си заради недостига на преводачи в България. Сега казва, че с времето нещата са се променили и все повече хора са станали отворени към изучаването на жестовия език. „Има дори големи компании, които решават да научат този език, защото смятат да назначат такъв човек в бъдеще.“


Целта, която Борис си е поставил в бъдеще, е и лична.
„На по-личностно ниво съм си поставил за цел на моето семейство никога да не им се налага да изпитат трудност в простичките неща в ежедневието. Моята най-голяма любов е моята племенничка, която като мен чува и не искам да й се налага да има ден, в който да превежда.“ 
А в по-голям, професионален план, мечтае всеки един българин в близките две години да знае поне 50 думи на жестов език.


Образованието за глухите деца в България е изключително предизвикателство. 

Борис и Алекс обаче са решили да променят това.
„Наскоро заедно с наша много близка приятелка, която е и собственик на Академия за приключения „Анди и Ая“ – Дари Борисова, успяхме да преведем уроците на „Уча се“ на жестов език.“
Видео уроците за деца са от първи до четвърти клас и вече са налични в сайта на образователната платформа Уча.се. Те покриват целия учебен материал за деца в начален етап на образованието си по български език, математика, околен свят, роден край, човекът и природата и човекът и обществото.
С тази инициатива Академията на "Анди и Ая" успяват да направят не само уроците достъпни за децата, но да улеснят работата на родители и учители, които преподават на глухи деца.