Мишел Лубер – главен прокурор на Швейцария
Президентите на ФИФА и УЕФА Сеп Блатер и Мишел Платини излязоха почти едновременно с изявления, отричащи обвиненията срещу тях. През миналата седмица швейцарските власти обявиха, че срещу Блетер е образувано дело по обвинения в престъпно бездействие и плащане на подкупи. Според властите в Швейцария един от тях е бил именно в полза на УЕФА и Мишел Платини - 2 швейцарски франка, платени през февруари 2011 г.
Без самият Блатер да си покаже и носа пред медиите, адвокатите му заявиха, че той ще остане президент на ФИФА въпреки разследването на швейцарския главен прокурор Мишел Лубер по подозрения, че парите, платени към Платини, са „нелоялно плащане''. И двамата обвинени заявиха, че плащането е свързано с работата, която Платини е свършил във ФИФА, като съветник на Блатер - пост, който Платини напусна преди 9 години, през 2002 г. Блатер и Платини са разследвани още от Етичната комисия към ФИФА по същото плащане. Това означава, че и двамата могат да бъдат отстранени незабавно от постовете си, което би развалило кандидатурата на Платини за заместник на Блатер на извънредните избори през февруари догодина.
Адвокатите на Блатер, Лоренц Ерни в Швейцария и Ричард Кълън в САЩ отвърнаха на обвиненията така: „Президентът Блатер вече разговаря и информира персонала във ФИФА, че сътрудничи на властите, потвърждавайки, че не е направил нищо незаконно или неправилно и обяви, че ще остане президент на ФИФА.''
Платини и Блатер побързаха да уточнят, че сумата от 2 млн. швейцарски франка, която французинът потвърди, че е получил през февруари 2011 г., е за работа, законно извършена за ФИФА. В обяснително писмо, изпратено до всички 54 членки на УЕФА, включително и до Българския футболен съюз, Платини заяви, че е действал като специален съветник на Блатер. Адвокатите на Блатер описаха плащането като „цена на трудово правоотношение'' и заявиха, че „плащанията са законна компенсация и нищо повече''.
Лубер обаче ще проучи дали тези 2 млн. не са „нелоялно плащане", направено от Блатер „за сметка на ФИФА''. С други думи - предполагаемо нарушение на задълженията на Блатер да брани интересите на работодателя си. Блатер вече е бил разпитан като ответник по делото миналия петък в Цюрих, докато Платини също е бил разпитван „като човек, който е помолен да предостави информация''.
И Блатер, и Платини са подчертали, че двата милиона са платени правомерно от сметките на ФИФА и Платини заяви, че е декларирал сумата пред властите в Швейцария. Парите са „окончателната дължима сума'' към него, твърди Платини, въпреки че забрави да обясни защо са платени чак 9 години по-късно. Нито пък дали превода на парите и решението му не да излезе срещу Блатер, а да го подкрепи на изборите през 2011 г., са само случайно навързана времева хронология.
„Искам да уточня, че за периода 1998-2002 г. бях нает от ФИФА да работя по широк кръг от въпрос, свързани с футбола'', написа Платини. ''Това беше работа на пълно работно време и моите функции се знаеха от всички. Възнагражението беше договорено тогава и след като бяха направени първоначални плащания, окончателният размер от 2 млн. швейцарски франка беше платен през февруари 2011 г.''
Блатер също отхвърли незаконни действия за плащанията по договора с Джак Уорнър, бившия президент на Карибския футболен съюз, за телевизионните права от 2005 г., заради които Лаудер също разследва президента на ФИФА. В изказването си от миналия петък Лубер каза, че срещу Блатер са повдигнати наказателни производства по две дела - „по подозрение в престъпна безотговорност и присвояване".
Платини също подчерта, че не е бил разпитван от Лубер като заподозрян, а „просто в качеството ми на лице, което да предостави информация''. Този статут в Швейцария обаче не поставя човек извън възможно подозрение. Дефинирано в член 178 от швейцарския Наказателно-процесуален кодекс, „лице, помолено да предостави информация'', включва ''лице, което не може да се изключи като извършител или като участник в престъплението по време на разследването''.
Платини заяви, че няма да прави подробно изказване „в знак на уважение'', но възнамерява да изчисти името си. „Наясно съм, че тези събития могат да навредят на имиджа и репутацията ми и впоследствие и на имиджа на УЕФА - организацията, на която съм горд, че съм президент'', пише Платини. ''Поради тези причини бих искал да използвам цялата си енергия, за да бъдат решени тези проблеми и недоразумения възможно най-скоро."
Българският футболен съюз все още официално подкрепя Платини в кандидатурата му за президент на ФИФА.