Генадий Михайлов

Близо пет пъти - толкова беше поскъпнал един биткойн за последните 12 месеца до 24 май, а от началото на годината цената му се е повишила с близо 140%. От юли 2010 г. насам пък е нагоре с... 3 млн. процента. За противниците на криптовалутата това е балон (който те смятат, че се надува от самото му създаване), а за привържениците й тя има потенциал да расте още. Извън споровете дали биткойн е валутата на тъмната страна на интернет, където се използва за незаконна търговия с наркотици и оръжие, или е началото на нещо, което ще промени финансовата система в бъдеще, зад поскъпването й през последните месеци има няколко фактора. Единият е активизиране на търговията в Япония, която стои зад половината от трансакциите с криптовалутата, а другият е повишеното търсене на капитал от стартъпи, които използват блокчейн технологията.

Освен това има все повече инфраструктура около биткойн и това го прави по-достъпен за повече хора - нови и по-стабилни борси за обмен, хардуерни устройства за съхранение, приемственост от страна на държавите - официални закони „битлиценз" в САЩ и Япония, а ЕС го призна за официално платежно средство. Все повече търговски вериги също започват да го приемат като платежно средство. „С течение на времето все повече инвеститори си дават сметка, че тази технология има стойност, и узряват за инвестиция в нея", коментира Благовест Белев, зам.-председател на Българската биткойн асоциация. „Този интерес се случва на вълни и сега се намираме в средата на една такава голяма вълна на нов интерес, което покачва и цената", казва още той.

Бумът на последните месеци обаче показа и едно от най-големите несъвършенства на този пазар - несигурността му. На 25 май криптовалутата достигна историческия си връх от 2,770 долара, а само няколко дни по-късно (29-30 май) вече беше претърпяла корекция от близо 19%, или 520 долара, въпреки че пазарите в САЩ, Китай и Великобритания не работеха в понеделник. Този спад изтри 4 млрд. долара от стойността й, която към понеделник беше 37.08 млрд. долара. Всъщност ограниченият обем на монетите в обращение и засиленото търсене също водят до поскъпването.

„Зад ръста на биткойн стои и развитието на други криптовалути и дигитални активи", казва Питър Смит, съосновател и главен изпълнителен директор на дигиталната софтуерна платформа „Блокчейн". Според него инвеститорите ги смятат за доста по-рискови и когато реализират печалби от тях, ги насочват към биткойн. Инвеститор в криптовалути заяви, че постепенно изчиства портфейла си от алтернативи на биткойн - последната нашумяла заради ръста в цената си е „Идериум".

За разлика от традиционните валути и финансови инструменти биткойн не се влияе от класически пазарни и икономически фактори като лихвена политика, инфлация, безработица, икономически цикъл, финансови резултати на компании и други, поне засега. Така пазарите нямаха обяснение за причината за спада в понеделник, като най-вероятно тя е прибиране на печалби след последното поскъпване или просто притесненията на инвеститорите, че пазарът е прегрял. Въпреки текущия спад индикаторите показват, че те са оптимисти - заетите дълги позиции в понеделник бяха за 21,168.9 биткойна спрямо 18,576.54 в четвъртък предходната седмица.

„Цената на биткойн не бе правила нов връх от 2013 г. насам въпреки огромното развитие на технологията за този период. В момента се намираме в дни на необичайно висок ръст. Това рязко движение нагоре не би трябвало да продължи още няколко седмици или месец. Очаквам да достигне връх от 3500-4500 долара, а след това постепенно движение надолу до по-стабилни нива, докато не дойде момент за следващата вълна на интерес. Такава може да дойде дори и 6 месеца след този връх, но може и да отнеме години", казва Благовест Белев.

Паралелно с поскъпването се повишава и броят на трансакциите - ако в първите години от създаването му те са били между десет и няколко десетки на ден, в момента са средно около 300 хил.

„В дългосрочен план (5-10 години) цената на биткойн зависи от размера на употреба и броя потребители. Имаме всички предпоставки в следващите 15 години над 50% от населението на света всекидневно да ползва биткойн или друга подобна дигитална валута. По подобие на интернет развитието тази технология е бавна и трудна за разбиране в самото начало, докато предприемачите не я поднесат под лесна форма на крайния потребител. Тогава ръстът на нови потребители става зашеметяващ. Ако този сценарий се развие, цената на 1 биткойн може да бъде дори над 1 млн. долара, тъй като броят им е ограничен до максимум 21 млн. биткойна, като в момента има малко над 16 милиона", коментира още Белев.

Според Белев не бива да се купува за хоризонт, по-малък от 1-2 години, тъй като цената е много волатилна и може инвеститорът да не попадне на най-подходящия момент. Не бива да се купува и когато цената скоро е направила нов рекорд, освен ако инвеститорът не е опитен на финансовите пазари. Също така биткойните трябва да се съхраняват в специален за целта хардуерен портфейл.

Съхранението на телефон, личен компютър или борса за обмен е по-лесно, но крие рискове от хакерска кражба. Таксите за покупка варират между 0.25% и 2-3% в зависимост от борсата/дилъра. На български основен портал за информация с форуми, анализи и коментари за биткойн е bitcoin.bg, а сред дилърите са xChange.bg, Crypto.bg, CoinFixer.bg, Rgcoins.com. Все пак, ако нямате опит, не правете това вкъщи сами.