Онлайн пазаруването буквално преобръща промоциите по време на дългоочаквания "Черен петък" в изненадваща посока, която дори може да се окаже в ущърб на потребителите. В наши дни "бисквитките" на сайтовете отдавна са профилирали купувачите и знаят точно кой от нас от какви продукти се интересува и колко може да плати за тях. А когато даден сайт знае, че сте ревностен фен да дадена марка или продукти, той ще се опита да ви я продаде и по-скъпо, нищо че с големи букви грее - "Black Friday SALE".

Именно това е и причината потребителите често да установяват, че цената на един и същи продукт в приложение или електронен магазин е по-висока, отколкото във физически магазин. Редица сигнали за подобни случаи са получени от платформата "Ние, потребителите", посочва пред Mediapool основателят ѝ Габриела Руменова.

“Всичко това случва в резултат на профилирането, т.е. сайтовете проследяват потребителското поведение на човека. Когато “бисквитките” засекат, че той проявява интерес към конкретен продукт или определена група стоки може да му се предложат при по-лоши за него условия”, казва експертът.

Тя е категорична, че това е нелоялна търговска практика, недобросъвестно и непрофесионално отношение от страна на търтовеца. Именно затова съвет към потребителите е не само да проверяват цените на стоките, които смятат да закупят, при различни търговци, за да се убедят, че това е най-добрата цена за тях, но и във всички канали, по които се предлагат стоките.

И още измамните трикове

Сигнали има както за класическите нарушения, така и за по-нови нелоялни практики в социалните мрежи.

Една част от нарушенията са свързани с начина, по който се представя отстъпката или условията, при които тя може да бъде използвана. Например, потребителят виждат намаление от цели 40% в социалните мрежи. Към публикацията е приложен линк, а когато го отворите следва изненада. Оказва се, че промоцията важи не за всичко, което е показано на рекламата, а за по-стари модели от дадена марка.

"Пример е т.нар. “каросел реклама” (б. р. реклама чрез поредица от снимки на продукти, които потребителят трябва да прелисти) в Инстаграм. Все повече хора в рамките на “Черния петък” искат да си закупят стоки за Коледа и Нова година. Потребителите остават с впечатлението и то не без намесата на търговеца, че отстъпката е за коледни сувенири. Отивайки в приложението, където са приканени да се регистрират срещу представяне на лични данни, става ясно, че всеки ден групите стоки с отстъпки са различни – в един случай е текстил, в друг – детски играчки, а в трети – нещо съвсем друго", разказва Руменова.

По думите ѝ в тези случаи начинът, по който е оформена рекламата или съобщението за намаление, подвежда умишлено потребителите, а те вече, инсталирайки приложението са предоставили личните си данни.

Потребителите се оказва все още нямат добре изградена култура и навик да пазят личните си данни. Те продължават да се съгласяват с предоставянето им и дори не се интересуват дали те ще бъдат обработвани само от този, който ги събира или ще бъдат предоставени на трети лица.

Така при злоупотреби се изпращат пратки, които никога не са били поръчвани.Ако потребителят очаква колет в този момент и не погледне какво съдържа и от кого е изпратен, може да плати нещо, с което никога не е имал намерение да закупи, добавя тя.

Бум на фалшиви сайтове за онлайн пазаруване

Фалшивите сайтове за онлайн пазаруване, според официална информация на експерти по киберсигурност, са се увеличили със 150% в световен мащаб. А всичко това предполага, че “Черния петък” може да се окаже буквално черен за някои потребители.

В голяма част от случаите сайтовете са реплика на големи брандове и продават фалшификати, които идват предимно от Азия (50% от Китай, а останалите от други азиатски страни). Могат обаче изобщо да не осъществяват търговия, а да целят банкови измами.

"Те са копия на оригиналните сайтове почти на 100% и много трудно могат да бъдат различени от потребителите. Ако до скоро съвети като това да се вгледаме в интерфейса и да търсим правописни грешки бяха релевантни, то сега, особено с намесата на изкуствения интелект, тези съвети са недостатъчни", обяснява експертът по потребителски права.

На първо място трябва да обръщаме внимание на това кога е регистриран сайтът. Във всеки сайт, обикновено най-отдолу има годината на създаване. Според Руменова от години е известно, че измамите в електронни магазини стават чрез новорегистрирани сайтове. Обикновено те се създават и опитват за много кратко време да съберат максимално много потребители, които да предоставят най-вече данни, които да осигурят достъп до банковите им сметки, за да бъдат изтеглени пари от там.

Руменова съветва да обръщаме специално внимание и на домейнът и URL адресът изобщо. Той обикновено е много близък до оригиналния, с който компанията оперира от години, но има някаква отлика – буква, добавена дума или символ.

Първо надуваш цената и после сваляш, имитирайки промоция

По-познатите нелоялни практики като тази цените да бъдат изкуствено завишавани, а по-късно понижавани и представяни като голямо намаление, каквото сравнено с цената от преди месец също продължават.

Законът за защита на потребителите казва, че старата цена на стоката, от която се прави намалението, трябва да е прилагана поне един месец преди кампанията за отстъпки. За нарушителите има санкции, като за нелоялна търговска практика, глобата може да достигне 70 000 лева.

“Още от началото на ноември при нас постъпват сигнали, че в някои физически и онлайн магазини постепенно завишават цените си във времето преди „Черен петък“, така че да могат да предложат по-големи отстъпки за продукт, който е на цена, по-висока от действителната", обяви председателят на Комисията за защита на потребителите Пейо Майорски.

По думите на Руменова обаче много потребители вече са свикнали да следят цените и правят екранни снимки месец преди да започне кампанията и знаят каква е била цената тогава.

"Те често установяват, че с намалението по време на Черния петък цената е същата или дори по-висока. Търговецът е завишил цената изкуствено за кратък период от време и после от тази цена прави анонсираната отстъпка", обясни основателката на "Ние, потребителите".

От Комисията за защита на потребителите съобщават и за пострадали след поръчка на стока, която е била доста намалена, само че след заплащането ѝ, са получили нещо различно с тотално лошо качество или имитация на оригинален продукт. Дори има и такива, които нищо не са получили.

"Най-често сигналите са за дрехи, обувки, очила, мобилни телефони и друга техника. Сумите, които се губят при подобни измамни сделки, стигат до 1000-2000 лв. особено за някоя по-скъпа техника. Основният ми съвет към всички е да заложат на проверени сайтове, които са се утвърдили и се ползват отдавна", твърди Майорски.

“Черният петък” ще “погжъне” оборот от 500 млн. лв.

Тази година онлайн продажбите по време на кампанията "Черен петък" ще са по-високи от миналата, очакванията са за оборот от 500 милиона лева. Това обяви пред Mediapool председателят на Българската Е-комерс Асоциация (БЕА) - Жанет Найденова, като уточни че данните са за последните две седмици на ноември.

Комисията за защита на потребителите смята, че българите ще похарчат над 100 млн. лв. и то само на 29 ноември, когато официално е Денят на “Черния петък”.

Кампанията в България стартира по-рано от Black Friday в САЩ. У нас намаленията станаха факт още от 15 ноември в повечето онлайн магазини и платформи, има черни седмици и дори черен ноември - тоест цял месец на промоция.

Проучванията за миналата година показват, че над 70% от българите са пазарували онлайн, а по данни на Българската Е-комерс Асоциация (БЕА) само за периода 17 - 19 ноември 2023 г. онлайн продажбите са надхвърлили 250 млн. лева, като до края на ноември 2023 г. са реализирани онлайн покупки на обща стойност над 400 млн. лева.

"Покупките по време на кампанията за някои от големите онлайн магазини и платформи в България представляват около 25% от годишния им оборот", заяви Жанет Найденова.

Кой, какво пазарува

Данните от ежегодно проучване, проведено от Kantar по поръчка на eMAG, показват високо ниво на разпознаваемостта на “Черния петък” сред градското население на страната - 97.2 %. Трима от всеки четирима българи, живеещи в градовете възнамеряват да закупят поне един продукт по време на събитието - това са 75.9 % на възраст между 18-55 години.

По думите на Найденова в различните онлайн продуктови категории ще пазаруват най-активно различни възрастови групи.

"За категорията "Дрехи, обувки, аксесоари (чанти, бижута)" най-активи са 24-35 годишните. При категорията "Парфюми, лична грижа и козметика, стоки за дома" са хората на възраст 35-44 години, а за"Бяла и черна техника и малки електроуреди" тези на 44-55 години", твърди тя.

Постоянно нарастващият брой на онлайн купувачите и все по-големият обем на онлайн продажбите у нас според Найденова са доказателство за нарастващото доверие на българските потребители в онлайн търговията.

"Техника, детски играчки и стоки, които са с по-ясни параметри се пазаруват повече онлайн, за да се избегне блъсканицата по магазините. Когато, става въпрос за облекло и обувки обаче много потребители предпочитат да ги премерят, да се запознаят с материите и да се убедят, че кройките им подхождат, преди да ги закупят", заяви пред Mediapool  Венцислав Николов, председател на Българската ритейл асоциация.

Според Найденова сега потребителите трудно ще видят отстъпки от порядъка на 80 - 90% както предходни години. Намаленията ще бъдат по-реалистични - от 30-40%.

"Наблюденията ни показват, че 75 на сто от предложенията по време на кампанията са с най-ниските цени по време на "Черния петък" в сравнение с цените през цялата година", каза още тя.

За колко време ще дойдат пратките от голямото пазаруване?

С колкото повече компании, които правят намаления по това време на годината, работят куриерските фирми, толкова по-натоварена е работата им. Все пак по думите на Христо Момчилов, директор на фирма, която ползва марката SameDay у нас, бизнесът вече се е пригодил към тези условия и много пратки ще бъдат разнесени за 4-5 дни. Все пак, някои ще стигнат до своите получатели в рамките на седмица до десет дни.

По думите му, когато става въпрос за адреси в по-големите градове като София и Пловдив, процесът ще бъде с ден или два по-бърз, отколкото в по-малките населени места, тъй като не се налага пратките да постъпват в разпределителните центрове.

"Няма как да наемем нов персонал, който да работи седмица или две. Увеличаваме работната сила максимално, но все пак трудно отговаряме на обема на работата по това време. Компанията доставя максимално бързо артикулите, за да стигнат възможно най-бързо до клиентите, но капацитетът на куриерските фирми не винаги позволява това да се случи", каза пред Mediapool Момчилов.

Момчилов твърди, че в началото, в първите дни след обявяването на отстъпките, е относително спокойно, докато пратките не пристигнат при тях.

"След това работата се увеличава с до 50% и се задържа така в продължение на седмица или две в зависимост от това колко голям е интересът към Черния петък. Натоварването свършва тогава, когато всички пратки се разнесат. То се натрупва защото към постоянният обем от работа се добавя и допълнителен такъв", обясни той.