Лаптопи, айпади и други по-големи електронни устройства трябва да бъдат в чекирания ви багаж, ако летите от и до България през Турция с Turkish Airlines. Това е за стотици българи, които ще използват тази авиокомпания през следващите месеци, новата разпоредба на американските власти. Полетите на Turkish са едни от най-предпочитаните за сънародниците ни в САЩ и Канада заради удобните връзки, доброто обслужване и храна, двете безплатни чанти чекиран багаж и сравнително ниските цени.
Ограничението засяга чуждестранните авиокомпании, които летят от и до Египет, Йордания, Катар, Кувейт, Мароко, ОАЕ, Саудитска Арабия и Турция. Мярката обаче не касае американските превозвачи.
В категорията на забранената електроника попадат лаптопи, таблети и друга електроника с размери над 16/9 см и дебелина над 1.5 см. Не е разрешено тези уреди да се вкарват в салона, но може да се пренасят с куфарите, които се предават преди качването на самолета. Мобилните телефони, които са в рамките на тези размери, могат да бъдат носени на борда на самолета.
Американските власти казват, че нямат данни за конкретен терористичен план или заплаха, а че забраната е резултат от аналитична информация. Службите отдавна се притесняват, че тези устройства могат да бъдат използвани за пренасянето на взривни вещества в тях, а засичането им е по-трудно. Разузнаването разполага с информация, че терористичната организация "Ал кайда на Арабския полуостров" вече може да крие експлозиви в батериите на тези електронни устройства.
Запознати с новите данни на службите казват, че забраната не е политически ход срещу предимно мюсюлмански държави от Близкия изток и Африка.
Подобен ход предприе и Великобритания. Тяхната забрана обаче важи както за чуждестранни, така и за британски авиокомпании, които летят до Турция, Йордания, Египет, Тунис и Саудитска Арабия. Подобно разпореждане обсъждат и в Канада.
Но списъкът със засегнатите чуждестранни авиокомпании в американската забрана накара други експерти да търсят и скрити търговски подбуди. Това са Egyptair, Emirates Airline, Etihad Airways, Kuwait Airways, Qatar Airways, Royal Air Maroc, Royal Jordanian Airlines, Saudi Arabian Airlines и Turkish Airlines.
От години американските превозвачи и власти се оплакват, че богатите държави в Близкия изток субсидират солидно техните авиокомпании като Emirates, Etihad и Qatar и по този начин те могат да осигурят несравнимо по-добри самолети, обслужване и цени по тези маршрути, особено в прескъпите бизнес и първа класа. Американците виждат това като нелоялна конкуренция.
В бизнес и първа класа билетите струват средно между 7 и 15 хиляди долара, а някои и повече. Но тези пътници са готови да платят толкова много, за да могат да работят удобно при дългите полети. Това сега няма да е възможно с новата забрана да си носят лаптопите на борда. Така бизнес клиентите могат да предпочетат да летят с американски авиокомпании по тези маршрути.
Превозвачите печелят пари именно от тези скъпо струващи билети, а не от пътниците в икономичната класа. Затова някои експерти тълкуват американската забрана като опит да окажат натиск върху тези авиокомпании и правителствата, които ги субсидират.