Знаете ли, че тракийският винен регион е бил вторият по големина производител на вино в света през 80-те години на миналия век? Днес той може да не произвежда вино в такъв обем, но хилядолетната традиция на винопроизводството продължава да вдъхновява създаването на уникални местни вина. Всъщност лозарството и винопроизводството винаги са били част от тракийската култура от древни времена. Виното се произвежда тук от хилядолетия, на слънчевите хълмове и плодородните почви на Тракийската долина и на същата географска ширина (еквивалентна на Централна Италия или Южна Франция). Преди хиляди години древните траки консумират вино от златни съдове под формата на животни и митични същества.

    Автентичните местни червени вина, които можете да намерите тук, варират от пикантния „Мавруд" на централния юг, през широколистния „Мелник" на югозапад, ароматния „Димят" на крайбрежната зона, елегантната „Памида" от Горнотракийската долина до свежия „Гъмза" на северозапад.

„Мавруд"

Името на мавруд идва от гръцката дума за черно като дълбокия цвят на това вино. Използва се за производство на тъмнорубинено и меко дегустационно вино. Гроздето от мавруд почти изцяло се отглежда в малка местност на север от очарователните Родопи. Гроздето от мавруд обикновено е с малки размери, малък добив и с късна зрялост. Реколтата е в края на октомври. Всички тези фактори водят до пикантен и плодов сорт с високи танини, оценени благодарение на високото си качество, забележителния потенциал за зреене и местния характер.

„Широколистна мелнишка лоза"

Засадена в най-югозападния и най-топъл край на страната, в отделната средиземноморска климатична зона на река Струма, широколистният мелник („Широка мелнишка лоза") носи всички признаци на вечно достоен южен червен сорт грозде. Сортовете често се наричат само мелник - по едноименния град, известен със своята винарска традиция.

Според една много популярна история мелнишкото вино е било любимото на Уинстън Чърчил и 500 литра от това вино му се е доставяло всяка година! Независимо дали е вярно или не, сигурно е, че виното от гроздето има завладяващ вкус, който често показва тютюневи и кожни нюанси.

„Димят"

Белият димят се отглежда в близост до Черно море. Това е най-широко разпространеното местно бяло грозде и виното често се консумира охладено през горещите летни дни край морето. Любовна легенда твърди, че димят първоначално е бил култивиран в делтата на Нил в Египет и е докаран по нашите земи от кръстоносците, защото всичко, което знаем, е характерно тракийско. Димятните вина обикновено не са на възраст. Те са леки, на вкус са сладки, с аромат на ванилия. Димят гроздето често се използва и за производството на отлична ракия и грапа.

„Памид"

Памид, класическо тракийско местно червено вино, което в миналото е било най-широко отглежданото червено грозде преди появата на „Каберне Совиньон" и „Мерло" през 60-те години на миналия век. Донякъде иронично, днес е толкова трудно да се установи, че може да бъде включено като застрашен вид! Памид виното обикновено се консумира като младото всекидневно приятно трапезно вино. Памид дава приятен цвят и плодови червени вина, които са подходящи за много от по-тежките ястия на местната кухня.

„Гъмза"

Гъмза е гордостта на север. Тя е известна още като Кадарка. Произходът на гъмзата е донякъде загадъчен, тъй като този тип вино се радва и на много други страни в Централна и Югоизточна Европа. Гроздовете гъмза узряват в края на септември, а вината са свежи, хармонични и плодови - сравними с „Пино Ноар". Сортът е брилянтно подходящ и за вино „Розе".

Всички тези великолепни тракийски вина могат да се дегустират в САЩ благодарение на промоционалната кампания "New Wines of Ancient Thrace", финансирана от ЕС, на Българската асоциация на износителите на вино.

 

New Wines of Ancient Thrace

www.winesofthrace.bg

mail: [email protected], mob: +359 885 731 331

logo-1_300