В страната на неограничените възможности нараства броят на желаещите да се откажат от гражданство, а хиляди хора по света правят всичко възможно да се сдобият с американски паспорт. Статистика сочи, че само от началото на годината 1800 американци са решили да върнат паспорта си според правителственото издание "Федъръл реджистър", което е рекорд. 

Финансовите съображения и високите данъци са основната причина за тази тенденция, твърди още в. "Российская газета". Америка е единствената държава в света, която задължава гражданите да плащат данъци независимо къде живеят. Около 6-милионната американска диаспора в чужбина плаща данъци както в страната на пребиваване, така и у дома. Необлагаеми са само първите 95 000 долара от доходите, които гражданите на САЩ са спечелили в чужбина. "Американският рекет" дразни американците, които често живеят и работят в чужбина, коментира руското издание.

Негативната статистика и продължаваща тенденция се разминава с широко рекламирания имидж на САЩ като страната на неограничените възможности, в която всички искат да живеят.

Отказът от американско гражданство става само в посолствата на САЩ. Всички лица, които искат да върнат американския си паспорт, са задължени да проведат разговори с консулски служител. След това те трябва да попълнят съответните документи, а накрая отказът от американско гражданство става под клетва. От 2011 г. процедурата за доброволен отказ се заплаща - тя струва 450 долара. Дотогава е била безплатна. 

Щатските емигранти освен това се сблъскват с друг закон, който ги принуждава да декларират дали притежават сметки в чужди банки, ако в тях са депозирани повече от 10 хиляди долара. Банките също са длъжни да осигуряват данни за тези клиенти и техните средства на американското правителство.

Междувременно се разбра, че за пръв път през последните 40 години имиграцията на мексиканци към САЩ е паднала почти до нула. През последните 40 години около 12 млн. мексиканци са емигрирали в САЩ, за да търсят по-добър живот, съобщава БГНЕС. С всяка измината година броят им е нараствал в сравнение с предишната - и така до 2007 г., когато тенденцията се обръща. Броят на емигриращите започва да намалява. Феноменът е резултат от множество фактори - спад на пазара на труда в САЩ, засилен граничен контрол и увеличаване на депортиранията на нелегално пребиваващите.

Швейцарско списание пък твърди, че все повече американци се натискат за българско гражданство, за да избегнат огромните данъци върху наследството отвъд Океана. Другата страна от ЕС, която дава гражданство срещу инвестиция, е Австрия.

През 2012 се очаква бум на американците , които ще се откажат от гражданството си. Страни като България, Австрия, Белгия и Канада дават възможност за гражданство срещу инвестиция в страната. След като получат паспорт, новите европейци не са длъжни да плащат данъците си в новата родина, нито да живеят постоянно там. За пътуване до САЩ ще им трябва виза, но ще са освободени от тежките налози върху наследството.

Още не е ясно дали ще се превърнем в данъчен рай в региона, но за западните ни съседи, както и за бесарабските българи, сме най-удобният трамплин към отворените пазари на ЕС.