Таблетът за незрящи
През последните години България е белязана с тъжната тенденция, че хората избират да се реализират извън пределите на страната. Намират посока и път далеч от родното място. Изтичането на мозъци лека-полека я превръща в застояла държава. Заглавия от рода „Едва 7% от завършилите у нас се реализират по специалността си", „Все повече млади лекари избират да работят в чужбина" и „Населението на България продължава да намалява и застарява" са всекидневие.
Новините ни заливат с негативизъм. Все по-рядко се случва да се усмихнеш, когато гледаш българска телевизия, слушаш BG радио или четеш българска медия. Затова ние днес избираме да ви представим хора, за които си струва да се говори. Те са умни, изобретателни и са българи. Те заслужават нашата гордост и възхищение.
Кристина е отличена с награда на Европа за жени
Една от създателките на първия в света таблет за незрящи - българката Кристина Цветанова е първата носителка на специалната награда за изгряващ предприемач в конкурса на Европейския съюз за жени в областта на иновациите. Конкурсът се провежда от 2011 г., като това е четвъртото му издание, в което през въпросната година за първи път се учредява отличието за изгряващ предприемач. Призът в размер на 20 хил. евро се присъжда за високи постижения на жени предприемачи на възраст до 30 години. Първата му лауреатка - Кристина Цветанова, е главна изпълнителна директорка и съоснователка на базираното в Австрия дружество „БЛИТАБ текнолъджи", което е произвело първия таблет за незрящи, наречен BLITAB.
Когато печели наградата, споделя, че през годините никак не й е било лесно. По думите й самата идея за създаването на таблет е 1%, а здравата работа зад нея носи останалите 99%. „Не се замисляйте твърде много, когато вземате решението да започнете бизнес. Нещата могат да се получат и да сте удовлетворени, или да не се получат и пак ще можете да продължите оттам, докъдето сте били стигнали с предишното си занимание - не е голяма работа", съветва тя жените, които решат да създадат собствен бизнес.
Авторите на таблета са Кристина Цветанова и Слави Славев. С негова помощ незрящите могат не само да четат, но и да пишат. Кристина и Слави живеят и работят във Виена. Тяхната фирма е обявена за най-иновативната компания в Австрия за 2014 г. Отличени са и с престижната Европейска награда за социално предприемачество.
По данни на Световната здравна организация незрящите са 285 милиона, като 150 милиона ползват Брайловата азбука. Таблетът за незрящи променя живота на мнозина от тях. Той работи, като в него се постави USB със съхранени файлове, автоматично софтуерът разчита тези файлове и ги конвертира в брайл. И от повърхността излизат брайловите символи, които могат да бъдат напипани и разчетени, така че цяла страница да бъде прочетена от незрящ човек.
Деветокласник накара компютъра да пише ръкописно
16-годишният Звездин Бесарабов е поредният младеж, който тепърва е готов да покорява върховете в иновациите. Ученикът от Природо-математическата гимназия в София успява да накара компютъра да пише ръкописно, като създава проект и прототип „Арду райт - автоматизация на персонализиран човешки ръкопис". Бесарабов бе отличен с Младежката награда на БАИТ за проекта му.
„Нараних ръката си лошо и трябваше да наваксвам доста записки в училище. Затова реших да направя машина, която пресъздава автентичния почерк на всеки човек", споделя Бесарабов. За няколко месеца Звездин разработва проекта си и подготвя документация в обем от 45 страници. Творението му е уникално не само заради възрастта, на която го създава, но и заради невероятния ум на изобретателя. Звездин е първият, който създава машина, чийто текст да изглежда толкова автентичен, колкото думите, изписани на ръка. А ArduWrite е едва първият му опит.
Устройството прилича много на принтер - с един лист върху плотъра. ArduWrite се контролира от мобилно приложение, което написал сам. То се персонализира от човека - обучава го на собствения си почерк, като въвежда буквите собственоръчно. След като запознаете приложението с почерка си, изписвате текст на клавиатурата и задавате къде искате да е позициониран той на лист с формат А4. След това натискате само един бутон и механиката накланя писалката и свършва тази работа вместо вас.
От Студентския град... до НАСА
Студенти от Техническия университет в София показаха как се стига до НАСА с иновативния продукт Valkyrie - умна ръкавица, създадена да промени начина, по който хората общуват със заобикалящата среда. Тя може да се ползва за домашна автоматизация чрез жестове и глас, както и за контрол на други уреди. Valkyrie работи в тандем с мобилно устройство. Проектът на българския отбор е победител в категорията „Най-добро използване на хардуер" на състезанието „НАСА спейс челъндж 2015", в което участват 949 проекта от цял свят, разработени за 48 часа.
Българският екип, разработил Valkyrie, се състои от Мартин Куванджиев, Петър Лазаров, Борислав Филипов, Филип Янков, Евгени Събев, Кристина Илиева, Теодора Малашевска, Мирослав Добрев, Константин Жлебинков, Георги Велев и Виолета Кънева.