По време на антарктическата експедиция през 1914-1917 г. екипажът на кораба Ендюрънс попада в капан и в крайна сметка засяда в морето Уедъл. Екипажът, воден от сър Ърнест Шакълтън, е принуден да предприеме трудно пътуване през прочутия проток Дрейк със спасителна лодка, за да достигне брега на остров Южна Джорджия.

Историята на обречената експедиция на екипажа е добре известна днес и макар да подчертава забележителната способност на хората да оцеляват в лицето на страхотни трудности, тя подчертава и ужасяващата сила на природата. Но макар проток Дрейк да е една от най-опасните води в света, има и други, които се борят за тази титла, пише chr.bg.

Какво прави едно море опасно?

Бурните води от векове са проклятие за моряците и тема на легенди. Но когато става въпрос за това кои са най-опасните морета на планетата ни, има различни фактори, които могат да бъдат взети предвид.

Например, къде се намира морето? Близо ли е до суша или е изключително отдалечено, като Пойнт Немо в Тихия океан? Има ли опасни природни особености, като например подводни хребети, тесни проливи или айсберги? Колко силни и предсказуеми са теченията в него? Колко често има бури и колко силни са ветровете им? Каква е височината на вълните и каква е температурата на водата?

Можете да базирате нивото на опасност на броя на корабокрушенията, които са се случили в дадено море в историята, или на тези, в които днес има най-много пирати.
Ето някои примери за най-опасните морета, базирани на комбинация от тези фактори.

Протокът Дрейк

Както бе споменато по-горе, Протокът Дрейк е добре познато смъртоносно море. Наречен на името на английския изследовател и капер сър Франсис Дрейк, водният басейн е известен със своите бурни условия и коварни течения. С ширина около 800 км протокът свързва Антарктида и нос Хорн в Южна Америка, както и Атлантическия и Тихия океан.

Водите там са опасни, защото на тази географска ширина няма големи земни маси, така че теченията, включително Антарктическото циркумполярно течение, могат да текат без съпротивление, носейки огромни количества вода. Това само по себе си може да създаде опасни условия, но Дрейк е известен и с изключително силните си ветрове, които създават вълни с височина от 9 до 12 метра.
АЦТ, което е отговорно за транспортирането на между 100 и 150 милиона кубически метра вода в секунда, също така изтласква айсберги през протока, които представляват заплаха за всички плавателни съдове.
Всички тези фактори превръщат Дрейк в смъртоносно препятствие за пътуващите до Антарктида дори и днес.

Бермудският триъгълник

Малко са водните басейни, които привличат общественото въображение така, както Бермудският триъгълник, въпреки че в наши дни рядко чуваме за него.
Триъгълникът е зона от 1,3 милиона квадратни километра в Атлантическия океан, която се простира между Бермудските острови, Пуерто Рико и южния край на Флорида – и както всички знаем, през последното столетие този регион стана печално известен с броя мистериозни крушения и изчезвания. Тези странни събития вдъхновяват безброй обяснения, които варират от правдоподобни до просто абсурдни, но вероятният отговор – за съжаление на по-чалнатите сред нас – се крие в съвсем тривиални фактори.

Статистически погледнато, в този слабо определен триъгълник няма повече произшествия в сравнение с други части на океана. Всъщност Бермудският триъгълник дори не е включен в проучване, проведено през 2013 г., което разглежда най-опасните води за корабоплаването въз основа на произшествия и инциденти!

Южнокитайското море

Едно от моретата, които продължават да бъдат опасни и сега, е Южнокитайско море. Тази част на Тихия океан е предразположена към силни тропически бури и тайфуни, особено през мусонните сезони, което създава опасни условия за плавателните съдове във водите му. Които също трябва да се борят и с „Опасната земя“ – голяма, коварна зона от плитчини, потънали рифове и атоли, много от които остават неизследвани.
В тези води има силни течения, които ги правят още по-опасни, но за разлика от другите морета, репутацията на Южнокитайско море се влошава заради продължаващото геополитическо напрежение в региона – където няколко държави предявяват претенции към припокриващи се зони. Тези спорове са довели до военни сблъсъци в миналото.

Южнокитайско море също така има дълга история на пиратство.

Кои са най-опасните морета в света?

Берингово море

Берингово море, кръстено на Витус Беринг, руски мореплавател от датски произход, е друг известен воден участък, отнел живота на много хора през вековете. Разположено между далечна източна Русия и Аляска, морето се отличава с особена смесица от силни течения, изненадващи плитчини, морски лед и тежки метеорологични условия, които го правят опасно за прекосяване през голяма част от годината.

Средната му дълбочина е около 60 метра, което води до по-къси, но по-мощни вълни. То се смята и за едно от най-студените морета в света. През зимата температурата в северните и източните му части може да падне под -45 °C.
Но макар че този участък придоби особена репутация, след като телевизионното предаване „Смъртоносен улов“ показа опасностите при риболова на раци в Берингово море, в действителност най-опасният фактор за работещите в тези води е липсата на сън, свързана с работата.