Русия ще бъде принудена да атакува Германия и САЩ, ако хипотетични удари по складове за ракети с голям обсег в Полша, Румъния и България не подействат на Запада, предположи в разговор за news.ru руският генерал от авиацията и шеф на организацията "Офицерите на Русия" Сергей Липовой. Според него Вашингтон иска да "си седи зад Океана", но това няма да е възможно. Както отбеляза генералът, Русия има достатъчно оръжия, за да нанесе удар.

"Ако хипотетични руски удари по места за съхранение на ракети с голям обсег извън Украйна - в Полша, Румъния и България - нямат отрезвяващ ефект върху Запада, тогава, предполагам, Русия ще бъде принудена да удари Германия и Съединените щати по тези направления. Няма къде да отидат, Съединените щати искат да останат в зад Океана, но няма да е възможно да се скрият. Русия разполага с достатъчно надводни, подводни и наземни носители на подходящо оръжие за тази цел. Надявам се да не се стигне дотам", каза Липовой.

По-рано говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че Украйна, след като получи разрешение от САЩ да атакува руска територия, ще продължи терористичните си атаки и вероятно ще атакува социални обекти. Според него по този начин Западът се опитва да продължи военните действия "до последния украинец". Той отбеляза, че това значително повишава степента на ангажираност на страните от колективния Запад в конфликта.

По-рано днес руският заместник-министър на външните работи Сергей Рябков каза, че западните страни вече са решили да позволят на Киев да нанесе удари дълбоко в руска територия.

Преди ден във Вашингтон се състояха разговори между британския премиер Кийр Стармър и президента на САЩ Джо Байдън.

Преди тази среща западната преса писа, че Стармър ще се опита да убеди Байдън да позволи на Киев да нанесе удари дълбоко в руска територия с оръжие, предоставено от Запада.

Преди разговорите между Стармър и Байдън руският президент Владимир Путин каза, че използването на западни оръжия срещу цели дълбоко в Русия би означавало пряко участие на западните държави във войната.

Според Путин Украйна не е в състояние сама да използва западни оръжия с голям обсег: това изисква данни от западни разузнавателни спътници и летателни мисии, които според него могат да бъдат въведени "само от военнослужещи от страните от НАТО".

Съединените щати последователно забраняват на Киев да нанася удари в дълбочина на руска територия от самото начало на доставките на американски оръжия за Киев, опасявайки се, че това ще доведе до ескалация не само в региона, но и в Европа като цяло.

Едва след повторното нахлуване на руската армия в района на Харков САЩ позволиха на Киев да поразява цели на руска територия, но само в близост до границите.

Сега Украйна иска пълно премахване на ограниченията, така че нейните въоръжени сили да могат да поразяват и руски военни цели, които се намират на значително разстояние от границата с Русия.