Среднощното земетресение, разтърсило Южна Турция и причинило жертви и щети и в съседна Сирия, вероятно ще се окаже едно от най-смъртоносните в света за последното десетилетие, написа Ройтерс часове след труса, като цитира коментари на британски сеизмолози. До сряда сутринта жертвите в Турция и в Сирия бяха вече 8000. Трусът с магнитуд 7.8 е регистриран в 4,17 ч. местно време в окръг Кахраманмараш, на около 60 километра от сирийската граница. В края на сутринта ново силно земетресение с магнитуд 7.5 разтърси Южна Турция. Земята се тресе: Кои са най-смъртносните и унищожителни трусове в историята Епицентърът на първия трус е бил на около 26 километра от турския град Нурдагъ, на дълбочина от около 18 километра на Източно-анадолския разлом. Там не е имало земетресение с магнитуд 7 от над 2 века, припомня Франс прес. През 1822 г. трус с магнитуд 7 на този разлом е убил около 20 000 души. Сегашното земетресение е най-смъртоносното в Турция след това през 1999 г., което уби повече от 17 хиляди души.

Съпоставено със земетресението в Централна Италия с магнитуд 6.2, станал през 2016 г., в който загинаха около 300 души, новото земетресение е излъчило 250 пъти по-голяма енергия, каза Йоана Фауре Уолкър, ръководителка на Института за намаляване на рисковете и бедствията в Юнивърсити колидж в Лондон. Земетресения с толкова висок магнитуд може да се сравнят по сила с взрив на най-мощното ядрено оръжие в света. Щетите от земетресението в Турция тепърва ще се изчисляват. Тежките кадри от бедствието връщат спомените за някои от най-тежките трусове, на които човечестветото е ставало свидетел.

Земетресението в регион Тохоку, Япония

от 11 март 2011 г. Магнитудът му е 9.1 по Рихтер, а епицентърът - в Тихия океан. Земетресението предизвиква цунами с вълни над 40м. Така се стига и до ядрената катастрофа във Фукушима. Радиационната авария от седма, най-висока степен, е най-сериозният ядрен инцидент след Чернобилската авария от 26 април 1986г. Заради радиационно изтичане, зоната на евакуация достига 20-километров радиус. Повече от 150 хиляди жители са евакуирани от района.

Земята се тресе: Кои са най-смъртносните и унищожителни трусове в историята

Счита се, че това е най-силното земетресение, разтърсвало Япония и четвъртото по мощност в света откакто съществува модерното записване на тези природни бедствия от 1900 г. насам. Щетите от него се оценяват на 360 млрд. долара.

Земетресението в Съчуан, Китай

се случва на 12 май 2008 г. Магнитудът му е 8 по Рихтер. Трусовете са усетени на огромна територия в Китай. Причинява 200 000 свлачища и повече от 800 земетръсни езера. Повече от 69 хиляди души губят живота си. Броят на ранените надхвърля 370 хиляди души. Земетресението оставя повече от 4,8 млн. души без дом. Това е най-смъртоносното земетресение удряло Китай след трусовете от 1976 г. Щетите от него се оценяват на 150 млрд. долара.


Историческите трусове в България

В България системното наблюдаване и изследването на земетресения започва скоро след Освобождението. През 1892 година е основана Сеизмологична служба към Централна метеорологична станция в София, а малко по-късно, през 1905 година, започва и регистрирането на земетресения със сеизмографи. Това е крайно необходимо, защото страната е с висока сеизмична активност – 97% от територията е застрашена от земетресения, а най-опасните зони са Благоевградка, Софийска, Маришка, Шабленска, Великотърновска и Горнооряховска.

Земята се тресе: Кои са най-смъртносните и унищожителни трусове в историята

Първото силно земетресение в новата българска история се случва през 1904 година в долината на река Струма. На 4 април са регистрирани два последователни труса през интервал от 20 минути. Те са изчислени на 7.8 и 7.2 по Рихтер. Жертвите са над 200, а щетите са огромни. До основи са сринати селата Крупник и Симитли. Големи разрушения има в градовете Джумая (Благоеврад), Банско и Разлог. За жалост обаче това не е единственото земетресение, сполетяло България в тези години. Следващото бедствие на територията на страната се случва през 1913 година. Епицентърът е Горна Оряховица, а магнитудът на основния трус, продължил 20 секунди, е 7 по Рихтер. Цяла България усеща бедствието, но за Велико Търново и Горна Оряховица последствията са катастрофални. Загиват близо 40 души, а до основи са сринати 80% от сградите, много от които паметници на културата. Стойността на щетите възлиза на над 12 млн. лева. Ужасът се повтаря 5 години по-късно, когато се случва Софийското земетресение. Неговият основен трус е в 20:58 местно време на 17 октомври 1917 година. Сеизмолози твърдят, че това е най-тежкото земетресение за столицата през 20 век, макар в сравнение с предходните да е само 5.1 по скалата на Рихтер. За щастие то не взема човешки жертви, но довежда до разрушаването на десетки сгради и сериозното повреждане на стотици други. Най-тежки са пораженията в района между църквата Свети Седмочисленици и Народното събрание. Една от значително повредените сгради е на тогавашния Министерски съвет, която се намирала на улица „Шести септември“. Друг голям български град, опустошен от земетресение, е Пловдив. Това се случва през 1928 г. в следствие от поредица от трусове между 14 и 25 април. Най-силният от поредицата е на 18 април и е с магнитуд от 7 по Рихтер. В продължение на 11 дни ужасът не спира, а земята се люлее през час с различна сила и непредвидими последствия. Трусовете се усещат от над 400 хил. души, но най-потърпевши са жителите на Пловдивско. След първия трус Чирпан и Борисовград (Първомай) са изравнени със земята, а след втория една трета от Пловдив е разрушена. Загиват близо 120 души, а още над 500 са ранени. Следвайки хронологията на събитията, няма как да не споменем и едно земетресение с епицентър извън България, случило се на 4 март 1977 г. Тогава във Вранча, Румъния, е регистриран трус с магнитуд 7.2 по Рихтер. В България най-силно е засегнат град Свищов. Там 8-етажен блок и младежко общежитие се срутват за секунди. Под отломките само на тези две сгради загиват над 100 души. Това земетресение е най-смъртоносното в новата история на България.

Десетина години по-късно се случва и последното голямо разрушително земетресение. Те всъщност са две, за които учените твърдят, че са следствие едно от друго. На 26 февруари и на 7 декември 1986 година са регистрирани трусовете в Стражица и Попово, с магнитуд 5.1 и 5.7 по Рихтер. При второто земетресение загиват трима и са ранени 80 души. Безброй много семейства остават без домове, а надеждата им за спокойна зима е отнета. Обстоятелствата довеждат до необходимост много хора да живеят във фургони за дълго време.


Големите земетресения в САЩ

В САЩ трите щата с най-висок риск от земетресения са Аляска, Калифорния и Хавай. Седемдесет и пет процента от всички земетресения в Съединените щати с магнитуд над пет се случват в Аляска. Там са регистрирани и петте най-мощни труса в страната, откакто се води статистика. Най-мощното от тях се случва на 27 март 1964 г. и е с магнитуд 9.2 по скалата на Рихтер. Трусът продължава почти 5 минути. Той предизвиква цунами и масивни пукнатини на земята. Загиват 131 души.

Земята се тресе: Кои са най-смъртносните и унищожителни трусове в историята

Трус със сила 8.7 по Рихтер удря Rat Islands на 4 февруари 1965 г. Земетресението е усетено чак до Япония, Еквадор, Мексико и Русия. На 9 март 1957 г. островите Андреаноф пък са ударени от трус с магнитуд 8.6. Земетресението предизвиква голямо тектонично цунами в целия Тих океан. На 10 ноември 1938 г. земята се разлюлява източно от островите Шумагин – 8.3 по Рихтер. Трусът става причина за цунами регистрирано от холандското пристанище, Сюард и Ситка, Аляска, до Хило и Хонолулу, Хавай. На 10 юли 1958 г. е регистрирано друго земетресение със сила 8.3 в залива Литуя, Аляска. Това довежда до срутването на скали в залива, което генерира вълна с максимална височина от 524 м. Това е най-голямото регистрирано цунами в света. Извън Аляска, друг силно застрашен щат е Калифорния, където учените твърдят, че има повече от 99 процента вероятност едно или повече големи земетресения да ударят през следващите 30 години. Калифорнийските земетресения са причинени от огромни блокове от земната кора, които се движат, Тихоокеанската и Северноамериканската плочи. В Калифорния се случва и най-смъртносния трус в САЩ. На 18 април 1906 г., в 5:13 сутринта, земетресение с магнитуд близо 8.0 по скалата на Рихтер удря Сан Франциско, убивайки около 3000 души, след като събаря множество сгради. Избухват и пожари, а повредените водопроводи не позволяват на пожарникарите да ги загасят. Ударните вълни от труса са усетени от Южен Орегон до Лос Анджелис. Земетресенията в Хавай пък са причинени от еруптивни процеси в активни вулкани или от дълбоки структурни промени. Те се дължат на тежестта на островите върху земната кора.